ערכת שאלות לפוליטיקאים

"כסף קטן": כשהמדינה מפשלת בפיקוח, כולנו משלמים על זה

כשהמדינה מפשלת בפיקוח, כולנו משלמים על זה (205 אלף ש"ח, עד כה) ■ “כסף קטן” – פינה קבועה בה נביא את הסיפורים מאחורי הסעיפים המרגיזים המסתתרים בעומק התקציבים הממשלתיים.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בחודשים האחרונים התחלנו לעבור על "התקשרויות" משרדי הממשלה – אלה בעצם קבצי אקסל ענקיים שמכילים את ההתקשרויות שביצע כל משרד עם ספקים חיצוניים. במסגרת חוק חופש המידע כל משרד מחויב לפרסמן. בין עשרות אלפי השורות מסתתרים הררים של סיפורים מעניינים. היום נתמקד בארבע שורות ספציפיות בהתקשרויות משרד הכלכלה.

הצפנו מספר סוגיות בשאילתא למשרד ועל רובן קיבלנו תשובה מספקת. על סוגיה אחת מעניינת במיוחד נספר לכם כאן: "תשלום עבור פשרה" לחברת אבן קיסר על סך 205,150 ש"ח. חברת אבן קיסר עוסקת בעיבוד שיש, נמצאת בבעלות קיבוץ שדות ים ואין לה קשר ממשלתי.

תהינו על מהות התשלום. מהמשרד מסרו:

"במסגרת תביעות עובדים החולים בסיליקוזיס בגין חשיפה לאבן שיש סינטטית כנגד מעסיקיהם, אבן קיסר כיצרנית שיש אבן קיסר והמדינה בכובעה כגורם רגולטורי – משופה אבן קיסר בגין התשלום בו היא נושאת ביחס לחלקה של המדינה לפי הסדר הפשרה".

הבנתם את זה? הרגולטור פישל, העובדים חלו וכולנו משלמים. נותר רק לקוות כי הממשלה לוקחת את הנושא לתשומת ליבה בעת שהיא מפקחת על תעשיות מזהמות ואתרי בניה – אחרת זהו רק קצה הקרחון.

עוד על תביעת העובדים נגד אבן קיסר: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001218286

לפרקים הקודמים של “כסף קטן”:

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.