ערכת שאלות לפוליטיקאים

אלה תנאי הפרישה המופלגים של הח"כ הפורש בנימין בן אליעזר

פואד, שפורש מהכנסת לאחר שכיהן בה 30 שנה ברציפות, יזכה לפנסיה של למעלה מ-35 אלף שקלים בחודש ול"מענק הסתגלות" בגובה 234 אלף שקלים. למה ח"כ שזכאי לפנסיה מיידית צריך לקבל מענק הסתגלות, ומדוע פורש הח"כ שהנוכחות שלו במשכן הייתה מהדלות ביותר בכנסת?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בנימין (פואד) בן אליעזר, זקן חברי הכנסת (78) שמכהן בה ברציפות מאז שנת 84', הודיע אתמול על פרישה מהכנסת. תומר אביטל, מהמיזם "100 ימים של שקיפות" שפועל להגברת השקיפות בכנסת, תיאר את תנאי הפרישה השערורייתיים שבן אליעזר יזכה להם, גם בהינתן הרקורד הציבורי השנוי במחלוקת שלו.
לכתבה בלילה כלכלי
אחרי 30 שנה בכנסת ועוד 30 שנה בצה"ל, פואד יקבל גמלה חודשית בגובה לפחות 35 אלף שקלים לחודש, שהם נגזרת של השכר הגבוה ששולם לו כשר (42 אלף שקלים). אבל זה לא הכל – חבר הכנסת לשעבר יזכה גם ל"מענק הסתגלות" בסך למעלה מ-230 אלף שקלים. עד לפני זמן קצר המענק היה ניתן רק לחברי כנסת מתחת לגיל 70, אלא שלאחרונה תנאי קבלתו השתנו וכעת זכאים לו כל חברי הכנסת הפורשים ללא קשר לגילם. כתוצאה מהשינוי פואד יקבל סכום של 234 אלף שקלים מעבר לפנסיה, וכן סכום של עד 10,000 שקלים בשנה למימון הוצאות עיתונים, חשבון טלפון ועוד הטבות.
לדברי אביטל, לא לגמרי ברור למה בן אליעזר פרש מהכנסת – אבל זה גם לא משנה לציבור. פואד נבחר לכנסת כדי שיעשה עבודה פרלמנטרית, אולם בעשרים שנה האחרונות כיהן כשר תשע שנים ובאחד עשר הנותרות הוא היה חבר כנסת, ועדיין רוב השנים האלה היה פואד חבר בוועדה אחת בלבד – חוץ ובטחון.
הסטטיסטיקה של הקדנציה הזו חד משמעית – פואד נכח בסך הכל כעשר שעות במליאה בשבוע, שזה מהנתונים הנמוכים ביותר מבין נתוני חברי הכנסת. הוא הגיע בקושי לישיבה אחת של ועדה בחודש. ידוע שהוא סובל ממחלות ולא מעט פעמים קיבל מוועדת האתיקה פטור מנוכחות, אבל עדיין הסטטיסטיקה מעידה על כך שהוא היה מעין רוח רפאים פרלמנטרית.

ד"ר אלכס קומן מהמכללה האקדמית ת"א-יפו התייחס לתנאי הפרישה של בן אליעזר ואמר כי הוא "קיבל פטור מוועדת האתיקה לכל החיים". דורון כהן, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אמר כי מענק הסתגלות לאדם שהוא מעל גיל פרישה הוא בבחינת לעג לרש. "אין למה להסתגל, זה עומד בסתירה לכך שאדם כזה מיד מקבל פנסיה – מי שזכאי מידית לפנסיה לא צריך לקבל מענק הסתגלות. לפחות הפנסיה של פואד כשר מתקזזת עם הפנסיה שלו כתת אלוף", הוסיף כהן.

אל תיבת ההדלפות הסופר מאובטחת שלנו

לכל הממצאים

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.