הפיקוח מצטמצם והממשלה יכולה לעשות ככל העולה על רוחה

נחבר לכם כמה כותרות שפרסמנו לאחרונה לכדי תמונה אחת ברורה: השרים, ובראשם רה"מ בנימין נתניהו, יכולים, למעשה, לעשות יותר ויותר מה שבא להם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ

1. יש פגרה אינסופית, ולראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל אין פיקוח פרלמנטארי כמעט שנה על הממשלה. אין שאילתות. אין כמעט ועדות. אין כלום מאז דצמבר 2018 ולא יהיה כלום לפחות עוד 3 חודשים.

2. אין ראש אופוזיציה. תפקיד היו"ר אינו רק טקסי – חובתו של רה"מ וגורמי הביטחון השונים לתדרך את יו"ר האופוזיציה ב"ענייני המדינה" – שהם בפועל סוגיות ביטחוניות רגישות. זה קריטי – בוז'י הרצוג סיפר שלא מעט פעמים דעתו בפגישות אלו שינתה מציאות.

בני גנץ. צלם: יוסי זמיר

גנץ קיבל את לשכת ראש האופוזיציה, אבל לא דרש שום כלי שבא עם התפקיד. כששאלתי אמש שוב את דוברו האם ביקשו את התדרוכים הקבועים בחוק, מסר לי שלא, ושאני (?!) צריך ללבן זאת מול הכנסת.

3. אחד הכלים החשובים ביותר לפיקוח – מבקר המדינה – בתהליך השמדה עצמית. אני לא היסטרי, ושונא דרמטיזציה, אך זו המציאות המסתמנת. בזמן הקצר בתפקידו, המבקר החדש קיבל החלטה בניגוד לחוק לפיה משרד המבקר לא יעביר חומרים פליליים שאותרו ליועמ"ש. הוא מבקש לסגור את האגף שחוקר שחיתות במשרד המבקר. הוא מתמקד בפרגונים ושבחים לממשלה, ופעל כך שרה"מ והשרים יוכלו לפעול בניגודי עניינים בצורה חוקית.

4. במקביל אין עדיין מפכ"ל. אין מנכ"ל למשרד רה"מ. אין ראש ליחידה לחופש מידע (שאחראית על שקיפות). מה זה אומר שיש ממלאי מקום לתפקידים בכירים? שהם חלשים. שאפשר להזיזם בקלות – אם הם לא מתיישרים.

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ

דניאל הרשקוביץ, נציב שירות המדינה שמונה ע"י נתניהו אחרי נצח בעצמו ואמור לפקח על מינויים – התגלה גם כחותמת גומי. הוא מאשר שוב ושוב מינויים של מקורבים ונעדרי ניסיון ניהולי. הרשקוביץ, שאחראי גם על טוהר המידות וניראות – מצפצף עליהן בעצמו. לאחרונה התברר שבילה בחו"ל על חשבון תנועת חב"ד.

5. בד בבד, פרסמנו מחקר לפיה האופוזיציה הישראלית מלכתחילה קטנה ומפוצלת, והיא החלשה ביותר מבחינה מבנית מכמעט כל הדמוקרטיות הפרלמנטריות.

למה זה צריך להדאיג את כולנו?

זה לא משנה מי בשלטון, אופוזיציה ופיקוח יעיל על השלטון הולכים יד ביד עם ממשלה חזקה ויציבה.
אופוזיציה חלשה ומסורסת, לעומת זאת, מקשה על הממשלה להיות רגישה לדרישות מצד הציבור. כתוצאה השלטון יהיה פחות אחראי כלפיו.

זו הסיבה שהמצב הזה צריך להדאיג את כולם – משמאל ומימין.

נמשיך יחד איתכם ועם החברה האזרחית לפקח עליהם. אבל חשוב לחבר את הנקודות האלו לכדי תמונה אחת ברורה: אין כמעט פיקוח על הממשלה. השרים, ובראשם רה"מ בנימין נתניהו, יכולים לעשות יותר ויותר מה שבא להם.

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
תומר אביטל
מייסד-שותף, כתב גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר. אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות. בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,708 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.