ערכת שאלות לפוליטיקאים

במפלגת העבודה הבטיחו זכות הצבעה בפריימריז – על סמך שינוי שעוד לא אושר

"יש לכם 24 שעות להתפקד למפלגת העבודה" - קראו הח"כים סתיו שפיר, שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי, עמר בר-לב ואיציק שמולי ביום פיזור הכנסת (רביעי) - והזמינו אנשים להתפקד ולהשפיע מבפנים. התרגשנו. התפקדות למפלגה היא דרך מדהימה להשפיע ולבחור מי יהיו הח"כים שייצגו אותנו בכנסת הבאה. אנו מעודדים כל הזמן התפקדות לכל המפלגות.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

"יש לכם 24 שעות להתפקד למפלגת העבודה" – קראו הח"כים סתיו שפיר, שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי, עמר בר-לב ואיציק שמולי ביום פיזור הכנסת (רביעי) – והזמינו אנשים להתפקד ולהשפיע מבפנים. התרגשנו. התפקדות למפלגה היא דרך מדהימה להשפיע ולבחור מי יהיו הח"כים שייצגו אותנו בכנסת הבאה. אנו מעודדים כל הזמן התפקדות לכל המפלגות.

אבל אז נזכרנו שבכל מפלגה דמוקרטית (העבודה, הליכוד, הבית היהודי ומרצ) יש לעבור תקופה מסוימת (תקופת אכשרה) מיום ההתפקדות ליום הפריימריז (הבחירות הפנימיות) לפני שהמתפקדים החדשים מקבלים את זכות ההצבעה בהן. אז הלכנו לבדוק – ובחוקת מפלגת העבודה כתוב כי בשביל להצביע צריך להתפקד לפחות חצי שנה לפני מועד הפריימריז.

הבחירות לכנסת יתקיימו בעוד שלושה חודשים, הפריימריז יתקיימו בעוד כחודש – אז איך יכול להיות שאפשר עדיין להתפקד למפלגת העבודה ולבחור את חברי הרשימה שלה?

פנו אלינו שלל אזרחים שרצו להתפקד ולהשפיע, ושאלו מה נכון. לא ידענו מה להשיב. האם עבדו עליהם? שאלנו ישירות את כל חברי הכנסת שקראו לאנשים להתפקד, מדוע פרסמו משהו שהוא לא בהכרח נכון. חברות הכנסת היחידות שהסכימו לענות הן סתיו שפיר ומרב מיכאלי. שפיר, שאף הלחינה שיר לכבוד המאורע המרגש, אמרה כי יו"ר המפלגה, אבי גבאי, הודיע כי הדבר יתאפשר באמצעות שינוי שיאושר בהמשך. מלשכתה של מיכאלי גם כן נמסר כי ההוראה הגיעה מגבאי.

הנה הפוסטים שפוסרמו בעמוד הפייסבוק של ח"כ מיכאלי ובעמוד האינסטגרם של ח"כ שפיר:

בחוקת המפלגה אכן כתוב שאפשר לקצר את אורך תקופת האכשרה. דיברנו עם ערן חרמוני, מזכ"ל המפלגה, שאמר לנו כי תקנון הבחירות יאושר באופן סופי בוועידת המפלגה ושם גם תעלה להצבעה ההחלטה לשינוי תקופת האכשרה. מה שמעלה את השאלה: האם השינוי יעבור? יו"ר צעירי העבודה תומר פינס הסביר במענה לפנייתנו כי השינוי ככל הנראה יתקבל, אך במידה ולא – מי שהתפקדו היום לא יוכלו להצביע.

בשורה התחתונה – השינוי עדיין לא אושר, ונכון לרגע זה מי שהתפקד בימים האחרונים לא יקבל את זכות ההצבעה.

פנינו ליו"ר המפלגה אבי גבאי ושאלנו: למה אמרת לח"כים להזמין אזרחים להתפקד למרות שאולי לא יקבלו את זכות ההצבעה שהובטחה להם? גבאי לא הגיב.

אם למפלגת העבודה חשוב שאזרחים נוספים יתפקדו, חבריה יכולים לשנות את התקנון ואז לקרוא לאזרחים להתפקד.חברי מרצ לדוגמא, שינו את החוק מוקדם יותר השנה כך שנדרש רק חודש של חברות במפלגה בשביל להצביע בפריימריז. זה אומר שאם אתם תומכים במרצ – אתם עדיין יכולים להתפקד בשבוע הקרוב ולקבל בוודאות את זכות ההצבעה.

באופן כללי, אנחנו חושבים שזה רעיון מעולה, ובכלל – אנו קוראים לשאר המפלגות לאפשר לאזרחים להתפקד ולהשפיע, גם עכשיו – במיוחד עכשיו – על-ידי קיצור תקופת החברות שנדרשת בכל אחת מהן. בבית היהודי תקופת האכשרה הנוכחית היא היא שנה (עשויה להתקצר בקרוב) ובליכוד מדובר בלא פחות משנה וארבעה חודשים.

רעיון נוסף שהוא לגמרי לא מופרך הוא שפשוט יהיו "פריימריז פתוחים". כלומר: כל מי שמצביע למפלגה מסוימת, יוכל גם לעצב את רשימתה. זה חשוב במיוחד, כי בישראל הדמוקרטיה במפלגות רק הולכת ודועכת. למידע נוסף, קראו את התחקיר שלנו בנושא.

ושוב נבהיר: אנחנו ממש בעד התפקדות למפלגות!
התפקדו לאחת מארבע המפלגות הדמוקרטיות (לחצו על שם המפלגה כדי לעבור לעמוד ההתפקדות באתר שלה): הבית היהודיהעבודהמרצ או הליכוד – אליה אפשר להתפקד בסניף המפלגה הקרוב אליכם (דורש השקעה אבל זאת הדרך היחידה) או דרך אתר הליכודניקים החדשים.

ומדוע יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו ועוד אינן ברשימה, למרות שגם אליהן ניתן להתפקד? מכוון שהן לא מפלגה דמוקרטית – יו"ר המפלגה הוא שמחליט על רשימת המועמדים לכנסת.

שתהיה לנו תקופת בחירות שקופה!

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל פינקלשטיין

יעל פינקלשטיין
כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה. לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.