ערכת שאלות לפוליטיקאים

טיקטוק חוזרת להפעיל לוביסטים בכנסת 

בארה"ב ובאירופה החברה נאבקת בחשדות כי היא מוסרת מידע לשלטונות בסין • בישראל אין חובה להצהיר על האינטרסים המקודמים בידי שדלנים • טיקטוק ישראל: שיח שוטף למניעת שיח שנאה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

(צילום: פלאש 90)

האם בטיקטוק מתכוננים למאבק ציבורי סביב החשש כי הם מעבירים מידע לממשלת סין? או שהשלוחה הישראלית של הרשת החברתית מקדמת אינטרס אחר סביב גורמי הממשל? אחרי חצי שנה, ענקית המדיה הסינית חזרה השבוע לשכור שירותי לובי בכנסת. 

במדינות אחרות, לוביסטים של טיקטוק מקדמים חקיקה שתיטיב עם האינטרסים של החברה בסוגיות הנוגעות להגנת הפרטיות, הסתה, פגיעה בתחרות ועוד. בישראל החברה אינה חייבת להצהיר על כוונותיה בפעולה מול הכנסת, שכן חוק הלוביסטים אינו כולל חובת שקיפות על האינטרס שהחברה מקדמת.

לטענת דוברת החברה בישראל, העניין של טיקטוק ביחסים עם גורמי ממשל נובע משאיפת החברה לייצר שיח נקי מאלימות: "לטיקטוק ולציבור הישראלי המיוצג על ידי הכנסת אינטרס משותף להבטיח גלישה בטוחה בפלטפורמה, כחלק מהשיח השוטף שאנו מקיימים עם גורמים שונים בממשלה בנוגע למניעת שיח שנאה, מניעת אנטישמיות ותוכן שמפר את נהלי הקהילה שלנו, אנו נעזרים על ידי יועצים שונים". 

טיקטוק ישראל מיוצגת כעת על ידי מחלקת הלובינג של כהן-רימון-כהן בראשות הלוביסטית דפנה כהן-איוניר. בעבר החברה יוצגה בכנסת במשך שנה, מיוני 2021 ועד מאי-2022. חברת האם של טיקטוק היא בייטדאנס הסינית.

בארה"ב קיימת חשדנות רבה כלפי חברת המדיה, בין היתר בשל חשש מהשימוש שהמשטר הסיני עשוי לעשות במידע המוזרם בפלטפורמה. באוגוסט 2020 פרסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צו במטרה למנוע את השימוש בטיקטוק בארה"ב. הצו מעולם לא נכנס לתוקף, ובוטל ביוני 2021 על ידי הנשיא ג'ו ביידן. 

אולם האיום באיסור על שימוש באפליקציה עדיין קיים. לפני כחודש פרסם ראש ה-FBI בארה"ב הודעה המביעה חשש משימוש אפשרי של המשטר הסיני במידע האישי של משתמשי טיקטוק, והשתלטות על טלפונים ניידים שעושים שימוש בתוכנה. החברה הוציאה השנה 2.1 מיליון דולר על לובינג במהלך רבעון אחד בלבד. שנה קודם לכן עמדה עלות ההוצאה על פעילות לובי בארה"ב על 4.7 מיליון דולר.  

גם האיחוד האירופי מצוי בלב הסערה הנוגעת לביטחון המשתמשים באפליקציה. מנכ"ל טיקטוק ישראל אסף שגיא טען לפני כשנתיים בראיון שלא ניתן להיכנס לחשבונות ישראליים מסין. לפני מעט יותר מחודש פורסם כי טיקטוק הודתה בפני הרשויות באיחוד ובאנגליה כי לחלק מעובדיה בסין יש יכולת להיכנס למידע בחשבונות משתמשים באיחוד האירופי ובאנגליה: "אנחנו מתירים לעובדים מסוימים המועסקים בתאגיד וממוקמים בברזיל, קנדה, סין, ישראל, יפן, מלזיה פיליפינים, סינגפור, דרום קוריאה וארה"ב, גישה מרחוק למאגר המידע של משתמשים באיחוד האירופי". 

החברה הבהירה כי היא משתדלת לצמצם את מספר המורשים לעשות זאת, ולאכסן מידע על המשתמשים האירופים בשרתים הממוקמים בגבולות האיחוד. אולם ההבהרות לא הרגיעו את הרשויות באיחוד ובאנגליה, ונשמעים קולות הולכים וגוברים לאסור שימוש באפליקציה במידה שהחברה לא תעמוד בהגבלות הפרטיות הקיימות באיחוד.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.