ערכת שאלות לפוליטיקאים

“תזכיר לי” – בדרך ללגליזציה?

תזכיר חוק חדש מסמן אולי על שינוי גישה בנוגע לצריכה פרטית של קנאביס  ■ “תזכיר לי” – פינה קבועה בה נתמצת תיקוני חוק ממשלתיים שכולנו מפספסים בגלל השם המרדים “תזכיר חוק”.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הפיכת השימוש בקאנביס לחוקי נמצא במוקד הדיון במדינות רבות בעולם. כמה מהן כבר התירו את השימוש לצריכה אישית, ביניהן: אורוגוואי, הולנד ומספר מדינות בארה"ב (כולל הבירה וושינגטון). מתזכיר חוק חדש שפרסם אתמול המשרד לביטחון הפנים, נראה כי אולי שינוי הגישה קרב גם לישראל.

מן התזכיר עולה כי המשרד מבקש להקל בענישה בעבירות שימוש ואחזקה לצריכה אישית: כיום, זוהי עבירה פלילית שדינה עד שלוש שנות מאסר.

על-פי השינוי המוצע, שצפוי להיות מחוקק כהוראת שעה לשלוש שנים, מי שיתפס בעבירה זו בפעם הראשונה עונשו יהיה קנס של 1,000 ש"ח ובפעם השנייה 2,000 ש"ח. הקנסות יופנו למימון פעילות הסברה על קנאביס ומניעת השימוש בו. תפיסה בפעם השלישית תופנה להליך "הסדר מותנה" עם הפרקליטות – כלומר, עדיין לא יוגש כתב אישום, בתנאי שהנאשם יודה בעבירה וירצה עונש (קל, ככל הנראה). בפעם הרביעית כבר יוגש כתב אישום ובמקרה של הרשעה יתבצע גם רישום פלילי.

בתזכיר החוק נכתב: "ההחלטה על שינוי המדיניות הקיימת נועדה להביא לאכיפה יעילה, אחידה ושוויונית מתוך הבנה כי מעידה חד פעמית או חוזרת, על-ידי אדם נורמטיבי שאינו מנהל אורח חיים עברייני, תאכף בהלימה לחומרת המעשה מבלי להכתים את גיליונו המשטרתי של האדם ברישום פלילי או משטרתי, שעלול להשפיע על עתידו. עם זאת, חשוב להדגיש כי תפיסת המחוקק משקפת עמדה ברורה לפיה עבירה של החזקה או שימוש בקנבוס, גם אם היא נעברת בפעם הראשונה או השניה הינה עבירה פלילית, ואין בהחלטה לבחירת כלי האכיפה זה כדי לשנות מסיווגה כעבירה פלילית".

אמנם המשרד מדגיש שוב ושוב כי אחזקה ושימוש בקאנביס הינם עבירה פלילית – אך לצד זאת, נראה שטבילת הרגל במים מצביעה על שינוי מדיניות אפשרי בהמשך הדרך.

קישור לתזכיר המלא: http://www.tazkirim.gov.il/Tazkirim_Attachments/43793_x_AttachFile.docx

פינות קודמות בסדרת “תזכיר לי”:

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

 

יש לכם השגות על תזכיר החוק המדובר? זה השלב בו הציבור יכול להשפיע! היכנסו לאתר הממשלתי והעירו.

למרבה הצער, היכולת להגיב פועלת כיום רק בגרסאות מיושנות של דפדפן אקספלורר שלא קיימות עוד (באמת). אין לכם? מוזמנים לכתוב פה בתגובות את הערותיכם ואנו נעבירן במרוכז.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.