ערכת שאלות לפוליטיקאים

2017 שנת השקיפות? ניוזלטר חדש!

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שנת 2017 שמחה, תומכות ותומכים יקרים!

פעלנו בחודשים האחרונים בשלל מישורים. הדקו חגורות, נצא ישר לדרך:

נתחיל בחשיפות חדשות מאז הניוזלטר האחרון!

//

 • הכספים שהוציאו הח"כים בשנת 2015 נחשפים! לרשות חבר כנסת עומדים כ-100 אלף שקל בשנה המיועדים לשמירת קשר עם הציבור. רוב השימוש בתקציב הזה הגיוני ונחוץ. אולם בדו"ח הציבורי מופיעות רק קטגוריות כלליות ללא פירוט. כעת, בסיוע האקטיביסט, יוגב שרביט, אנו מפרסמים את פירוט הוצאות הח"כים המלאות לשנת 2015. אתם שופטים, אתם בודקים. אתם מוזמנים להעיר על כל הוצאה שנראית לכם מוזרה. נשמח לתחקר ולבקש תשובות. אתם מוזמנים, כמובן, גם לפנות לחברי הכנסת בעצמכם. לכתבה.
 • המשרה שהתפנתה בכנסת ומסבירה היטב את תחולאי השירות הציבורי

 • כספים קואליציוניים: פרסמנו ידיעות בנושא לכל אורך הדרך, במטרה להילחם בתופעה המכוערת שבה חברי כנסת מצטרפים ללא בושה לחלוקת השלל – במקום לפקח על הכספים שהממשלה מחלקת. לא נאפשר לח"כים לבטל את השקיפות בסוגיה, כפי שחשפנו. בקרוב נגיע אל חברי הכנסת הביתה ונבקש מהם 'תרומה' מתוך דמי הכיס שקיבלו.
 • ‏הנשיא רובי ריבלין הסכים לבקשתנו לפרסם את הוצאות המעון, ואף את כל קבלות הכביסה שלו. השקיפות הנהוגה בבית הנשיא רק מחדדת את האפלה העצובה במעון ראש ממשלה, שם איש לא ביקש את קבלות הכביסה אך נתניהו ביקר זאת כדי לבכות על חטטנות (מומצאת – כי כאמור לא נשלחה כלל בקשה כזו).
 • אגב צוללות, באחד המעקבים ראינו את עו"ד דוד שמרון מתדרך ח"כים. מקווים לגייס מספיק כספים כדי לעקוב אחרי החבר'ה בשלטון יותר השנה (פרטים למטה).

שינוי מציאות:

 • אחד המאבקים הוותיקים – חשיפת הנכסים של חברי הכנסת הגיע לאחרונה לנקודת רתיחה- עם אישור המיסוי על בעלי דירות מרובות. המס אושר בכנסת! נזכיר שבשנה האחרונה חשפנו את רוב נכסי חברי הכנסת והקשינו עליהם להסתייג מפעולות בתחום שוק הדיור מבלי לדווח איך הן ישפיעו עליהם אישית.
 • הידעתם שהרמטכ"ל בדימוס גנץ השתכר כ-91 אלף שקל בחודש? שעשרות עובדים בשירות הציבורי משתכרים יותר מראש הממשלה? כאן תמצאו תשובות לבקשות חופש מידע שהגשנו בנושא שיאני השכר במגזר הציבורי. והנה גם את רשימת חברי הכנסת שוויתרו על תוספת השכר. משרד המשפטים, מצדו, מסרב לחשוף פרוטוקול המעיד לכאורה על שוחד שהוצע ליועמ"ש הקודם ויינשטיין. אנו שוקלים לתבוע את פרסום המידע.
 • "מגבירים את השקיפות!" התגאתה השרה שקד על מה? על השקת ניוזלטר (!) המעדכן על הצעות חקיקה שכבר התפרסמו ממילא. הנה טור מפורט שמסביר איך באמת שקד יכולה להגביר את השקיפות.
 • בעקבות תחקיר משובח של דפנה ליאל בחדשות 2 על כנס חיות הכיס: איך השקיפות יכולה למנוע טיסות מטופשות.
 • מתסכל אותי כאשר אנשים שאנו משלמים את שכרם מתחמקים ממתן תשובות. מטריף אותי במיוחד כשדוברים של משרדי ממשלה – שתפקידם להנגיש את המידע הזה – מונעים מאיתנו גישה למידע ששייך לנו. התוצאה היא שבפני הציבור עומדת תמונת מציאות חלקית ומעוותת. כדי להאיר את הפינה הזו יצרנו דירוג דוברים, שפורסם כעת בפעם השלישית. במקום האחרון? משרד ראש הממשלה. העצמאות שלי (שמתאפשרת רק בזכותכם) מאפשרת לגעת בגחלים הלוהטות האלו, לזעזע את המגזר הציבורי, ולהוביל לשיפור השירות לציבור. ומגניב שעיתונאים אחרים כבר משתמשים בממצאים!
 • ועדת השרים לענייני אפלה (סליחה, לחקיקה) – פונים בנושא לשרים ללא הרף. בקרוב נגיש עתירה לבג"צ. בינתיים, ממשיכים להשקיף את הצבעות. תודות למתנדבת נוי שמר שפונה לשרים מדי יום א'.
 • אהוד ברק חוזר לכותרות והעניין הציבורי בו גדל. זו הזדמנות טובה להיזכר שפרט לתפקידיו הציבוריים ברק סיפק שירותי ייעוץ ללקוחות שאין לנו מושג מי הם.
 • הוצאות מעון רה"מ ממשיכות לרדת. למה? הודות לשקיפות שהצלחנו להחיל עליהן. כשדברים מתפרסמים – הם משתנים.
 • עומדים בפרץ: חושפים שהח"כים מעוניינים להטיס יועצים ללא קריטריונים, ושנורית קורן מנסים לתת חסות מסחרית לעסקים.
 • יש אמת בטענות בנימין נתניהו ומקורביו. התקשורת אכן נטפלת אליו ואל רעייתו. הקליקו לטור שניסה לבור את המוץ מן התבן.
 • איך הכנסת יכולה להפוך למוסד חדשני? טור על פגרות ארוכות-ארוכות ומה ניתן לעשות לגביהן.

מנגישים נושאים סבוכים

 • חוק שקיפות סביב האגודות העותמניות- נפל. אנו זקוקים לתמיכתכם כדי לוודא שפארסות דומות לא יתרחשו בעתיד
 • בטח שמעתם שאיילת שקד תקפה גם היא את "מבול החקיקה":

כסף – איכס
רק בחודש האחרון פרסמנו את הסיפורים האלו ונוספים בחדשות 10, Jpost, רשת ב', מעריב, חדשות 2, דהמרקר, גלי ישראל, מידה, ערוץ הכנסת, המקום הכי חם, ערוץ 1, רדיו תל אביב, וכמובן המון בפייסבוק ובטוויטר.
זה ממש לא קל או משתלם – אבל אני מת על זה! כעיתונאי עצמאי אין לי מו"ל שילחץ עלי, קו של עיתון שצריך להתיישר לפיו, מפרסמים או שיקולי רייטינג שצריך להתחשב בהם. יש במה לכל ממצא. בית לכל תת-מיזם משוגע.
אבל אני רוצה לעשות עוד. אז מהחודש אעסיק אדם נוסף, מוכשר ומבריק – גיא מרגלית. אני זקוק לכם כדי שנוכל לשלם גם לו משכורת! מה גם שבחשבון המיזם נשארו פחות מ-10,000 שקלים (נעלה לאתר את מסמכי התקציב השלמים לאחר שנסיים לסכם את השנה).

 • מי שרוצה לתמוך כלכלית במיזם מוזמן לתרום תרומה חד-פעמית או קבועה. אלף תודות לכם! ללא התמיכה שלכם הפרויקט הזה פשוט לא יכול להתקיים.

אזכיר לכם שבזכותכם חלק מהשרים מפרסמים כיצד הצביעו בוועדת השרים לחקיקה, וכחצי מנבחרי הציבור חושפים את נכסיהם. הצלחנו, בין השאר, לפתוח לציבור את "המעטפה" – אתר קבלת ההחלטות הסודי של הממשלה. לחשוף את רשימת הזכאים להיכנס למשכן ולבטל אישורי כניסה לעסקנים. להוביל 15 נבחרי ציבור לפרסם את יומניהם. לחשוף אינספור ממצאים וניגודי עניינים.
כל זה יפה אך לא מספק. לשחיתות אין בית אידאולוגי. היא תשגשג בכל מקום שבו לא תהיה שקיפות. נבחרים ופקידי ציבור יושבים בכל זרועות השלטון ורואים היטב את משפחת ראש הממשלה ואת ראש המוסד, מי שאמורים לסמל את טוהר השלטון – מקבלים מתנות מאנשי עסקים. רואים את רה"מ מטביע עצמו במנגדי עניינים. את הצמרת מלגלגת על תחקירים ויוצאת בלי שריטה.
יש ביקורת? תוקפים את המבקרים. יש סנקציות? ההפך. בסקרים רואים יותר מנדטים. אז מדוע שהם – ברחבי השלטון – לא ינהגו בצורה דומה? תמיכתכם מאפשרת קונטרה לכוחות העצומים האלו שמחבלים במדינה שלנו. תודה!
חדשות שקופות

 • מהיום גם המקף המחבר בין ההון לשלטון נמצא במרחק הקלקה!מזה שנתיים אנו מפעילים בעצמנו באתר זה תחת "כלים" מנוע לחיפוש לוביסטים לפי חברות – בתקווה שהכנסת תבין את הרמז. זה קרה! מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' הבין ואף ‏לקח את המנוע שלנו 5 צעדים קדימה. מעתה עומד לרשותכן מנוע חיפוש מקיף ונגיש באתר הכנסת. כבוד למיזם אח שלנו, לובי 99, שבזכות החוק שחוקק לוביסטים מחויבים להירשם בפרוטוקול.
 • מיזם אחות נוסף שלנו, קרן התחקירים, לא רק התניע אלא ממריא. פורסם התחקיר הראשון שהציבור ביקש (על הסכם שיאפשר כוח מופרז לתאגידים בינלאומיים). הנושא זכה לקידום בכנסת, ולחשיפה מצוינת. מוזמנים לעקוב!
 • מאז המחאה ברוטשילד ממשיך להרצות בכל מקום אפשרי על הנושאים החשובים לכולנו ואף ללמד את כולם איך להשפיע מהכורסא ("אקטיביזם לעצלנים"). בחודש האחרון ביקרתי בין השאר בכפר עציון, גן שמואל, יקנעם, צוערים לשלטון המקומי. אני משתדל להיפגש עם צעירים ברחבי הארץ כדי לספר להם את מה שאני יודע ולשוחח איתם איך יכול להיות פה טוב יותר. בימים אלה אני שוקד גם על פיתוח סדנאות לחשיבה ביקורתית מעבר לסדנאות על הכנסת, ו'אקטיביזם לעצלנים'.

אפליקציה למיזם!

 • כזכור, אנחנו לא מתחרים בYNET, אבל באמצעות האפליקציה נוכל לשגר לכם פושים לעתים רחוקות – כשיהיה לנו משהו מגניב לומר. תורידו מחנות האפליקציות הקרובה לנייד שלכם.

הפודקאסט 'שקוף'!

שתי תכניות חדשות

אגב, עשיתם מנוי לפודקאסט?
שקיפות עצמית

 • רבים פרגנו למסע להשבת היתר הכניסה שלי לכנסת ובאופן כללי למאבק למען מתן אישורים לעיתונאים עצמאיים. מנגד, רבים אחרים המליצו לי לנצל את ההזדמנות כדי לעזוב: 'למה לך להסתובב בקופת השרצים הזו? עשו לך טובה!' קשה לראות את קסם המשכן כשאתה צופה בו בטלויזיה או רק מגיח לביקור. אבל זה שונה לחלוטין כשאתה מסתובב במסדרונות עם היתר, כבשר מבשרה. לטור אישי: איך נראית הכנסת מבפנים, עם האישור המחודש.
 • מזה שנה וחצי, קלמן ליבסקינד העלה אותי לשידור מדי שבוע. לא משנה מה התרחש באותו שבוע (ובישראל תמיד קורה משהו), קלמן שריין את הדקות היקרות בתכנית הבוקר שלו ל'פינת השקיפות!'

פעם אחר פעם כיבינו את חוש השיפוטיות, והפלגנו למחוזות נטולי צבע פוליטי. קשקשנו על יומני נבחרים. על הדרכים שבהן נכסים ומניות משפיעים על החלטותיהם. על ניגודי עניינים. אף חוק שנפל, שום בזבוז של כספי ציבור לא היה קטן מדי. בזכות קלמן, אינספור מאזינים נחשפו למודל שבו שקיפות היא תרופה לשחיתות. לסוגיות שהתקשורת הממוסדת מעדיפה להתעלם מהן. תודה לקלמן ובהצלחה בדרכו החדשה.

לראיון ארוך ומשעשע באנגלית (אם אתם עדיין כאן!) על המיזם אצל עמליה דואק ונרקיס אלון.
וטיפת נחת: בחברת "יפעת" הבינו שבשנת 2016 צריך לקחת בחשבון גם עיתונות עצמאית. תודה לכם שאתם מאפשרים זאת. איזה כיף!
 • במקום רשימת כתבות לרגל סיום השנה, הנה ריכוז של הממצאים שלנו לפי מפתח מפלגתי. לפירוט:
 • אם נזכה לתמיכתכם, נגביר פעילות ב-2017. מה זה אומר? נדאג שבכירים ונבחרים לא יוכלו לקבל החלטות גרועות מבלי לתת על כך דין וחשבון ולשלם מחיר אישי. מה זה אומר בדיוק? נעדכן, בתקווה, בניוזלטר הקרוב.

שנה טובה לכולכן!

בשקיפות ובכנות,

תומר

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת נעמי נידם

נעמי נידם
העורכת הראשית של אתר "שקוף". עיתונאית, גרה במצפה רמון. עברתי בתקשורת המיינסטרים וגם בעצמאית, מהעיתון הצבאי "במחנה", דרך עריכה ב"מקור ראשון", באתר החדשות nrg, ובהמשך כתחקירנית ב"עושים סדר" וככתבת ב"שיחה מקומית".בשנים האלה למדתי על בשרי כמה כוח יש למילים. הוא יכול להיות הרסני, והוא יכול להיות מהפכני. מאושרת מכך שבחרתי לנטוש את הרייטינג, את הדיווח המהיר והשטחי של אתרי החדשות - וליצור ב"שקוף" עיתונות חוקרת שמשנה את המציאות.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,151 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.