ערכת שאלות לפוליטיקאים

אז התחייב: היועמ"ש מסרב להכריע בעניין חיים כץ

מנדלבליט שוב לא עמד בהתחייבות שלו לבגץ וכעת הוא מבקש דחיה נוספת בהחלטה האם להגיש אישום חדש נגד כץ. הסיבה: ניסיון לסגור הסדר טיעון שכולל אישום חדש שנוסף לכץ בזמן שחלף
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בדחיות חוזרות ונשנות בעניין ח"כ חיים כץ (צילומים: פלאש 90)

את הכתבה הזו היינו יכולים לכתוב כבר אתמול. האמת שזה מה שעשינו. כי גם היום (חמישי) ביקש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחייה נוספת של שבועיים (עד ה-4 בנובמבר) בדיון שיחרוץ את גורלו של ח"כ חיים כץ.

על הפרק: עתירה שדורשת מהיועמ"ש הגשת כתב אישום חדש נגד כץ. הסיבה: פג תוקפה של החסינות שקיבל הח"כ הנאשם מהכנסת ה-22, ואין סיבה נראית לעין שלא להאשימו מחדש באותם חשדות שכבר נחקרו. השאלה עכשיו היא רק מתי תפקע סבלנותה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. 

"היועץ המשפטי לממשלה ממשיך בגרירת הרגליים בעניינו של חיים כץ", מסר עומר מקייס, מנכ"ל התנועה לטוהר המידות שהגישה את העתירה. "אחרי שהתחייב לבית המשפט שאם לא יגיע להסדר עם כץ תוך 60 יום יגיש כתב אישום, ולמרות שחלפו 90 יום מאז ההתחייבות, ממשיך היועץ לבקש עוד זמן מבית המשפט להגעה להסדר במקום למלא את התחייבותו", הוסיף.

הרקע לבקשות הדחיה החוזרות ונשנות הוא ככל הנראה קיום מגעים לחתימה על הסדר טיעון שכולל גם אישום חדש שנוסף לכץ בזמן שחלף. "נערכו מספר ישיבות ושיחות אינטנסיביות", הסביר היועץ את הסיבה לעיכוב, "אולם, חרף הניסיונות והמאמצים שנעשו, טרם הגיעו השיחות והמגעים לכדי סיום".

הפעם האחרונה שביקש מנדלבליט הארכה הייתה ב-30 בספטמבר. אז ביקש הארכה נוספת לשלושה שבועות שהסתיימו היום. גם היום הריטואל חוזר על עצמו מנדלבליט מבקש לדחות את ההחלטה ל-4.11.21, עוד כשבועיים בדיוק.

ההחלטה שנמרחת 

חיים כץ הואשם ב-2019 בגין הפרת אמונים. הוא נחשד כי סייע לחברו הקרוב מוטי בן ארי לקדם חקיקה הנוגעת לעסקיו. אך הכנסת ה-22 ניצלה את כוחה במתן חסינות לנבחרי ציבור המואשמים בפלילים וכך סייעה לו לחמוק מעמידה לדין.

אמנם חילופי השלטון התכופים העמידו מצב עניינים חדש: החסינות התבטלה. בכוחו של מנדלבליט להגיש כתב אישום חדש נגד חבר הכנסת חיים כץ (ליכוד). הוא יכול היה לעשות זאת כבר לפני שנה וחצי, אך הוא מתמהמה באמתלות של דיונים להסדר טיעון. ההסדר ככל הנראה מאחד תחתיו אישום חדש על העלמות מס להאשמה הקודמת – הפרת אמונים.

ועדת הכנסת בדיון שבו ניתנה חסינות לכץ. (צילום ארכיון: אוליבר פיטורסי, פלאש 90)

בזכות עתירה של התנועה לטוהר המידות, היועמ"ש נדרש לעדכן את בית המשפט ומכאן את הציבור איפה עומדת ההחלטה שלו. ללא העתירה היינו נשארים באפלה גמורה. 

מנדלבליט עתיד לסיים את תפקידו בקרוב (פברואר 2022) והליך הבחירה של היועמ"ש החדש כבר החל. אם ימשיך להתמהמה בעניינו של כץ כמו גם בהחלטות על אריה דרעי ויעקב ליצמן אנחנו עשויים לראות מריחה נוספת, כשיועמ"ש חדש יחליט שהוא רוצה "ללמוד את הדברים" ולמרוח עוד את ההחלטה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

2 תגובות

  1. וינשטיין ומנדלבליט: שני יוהמ"שים עלובים. לא מפתיע, שניהם מינויים של נתניהו

  2. המטרה של משיכת הזמן היא ברורה – איום על פוליטיקאי נוסף, זאת לא הפעם הראשונה או השנייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.