ערכת שאלות לפוליטיקאים

בעקבות תחקירנו: נחשפו עשרות מסמכים הנוגעים למו"מ הישראלי על הסכם טיס"א

מקריאת המסמכים ניתן להסיק שאנשי מינהל סחר חוץ לא קיימו לאורך ארבע שנות הדיונים שום התייעצות עם גופים ישראליים שיושפעו מהסרת ההגבלות על פעולת תאגידים זרים בישראל
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

התפתחות חדשה הנוגעת למעורבות הישראלית בהסכם הסחר הבינלאומי טיס"א: משרד הכלכלה, הנושא והנותן הרשמי מטעם מדינת ישראל במסגרת המו"מ על ההסכם, שחרר לאחרונה עשרות מסמכים השופכים אור ראשון על העמדות עליהן התבססה המשלחת הישראלית בבואה לשולחן הדיונים בז'נבה. זאת, בתשובה לבקשה רשמית שהגיש המשמר החברתי למשרד הכלכלה, יחד עם התנועה לחופש המידע.

המסמכים שהועברו על-ידי אנשי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, כוללים את תאריכי הדיונים, שמות הנציגים הישראלים, תיעוד של פגישות עם גופים בישראל, תכתובת עם משרדי ממשלה וסיכומי דברים שנאמרו במפגשים הבינלאומיים. כעת, כל המסמכים מסודרים לעיון הציבור באתר המשמר החברתי. אתם מוזמנים לחפור במסכמים ולשתף אותנו בתובנות שלכם:

החומר שהתקבל נוגע שלבים שונים בהתקדמות הדיונים. ממעבר ראשוני על המסמכים שהועברו בצורתם הגולמית, ניתן להסיק, שאנשי מינהל סחר חוץ לא קיימו לאורך ארבע שנות הדיונים שום התייעצות עם גופים ישראליים שיושפעו מהסרת ההגבלות על פעולת תאגידים זרים בישראל. הגורמים האזרחיים המעטים ששותפו בסוד הדיונים ייצגו כולם את ענפי הייצוא – אלה שצפויים ליהנות מההקלות בגישה לשווקים זרים, וממילא אין סיבה שיתנגדו לסעיפי ההסכם. בהיעדר כל תהליך מסודר של שיתוף ציבור, התייעצות עם בעלי עניין או הנגשת מידע, הצוות הישראלי תמרן במו”מ בלי לקבל משוב כלשהו מארגוני סביבה, צרכנות, זכויות עובדים, משתמשי תחבורה וכדומה.

פרסום המסמכים הוא האחרונה בשרשרת של התפתחויות ציבוריות בעקבות תחקיר קרן התחקירים על המעורבות הישראלית בהסכם הסחר טיס"א. הנה תקציר האירועים:

    1. נובמבר 2016פרסום התחקיר בשורה של גופי עיתונות עצמאית במקביל. התחקיר חשף את הציבור הישראלי, לראשונה, להשלכות האפשריות של הסכם הסחר טיס"א על המדינה בשורה ארוכה של תחומים
    2. דצמבר 2016דיון מיוחד בוועדת הכלכלה בכנסת בנושא המו"מ החשאי על כניסת ישראל להסכם טיס"א
    3. ינואר 2017 – גופים סביבתיים וחברתיים מעבירים למשרד הכלכלה 170 שאלות בנוגע לחשאיות הישראלית סביב המו"מ
    4. פברואר 2017 – גופים סביבתיים וחברתיים במכתב ליועץ המשפטי לממשלה: כפה דיון בכנסת על הסכם טיס"א. בין הגופים: האגודה לזכויות האזרח, המשמר החברתי, גרינפיס ישראל, זזים – קהילה פועלת והתנועה לחופש המידע.
    5. אפריל 2017 – משרד הכלכלה חושף עשרות מסמכים הנוגעים למו"מ הישראלי בהסכם טיס"א, בעקבות בקשת חופש מידע של המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,153 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.