19:21

הפגרה האינסופית בכנסת: לא רק צפצוף על האזרח – עבירה על החוק

לפי חוקי הכנסת, הח"כים אמורים לעבוד לפחות שמונה חודשים בשנה - אך בפועל, על פי החלטת ועדת הכנסת שאושרה בדצמבר, הם יעבדו בקושי שבעה • ואיך הסבירו את הצורך בכל כך הרבה ימי חופשה בכנסות קודמות?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מה עושים כשהכנסת לא עומדת בחוק? (צילום ארכיון: יונתן זינדל, פלאש 90)

איך בכנסת מצפים שנציית לחוקים שהם מחוקקים, אם הם מצפצפים עליהם בעצמם? 

כולנו כבר חזרנו לעבוד אחרי חג הפסח, אך לא הח"כים.

על העובדה שנבחרי הציבור נהנים מפגרה ארוכה במיוחד, פגרה בה הכנסת לא מפקחת על מעשי הממשלה – כתבנו לא מעט. אך מסתבר שהכנסת הנוכחית גם עוברת במפורש על חוק הכנסת והאריכה לעצמה את הפגרות מעבר למותר.

פגרת הכנסת – חופשה או עבודה? האזינו לפודקאסט עם דפנה ליאל ותומר אביטל

ואיך זה קרה? הח"כים יצאו מזמן, עוד ב-10 באפריל, לפגרה. היא תימשך הרבה אחרי שהסתיים החג  – עד ה-8 במאי. ואם זה לא מספיק, במידה ולא יוקדמו בחירות, אז ב-28 ביולי נבחרי הציבור ייהנו מפגרה נוספת, הפעם עד ל-23 באוקטובר. יחד זה יוצא 147 ימי פגרה. כמעט חמישה חודשים. זה משאיר להם שבעה חודשי עבודה. 

ומה בדיוק אומר החוק? סעיף 9 בחוק הכנסת מגביל מפורשות את זמן הפגרה. לפי החוק, הכנסת תשב "שמונה חודשים לפחות בשנה".

כשתומר אביטל ועידן בנימין ניסו להבין מה קורה בכנסת בזמן פגרה

ולמרות זאת, יו"ר הכנסת מיקי לוי וסגניו הציעו את המועדים המוזכרים מעלה ובדצמבר אישרה ועדת הכנסת בראשות ניר אורבך את ההצעה. איש מהח"כים לא תהה אם זה ארוך מדי, והיועצים המשפטיים לא התריעו כי התאריכים לא תואמים את החוק. משך הפגרות הלא חוקי – אושר בוועדה פה אחד. כשמדובר ביציאה לפגרה, כך נראה, אין הבדל בין חברי האופוזיציה לחברי הקואליציה. הח"כים גם לא ספרו כחלק מהפגרה את סוף השבוע שלפניה, כאילו שמישהו עובד בכנסת בשישי-שבת. אולי הם לקחו זמן אקסטרה כי מדובר בשנה מעוברת? 

רוצים לבלות עם הילדים

חשוב לציין שיחסית לשנים האחרונות מדובר בשיפור. ב-2019 למשל, בחסות סבבי הבחירות הבלתי נגמרים. הח"כים יצאו לפגרה של כמעט שנה.

חקרנו מה הסיבות למשך הזמן הארוך כל כך שבו המשכן מושבת. עלה כי חלק מחברי הכנסת בעבר האמינו שמגיעה להם חופשה ארוכה יותר משאר האזרחים. אחרים, כך גילתה צלילה לפרוטוקולים ישנים של הכנסת, תירצו את הצורך בכל כך הרבה ימי פגרה בצורך לבלות עם הילדים את חופשותיהם (בניגוד לשאר אזרחי בישראל?). כך או אחרת, לא ממש ברור כיצד ממשיכים חברי הכנסת להרשות לעצמם לא רק לעבוד ימים מועטים יותר כמעט מכל אזרח עובד בישראל, אלא אף להפר את החוק באופן ברור תוך כדי כך. 

פנינו לכנסת, ליו"ר הכנסת מיקי לוי וליו"ר הוועדה ניר אורבך – שלא מסרו תגובה.

תגידו אתם, מה עושים אם הכנסת עצמה עוברת על החוק? 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב. גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

3 תגובות

  1. אם זה כתוב בחור, למה לא לפנות לבג"ץ? תפקידו הוא לאכוף את החוק על גופי שלטון שמתעלמים ממנו, לא?
    זה בדיוק התפקיד שבשבילו הוקם בית דין גבוה לצדק. במקום זה הוא מתעסק בעניינים לא לו ומנסה לכפות את דעתו על כל העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,458 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.