הוועדה שלא מתכנסת

ועדת המשנה ללוחמה משפטית בראשות ציפי לבני מתכנסת רק פעם בשנה. כתבה שלישית בסדרה המנתחת את עבודת הח"כים בוועדות חוץ וביטחון
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ממשיכים לחשוף את נתוני הנוכחות המעודכנים של ועדת החוץ והביטחון – והפעם: ציפי לבני (המחנה הציוני). בבדיקה שערכנו בספטמבר 2017 מצאנו כי לבני, לצד יאיר לפיד, כמעט ולא מגיעים לדיוני ועדות חוץ וביטחון השונות בהן הם חברים.

חלפה לה שנה – וקיבלנו (באמצעות בקשת חופש מידע) את נתוני הנוכחות המעודכנים לתקופה שבין ספטמבר 2017 לנובמבר 2018. חשוב לציין כי בניתוח הנתונים החדשים אנחנו נותנים הנחה מסוימת ללבני – מאחר שלפני כחצי שנה היא מונתה לתפקיד יו"ר האופוזיציה (תפקיד רשמי עם מחויבויות יומיומיות).

תזכורת על ועדת חוץ וביטחון

ועדת חוץ וביטחון היא מהעמוסות והחשובות בכנסת. הוועדה מורכבת ממליאה מרכזית רחבה בה רשומים 20 חברי כנסת – ועוד שורה של תתי-ועדות משנה, רובן חסויות ביותר, ובהן יש בין 3 ל- 12 חברים. החסרון המרכזי של הוועדות מבחינתנו – הסודיות שלהן – הוא גם יתרונן: מתאפשר לקיים בהן, לפחות בתיאוריה, דיון רציני, מעמיק ונקי מפופוליזם – שהרי אין מצלמות שמתעדות ואין פרוטוקולים. בשביל חברי כנסת מסוימים, המשמעות של זה היא הפוכה – עבודה אפורה, שלא מתגמלת אל מול הבוחרים (למרות שהיא קריטית לביטחון ישראל).

ועם זאת, ישנו נתון אחד שבלט מאוד בעת ניתוח הנוכחות: לבני עדיין מכהנת כיו"ר ועדת המשנה ללוחמה משפטית. ועדה שנשמעת חשובה בהתחשב בקשיים הבינלאומיים איתם מתמודדת ישראל – אך התכנסה רק פעם אחת בשנה בכל אחד משלוש השנים האחרונות (2016, 2017, 2018).

 
מעניין לציין כי בנתוני הנוכחות של הוועדה עבור 2018, מופיעות שתי ישיבות שונות שהתקיימו באותו היום בהפרש של 45 דקות זו מזו – מה שמעיד כנראה על דיון רציף שעסק בשני נושאים שונים.

במה דנים בפועל בוועדה? את זאת אנחנו כמובן לא יודעים, שכן ככל ועדות חוץ וביטחון – הפרוטוקולים חסויים. אך מהיכרותנו עם הכנסת, כאשר ועדה מתכנסת פעם בשנה – ישנו סימן שאלה גדול לגבי נחיצותה. לבני סירבה להגיב.


רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
עידן בנימין

כתב לתיקון הכנסת

ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד.

מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.