ערכת שאלות לפוליטיקאים

משטרת ישראל קרסה – הנה הסימנים המוקדמים

בכל רחבי הארץ כנופיות יהודים וערבים יצאו לפגוע זה בזה, ניפצו שמשות וביצעו לינצ'ים. המשטרה לא הייתה שם להגן על האזרחים. זה לא מפתיע - בשנה האחרונה ההתדרדרות קרתה מול עינינו: עם טענות לפוליטיזציה במשטרה, היעדר מינוי המפכ"ל, אוזלת היד מול אירועים המוניים בתקופת הקורונה והפקרות בכבישי הדרום
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

התפרעויות בלוד, 12 במאי. (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

אתמול בבוקר (רביעי) כתב השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, כי עדיף לנו להחזיק נשק בבית כדי לתגבר את משטרת ישראל. "מכפיל כח", הוא קרא לזה. 

כנראה שהוא ידע על מה הוא מדבר כשמספר שעות אח"כ היינו עדים, בשידור חי, לקריסתה של משטרת ישראל. היא לא הצליחה לאכוף עוצר בעיר לוד, היא לא הייתה שם כשיהודים וערבים יצאו לרחובות לבצע פוגרומים אחד בשני ברחבי הארץ.

אם זה לא מספיק, ההפקרות בכבישי הדרום עלתה מדרגה היום: המשטרה הודיעה שהיא מוותרת על ריבונותה בכביש 25 הסמוך לדימונה, ומעבירה אותה באופן רשמי לשבטים הבדואים שיגנו על המקום.

אירועי אמש אינם שעת עומס נקודתית. כבר כמה ימים טוענים אזרחים יהודים בלוד שהם מתקשרים למשטרה ואין עונה. אפילו פלוגות המילואים של מג"ב לא הצליחו להשליט סדר במרבית המקומות בהם שרפו מכוניות, ניפצו שמשות וחיפשו לפגוע בנפש. והפורעים? אפילו לא חששו להיעצר וביצעו לינץ' בשידור חי, בפנים גלויות לעיניי המצלמות.

שריפת מכונית בעכו, 12 במאי. (צילום: רוני עופר, פלאש 90)

מה בדיוק הביא להתפרקות המשטרה ואיבוד המשילות – את זה עוד צריך לחקור. אבל לא קשה במשמעות השנתיים האחרונות בהן לא כיהן מפכ"ל, וחלה התערבות הפוליטית של השר אמיר אוחנה בעבודת המשטרה.  רק בינואר השנה תיארנו הליך מדאיג של התפרקות המשטרה מכוחה, איבוד הרתעה והסתה שבה יריבים פוליטיים הופכים לאויבים.

תזכורת: כך זה נראה בפרקים הקודמים

 • בקרב הציבור הערבי, ידועה אוזלת היד של המשטרה. כך למשל, ב-28 בדצמבר, לאור יום, בכביש 6, חוסל אדם אחד ואחר נפצע כשהיו תחת ליווי משטרתי של שלוש ניידות. באותו שבוע, היו ארבעה אירועי הצתות של ניידות משטרה על ידי גורמים עברייניים. אירועים אלה ואחרים מעידים כי משפחות הפשע בישראל כבר לא חוששות מהמשטרה.
 • בשיא סגרי הקורונה, חוסר רצון לאכוף הפרת הנחיות בישובים חרדיים היו הפינה היומית בחדשות. אך גם ביישובים חילוניים אזרחים התקהלו ללא חשש ומתחת לרדאר. השוטרים בשטח נראו אז חסרי אונים, נשלחים לזירה, וכל מה שנותר להם לעשות הוא לחכות לסיום האירוע ולהשתחוות לאדמ"ור. 
 • גם בציבור הערבי התקיימו כל הזמן חתונות כסדרן והמשטרה מצידה הציגה חוסר יכולת מתמשך לאכוף את ההנחיות. 
 • מאז נהרג אהוביה סנדק לפני התבצעו לינצ'ים כנגד ערבים בירושלים, בגלל שהם ערבים, כמעט מדי ערב. ראש הממשלה והשר לביטחון פנים הביעו אמפתיה כלפי משפחתו של סנדק אבל סרבו להוקיע את מעשי העבריינות. המוחים אף תקפו שוטרים ויידו עליהם אבנים. המשטרה הייתה חסרת אונים. תקופה דומה זוכרים תושבי העיר לאחר חטיפת שלושת הנערים ב-2014, שהובילה לגל תקיפות של ערבים, שבשיאן יוסף בן חיים רצח את מוחמד אבו חד'יר.
 • הפגנות בלפור: מעשה תקיפה של מפגינים כנגד רה"מ הפכו בחודשי השיא למעשה שגרה, תוך עדויות כי המשטרה עומדת מנגד. כך למשל, ביולי חבורת צעירים תקפו מפגינים בלב תל אביב. באירועים אחרים, כנופיות של ארגון לה פמיליה בירושלים ובחולון הכו צלמים וחיפשו ערבים. ראש הממשלה לא גינה את מעשי האלימות, אלא סימן את המפגינים כמפיצי מחלות ואנרכיסטים. 

כשאין מינוי – אין אחראי ואין אשם

בכל אותו הזמן עמד בראשות המשטרה ממלא מקום במשך יותר משנתיים. ימים אח"כ מונה סוף סוף מפכ"ל קבוע, ניצב קובי שבתאי, שנדרש היום לשקם את מעמדה והרתעתה של המשטרה. כרגע לא נראה שעולה בידו. על הפקרות של שנתיים שבה לא מונה מפכ"ל קבוע אנחנו שילמנו אז, ומשלמים גם היום במלחמת האזרחים המשתוללת ברחובות.

לא רק כאן, גם במשרד המשפטים חסרים שורה של מינויים בכירים ביניהם מנכ"ל ופרקליט מדינה. גם למשרד האוצר אין מנכ"ל ואין ראש אגף תקציבים. 

היום זו המשטרה, מחר זה משרד המשפטים. אולי מחרתיים זו תהיה גם מערכת הבריאות והחינוך שלנו. על הממשלה להשלים את המינויים החסרים בשירות המדינה בהקדם.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

3 תגובות

 1. וואו, איפה להתחיל…אין פה משטרה וזו לא בעיית כח אדם או תקציב אלא בעיית ניהול ומנהיגות. שוטרים יש למכביר, 30 אלף למדינה של 9 מיליון זה הרב מאד – שוטר אחד לכל 300 אזרחים. וזה לא כולל את מג"ב…

  הבעיה היא שהשוטרים, אם הם מגיעים לעבודה בכלל, לא עובדים…
  אין ניידות בשטח, אין שוטרים בשטח (למעט הפגנות בבלפור ורוטשילד…),
  אין בטחון אישי,
  אין אכיפה בכבישים,
  אין חקירות – גנבו לכם, פרצו לכם? "אין עניין לציבור…"
  וכשנתקלים במקרה בשוטרים – היחס שלהם לרוב לא מכבד ולא ממלכתי

  בושה – אבל גם מסוכן מאד!!!

  1. סתם השמצת השוטרים . המבצעים עבודתם ככל שהם יכולים ובתנאים שבהם הם נמצאים . על הצד הטוב ביותר .
   נכון , האזרח לא אוהב שיגידו לו מה לעשות . ואם השוטר אומר משהו , הוא לא אומר סתם . הוא אומר מכוח החוק המוקנה לו .
   נכון שיש חוסר אדם משווע . אבל , הלו 30 אלף שוטרים , זה כולל את המנהלות השונות .
   אז לפחות תן כבוד לאיש העושה ימים כלילות על מנת לשמור על ביטחונך .

 2. המשטרה סובלת מחוסר כח אדם שנים רבות . אם לא היו מתנדבי משא"ז במדים , היינו עדים
  אולי לשתי ניידות בלילה . ומהשעה 10 בלילה עד לבוקר למחרת ניידת משטרה אחת , מאוישת בשני שוטרים . ואני לא כותב סתם , אני מכיר את הבעיה מקרוב . כך שאם יש אירוע חריג . הניידת היחידה הייתה במקום האירוע . ואם מתרחש אירוע נוסף , לא רוצה להוסיף .
  למעלה לא רוצים משטרה עם כמות שוטרים גדולה . מחשש כנראה , שיהיה גם זמן לחטט ולמצוא עברייני צווארון לבן בצמרת המדינה .
  לא ייתכן שכמעט 30 אלף שוטרים , כולל שוטרי המנהלות השונות . יתנו מענה לכמעט 10 מיליון תושבים .
  יש עוד בעיה : גניבות רכב ושחיטתם . ומכירת חלקי הרכב למוסכי פחחות לתיקון רכב . המדינה מרוויחה פעמיים מיסים . פעם ראשונה כאשר קונים את הרכב . ובפעם השנייה כשקונים רכב חדש בגלל גניבת הרכב הקודם. וכאן נכנסות חברות הביטוח לתמונה , שמבטיחות לתקן את הרכב , תמורת חלק תואם . אבל לא מבטיחים חלק חדש . כי נוח להם להרוויח על המבוטח , ולתקן את הרכב שנפגע בתאונה , תמורת חלק שיורכב ברכב , שמוצאו כנראה , מרכב גנוב .
  על כן , יש לחוקק שכל רכב שנפגע בתאונה . ויש צורך בחלק חלופי . יהיה חלק חדש מקורי של היצרן . וראו זה פלא , תופעת גניבת הרכב לצורכי חלקים . תתחיל לרדת , ואחרי מספר שנים אולי , גם תיעלם כליל . נכון שדבר זה יגרום לעליית הפרמיה של ביטוח הרכב , בשנים הראשונות . אבל כשתופעת הגניבה תרד משמעותית , יצטרכו ללחוץ על חברות הביטוח לבטל את הפרמיה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.