ערכת שאלות לפוליטיקאים

כך ייראה החודש הראשון שלי כראש הממשלה – עידן בנימין

לכבוד ראש השנה, צוות "שקוף" מפנטז על החודש הראשון בראשות ממשלת ישראל
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

| עידן בנימין, כתב "שקוף", ירושלים |

כמות הפעמים שתפסתי את הראש במסדרונות הכנסת ושאלתי, לפעמים בקול, "מה לכל הרוחות אתם עושים?!" היא עצומה. בשנתיים האחרונות הייתי עד לאין ספור מהלכים שהטיבו עם קבוצות קיצון, עם בעלי אינטרסים צרים ואפילו לחוקים שהטיבו עם חשבון הבנק של אדם אחד.

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שכשאנשים מגיעים לעמדות כוח הם נוטים לשכוח איך נראים חיי היום יום של אלו ששלחו אותם לשם. בדרך הם גם מתרגלים להסביר למה הם תמיד צודקים, מקיפים את עצמם באנשים שעוזרים להם בכך ושוכחים איך זה להודות בטעות. בחודש הראשון שלי בתפקיד רה"מ הייתי מעגן בחקיקה חוקי אופוזיציה, ממנה פרקליטי שטן וכמובן מקדם חוקי שקיפות. החודש הראשון שלי על הכסא יעסוק בעיקר ביום שאני כבר לא אשב עליו.

  1. הייתי ממנה שני יועצים (פרקליטי שטן) שתמיד יסבירו לי למה אני טועה. פוליטיקאים נוהגים להקיף את עצמם ביועצים שמפרגנים ומעודדים. לכן אמנה שני אנשי אמון שהתפקיד שלהם בדיוק הפוך – להסביר לי למה אני טועה, ועל ידי כך, בתקווה, לשפר את תהליך קבלת ההחלטות. תפקידם יהיה לשבת בהתייעצויות פנימיות, טרם יציאת הרעיון לאוויר העולם ואז לאתר טיעוני נגד ולהשמיע אותם.
  2. נוטע עץ פרי בחצר משרד רה"מ – כזה שמניב פירות רק לאחר שלוש שנים, על מנת שיזכיר לי יום יום מהי תוחלת החיים של פוליטיקאי. הייתי מגביל כהונה של רה"מ ושל ראשי הערים לשתי קדנציות: על מנת שדמוקרטיה תתפקד בצורה תקינה היא זקוקה תמיד לדם חדש וכל דור חייב וזכאי לקחת אחריות ולהעמיד נבחרי ציבור משלו, אבל קודם הדור הקודם חייב לפנות לו דרך.
  3. מעגן בחקיקה ממשלת צללים, בה האופוזיציה מקבלת כלים לבקר את השלטון ולהציע חלופות מדיניות רלוונטיות. הייתי אף דואג שלאופיזיציה תהיה לשכה בכל משרד, עם גישה לכל החומר שאותו משרד אמון עליו.
  4. הייתי משנה את עבודת ועדה השרים לענייני חקיקה וקובע את מיקומה לפני ההצבעה בקריאה הראשונה בכנסת. כיום, ועדת השרים מעורבת בכל תהליכי החקיקה עוד בטרם עלו החוקים לקריאה טרומית,כך שחברי הכנסת מהאופוזיציה ואף מהקואליציה אינם יכולים להשמיע את עמדתם. שינוי סדר התהליך יאלץ את חברי הכנסת לחשוב לעומק לפני שהם מציעים חוק, ובמקביל לעבוד על  קידומו מול הח"כים האחרים והממשלה.

5.שעת אזרחים שבועית – הייתי קובע שעה בלו"ז השבועי שלי למפגש עם אזרחים. שעה בה כל אזרח במדינת ישראל יודע שיש לו הזדמנות שווה לפגוש את רה"מ שלו ולהשמיע את דבריו. מאחר ומצידי המלאכה תהיה בעיקר הקשבה, כמות האנשים תהיה מוגבלת ל-10 במפגש. כלל הציבור יוכל להירשם למאגר שיגריל מדי שבוע שמות לשבוע הבא.

6.מעלה מיסים על מוצרים שהייתי מעוניין לצמצם את צריכתם, כמו סוכר, טבק, מוצרים חד פעמיים, דלק מאובנים ועוד. מנגד, הייתי מוריד מס במקומות שהייתי מעוניין לעודד – מזון בריא, תחבורה ציבורית, חוגים ומוצרי ספורט.

7.הייתי שקוף. הייתי דואג  לפרסם הצהרת הון, הסדר ניגוד עניינים והייתי מעגן בחקיקה עוד שורה של חוקי שקיפות שאנחנו מטרחנים עליהם פה ב'שקוף' באופן קבוע (פרסום יומנים, חיזוק חוק חופש המידע ובכלל דוחף לפרסום כל מידע שאינו פוגע בביטחון המדינה).

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,137 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.