ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

פוליטיקאי חסם אותך? יש למה לחכות: בכנסת ה-22 ייערך דיון בנושא חסימות משתמשים מעמודים של חברות וחברי כנסת

בתגובה לפניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר, השיב משרד יועמ"ש הכנסת כי יערוך דיון בנושא חסימת אזרחים ואזרחיות ברשתות החברתיות. זהו צעד נוסף למאבק בחסימות ולקידום חופש הביטוי ברשתות החברתיות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הגבת בעמוד של חברת כנסת, שר או ראש עיר ונחסמת? יש תקווה: בקרוב צפוי להיערך דיון מיוחד בכנסת, בו עשויה להתקבל מדיניות מסודרת בנושא.

בעקבות פניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר באוניברסיטה העברית ליועץ המשפטי לכנסת, הציעו במשרד היועמ"ש לערוך דיון רשמי בתחום. בתשובת היועמ"ש נכתב: "מאחר שהנושא נושק לסוגיית חופש הביטוי וחופש הפעולה של חברי הכנסת, וקיימות גישות שונות ביחס לאופן ניהול העמודים ברשתות החברתיות, אנו סבורים כי נכון יהיה להביא את הסוגיה לדיון בפני הגורמים הפרלמנטריים הרלבנטיים בכנסת ה-22, ולזמן אליו אתכם וגורמים ציבוריים נוספים שהביעו עניין בנושא".

נבחרי ציבור רבים בוחרים לפרסם מידע על עבודתם באמצעות הרשתות החברתיות, ולפנות לאלפי העוקבים שלהם בהצהרות רשמיות שפעם אפשר היה לצרוך רק דרך אמצעי התקשורת. היופי ברשת החברתית הוא שהיא דו צדדית: היא מאפשרת לנו, כציבור, להביע דעתנו ואף לדרוש תשובות מהנבחרים שלנו. חסימה מעמוד ציבורי של פוליטיקאי שוברת את האיזון הזה והופכת את העמוד לפרסומת. האפשרות לבקר מהלכים של פוליטיקאי/ת נלקחת מאיתנו, ומעבר לפגיעה בחופש הביטוי, נזכיר שהמימון להפעלת העמודים הציבוריים של הח"כים והשרים מגיע מכספי המיסים שלנו – שכמובן נמשיך לשלם גם אם נחסם.

תשובת היועץ המשפטי לכנסת לפניה של עו"ד דנה יפה מהקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר

לפני כשנתיים הציע מבקר המדינה יוסף שפירא לנבחרי הציבור לאמץ כללי חסימה ולחסום רק על פיהם. בדו"ח נציב תלונות הציבור לשנת 2016 כתב שפירא: "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם". בהמשך הדו"ח הנחה מבקר המדינה כי "על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים שיסדירו שימוש סביר וראוי בתגובות הציבור המופיעות בדף", וקבע כי על נהלים אלה "לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים".

אולם, גם שנתיים אחר כך ממשיכים נבחרי ציבור לחסום אזרחים ואזרחיות שהגיבו בצורה עניינית וללא קללות, רק מפני שהביעו ביקורת. סיירת השקיפות הצליחה לאחרונה במאבק בנושא: כשבדף עיריית קריית גת נחסמו תושבים ונמחקו פוסטים רבים, הציפה הסיירת את ראש העירייה בפניות עד שלבסוף הצהיר שהסיר את החסימות ושיפסיק את מחיקת הפוסטים מהעמוד.

הקליניקה לזכויות אדם במרחב הסייבר באוניברסיטה העברית פועלת אף היא להסרת חסימות של אזרחים מעמודים של פוליטיקאים ופוליטיקאיות ברשתות החברתיות ומייצגת פונים שנחסמו מול נבחרי הציבור החוסמים.


נחסמת על ידי פוליטיקאי? יש מה לעשות

אם נחסמת – יש מה לעשות: הקליניקה ניסחה מכתב שניתן לשלוח כדי לבקש להשתחרר מהחסימה.
אנחנו נמשיך לעקוב מקרוב אחרי הדיון הצפוי ונעדכן בכל התפתחות.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל פינקלשטיין

יעל פינקלשטיין
כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה. לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!