ערכת שאלות לפוליטיקאים

כמה נוח: אושרה הקמת ועדות הכנסת – ושוב ועדת האתיקה נשכחה

הקרב הבלתי קונבנציונלי בין האופוזיציה לקואליציה נמשך, ולמרות חוסר ההסכמות הצליחה הוועדה המסדרת לאשר את הקמת הוועדות הקבועות • אבל בתפוח האדמה הלוהט שהוא ועדת האתיקה לא הסכים איש לגעת - אף ח"כ לא רוצה לקבל החלטות נגד עמיתיו • הנפגעים: השיח בכנסת, שימשיך לשהות בגובה נמוך כמו ים המלח
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

השיח הרדוד יימשך. עימות במליאת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נראה לכם שהשיח במליאה ובוועדות הכנסת הוא ברמה נמוכה? אתם צודקים. חברי כנסת מסוימים מרשים לעצמם לומר כמעט כל דבר מכיוון שיש להם חסינות פרלמנטרית. לשקר, לקלל ולפגוע מילולית אחד בשני הפך להיות הנוהג הרווח. מי שיכול לשים סוף להתנהגות הזו היא ועדת האתיקה של הכנסת. אבל נחשו מה, מאז יצאנו לבחירות בדצמבר 2018, היא לא מתפקדת. בכנסת ה-21 וה-22 לא הוקמו ועדות אתיקה כי לא קמה ממשלה. וגם היום, אף שהוקמו הוועדות הקבועות (ללא הסכמות בין הקואליציה לבין האופוזיציה), ועדת האתיקה נשארה בחוץ.

עוד ב"שקוף":

בכנסת ה-23 הוקמה ממשלה אבל ליו"ר הכנסת לקח ארבעה חודשים למנות את ארבעת חברי הוועדה. רק חמישה חודשים אחר כך, בחודש דצמבר, היא קיבלה לראשונה החלטה כגד חבר הכנסת אלי אבידר והעירה לו על שתי התבטאויות לא נאותות נגד ח"כ שלמה קרעי מהליכוד וח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. ועדת האתיקה נתנה לו הערה מכיוון שזה היה הדיון הראשון בעניינו. גם יאיר גולן זכה לדיון בוועדה אבל לא הוחלט כלום בעניינו. 

היו עוד שלוש החלטות קודמות, על התבטאויות חברי הכנסת באופן כללי, על השתתפות בכנסים ובדיקה כי כולם הגישו הצהרות הון לכנסת (הגישו). זהו. אחר כך הכנסת פוזרה והוועדה פסקה לפעול.

שני ח"כים מהאופוזיציה ושניים מהקואליציה עם האצבע בסכר

את ועדת האתיקה ממנה יו"ר הכנסת, כיום מיקי לוי (יש עתיד), ויושבים בה לפי התקנון שני ח"כים מהקואליציה ושניים מהאופוזיציה, כשהיו"ר שלה הוא ח"כ מהקואליציה. מכיוון שדיוניה רגישים הדיונים שלה חסויים: אי אפשר להשתתף בדיון או לקרוא את הפרוטוקול שלו והיא נחשבת בקרב הח"כים כתפוח אדמה לוהט – אף אחד לא רוצה לקבל החלטות נגד הקולגות שלו – לא משנה אם הם בימין או בשמאל, באופוזיציה או בקואליציה. 

ועדת האתיקה באחד מכינוסיה הנדירים. צילום: דוברות הכנסת

ולמרות ההחלטות האנמיות שהיא קיבלה בכנסת ה-23, יש לוועדה כוח עצום. בכנסת ה-20 היא הרחיקה חברי כנסת מהדיונים, לעיתים לתקופות ארוכות. ח"כ אורן חזן מהליכוד הורחק לחצי שנה, חברות הכנסת מיכל בירן וסתיו שפיר מהעבודה הורחקו לשבוע כל אחת, על ביטויים שהיום ייראו לכנסת הנוכחית "סבירים". ביטויים כמו: "סרסור", "מושחת" ו"בושה לכנסת".

***

הבעיה בעיכוב נוסף בהקמת ועדת האתיקה, כפי שנראה שקורה עכשיו, היא שהטקס צפוי לחזור על עצמו. בכנסת לא יהיה גורם שתפקידו למתן את השיח, וכל הקובלנות שיוגשו לה עד להקמתה ידונו ככל הנראה במן סל כללי ויקבלו החלטה כללית שתוצאותיה יהיו – דברו יפה. 

ח"כים סוררים שמשתלחים באופן שיטתי בחבריהם, באורחי הכנסת ובעובדי מדינה לא יורחקו מהדיונים, כפי שראוי. והכנסת תמשיך להישמע, ובכן, כמו הכנסת כיום.

אזמ"ע?

(איך זה משפיע עליך)

ועדת האתיקה מהווה רגולטור לשיח בכנסת. גם אם חשבנו שבלעדיה חברי הכנסת ידעו לדבר אחד לשני באופן מכובד – זה לא המצב. חברי כנסת, עובדי ציבור ואורחי הכנסת נפגעים אישית מחלק מההתבטאויות שנאמרות כלפיהם או כלפי הציבור שלהם. זה עלול לגרום לתגובת נגד ואסקלציה של השיח בכנסת ובציבור.

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

על יו"ר הכנסת למנות ועדת אתיקה באופן מידי ולהקים אותה במקביל לשאר ועדות הכנסת.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.