ערכת שאלות לפוליטיקאים

בבוקר שדרן, בערב יחצן

מנצל את הבמה התקשורתית לקידום הקריירה השנייה? יועץ התקשורת גדי נס עובד במקביל כשדרן ברדיו האזורי, ומראיין חברי כנסת שאותם הוא מגייס למען לקוחותיו
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מקדם את תוכנית הרדיו דרך חברת הייעוץ (צילום מסך)

ברדיו צפון משודרת בשנים האחרונות תוכנית אקטואליה יומית ברדיו צפון בהגשת השדרן גדי נס, במסגרתה הוא מראיין חברי כנסת רבים. במקביל נס עובד כדובר ויועץ אסטרטגי, המספק גם קשרי ממשל, עבור שלל גופים באזור הצפון. בין היתר מייצג נס את המרכז הרפואי בני ציון בחיפה, ועד קריית חיים, איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה והמרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו.

ישנם למרבה הצער כמה וכמה עיתונאים, או "אנשי תקשורת", שבמקביל עובדים גם כדוברים או יועצים אסטרטגיים, אולם במקרה של נס דומה כי ניגוד העניינים דוקר את העין. בחודשים האחרונים ניתן היה להיווכח כי חברי-כנסת שקיבלו במה בתוכניתו של נס קיימו בזמן סמוך סיורים בגופים שאותם נס מייצג כדובר/יועץ והבטיחו לפעול למענם בכנסת.

לא רק עמית סגל: הסכנה האמיתית היא השופר המצוי

כך, לדוגמה, ב-7.6 ראיין נס בתוכניתו ברדיו צפון את ח"כ לימור מגן-תלם. כמה שבועות לאחר מכן, ב-17.7, נפגשה ח"כ מגן-תלם עם ראשי ומנהלי איגוד נציגי ערים מפרץ חיפה ועם ועד קריית חיים. בעקבות הביקור, הבטיחה לפעול לקדם את האינטרסים של שני הגופים. "אני אמשיך ואפעל בכל המישורים, כדי להבטיח שפינוי מפרץ חיפה יקבל את העדיפות העליונה", הצהירה.

את ח"כ אמילי מואטי נס מרבה לראיין בתוכניתו ברדיו צפון. בין היתר ראיין אותה גם ב-22.5. כמה שבועות לאחר מכן, ב-9.6, סיירה ח"כ מואטי במרכז הרפואי בני-ציון ונפגשה עם המנהל, שהביע בפניה את תקוותו שתוכל לפעול בגיוס משאבים כספיים למרכז. באותו היום הגיעה לביקור גם במרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו, שם נפגשה עם המנהלת והבטיחה לפעול כדי להקל על מצוקת המאושפזים.

גם ח"כ אופיר סופר הוא אורח קבוע בתוכניתו של נס ברדיו צפון. בין היתר התראיין ח"כ סופר בתוכנית מה-31.5. כשבועיים לאחר מכן ביקר באיגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה, נפגש עם יו"ר ומנכ"לית האיגוד, והבטיח לפעול למען פינוי המפעלים מהאזור. באותו היום נפגש ח"כ סופר גם עם נציגי ועד קריית חיים והבטיח גם להם לנסות ולפעול לפינוי מפעלי תש"ן, כך לפי הודעה לעיתונות שהפיץ נס.

ח"כ מיכל וולדיגר מתארחת אף היא באופן תדיר בתוכנית של נס. בין היתר התראיינה ח"כ וולדיגר בתוכנית מה-19.6. כמה ימים קודם לכן סיירה במרכז הרפואי בני-ציון ונפגשה בין היתר עם המנהל ו"הביעה את רצונה לפעול למען המרכז הרפואי בגיוס משאבים כספיים נדרשים". באותו היום ביקרה גם בביה"ח מזור בעכו והצהירה: "דלתי תמיד תהיה פתוחה בפניכם. בכוונתי להעלות בהקדם האפשרי לסדר היום בכנסת ובפני מקבלי ההחלטות את הסיוע הנדרש למרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור בעכו".

באותו היום הספיקה ח"כ וולדיגר להיפגש גם עם נציג ועד קריית חיים והצהירה: "אפעל להעלאת המודעות ואבקש קיום דיונים מהירים/הצעות לסדר היום בכנסת במטרה למנוע את אפלייתם של תושבי קרית חיים וקרית שמואל בשיעור תעריף המים לעומת תושבי חיפה", כך לפי הודעת דוברות שהפיץ נס.

המטרות שמבקשים הגופים ששוכרים את שירותי הייעוץ של נס ראויות, ואין כל פסול בשכירת שירותיו של יועץ או דובר כדי לשכנע חברי-כנסת להגיע לשטח, להתרשם בעצמם מבעיות המטרידות את תושבי האזור ואז לפעול לתיקונן בכנסת. אך קשה לחמוק מהמסקנה כי נס מנצל את הבמה התקשורתית שלו כדי לשרת באמצעותה את הקריירה השנייה שלו ואת הלקוחות העסקיים שלהם הוא מספק שירותי דוברות וייעוץ אסטרטגי.

נס מסר בתגובה כי מדובר ב"טענות שקריות ומשוללות כל יסוד", אולם לא פירט מה בדיוק לא נכון במסכת העובדות שתוארה לעיל. עוד הוסיף נס: "התוכנית 'תשע עם גדי נס' בהגשתי המשודרת זה למעלה משלוש שנים ברדיו צפון עוסקת כל כולה בנושאי אקטואליה ארציים. המשרד שאני מנהל, מיותר לציין, אינו עוסק כלל בתחום זה. ולמען היטב הבהר והסר ספק מעולם לא הועלו וגם לא יועלו בתוכניתי ברדיו נושאים הקשורים ללקוחותיי, לא במישרין ולא בעקיפין". נס ביקש להוסיף גם כי שידר תוכנית במתכונת דומה ברדיו חיפה במשך 8 שנים.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת אורן פרסיקו

אורן פרסיקו
כתב "העין השביעית". בעברו כתב בגלובס, מעריב, כל העיר וכלי תקשורת נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.