ערכת שאלות לפוליטיקאים

מה עשה במשך חודשיים על חשבונכם יועץ שר המדע?

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שר המדע אופיר אקוניס

היועץ הוותיק לשר המדע נדב דואני החליט לרוץ לתפקיד ראש עיריית הוד השרון. עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שאם דואני רצה להמשיך לתפקד כעובד מדינה בזמן הזה, היה עליו לציית לשלל מגבלות של נציבות שירות המדינה החלות על מתמודדים. על מי לא חלות הגבלות? על יועצים חיצוניים. כדי להמשיך להעסיק את דואני מצאו בלשכת השר פתרון יצירתי ומינו אותו כיועץ חיצוני. על מה ייעץ? לא ברור. האם הציבור המשיך לשלם את שכרו? כן. כלומר, באורח פלא באפריל התחלפה משרתו של דואני לכזאת שאפשרה לו להמשיך בהכנות לבחירות ללא מגבלות.

במשך חודשים ארוכים פנינו בשאלות למשרד המדע על פרטי העסקתו של דואני. אלה העובדות: יועץ השר אקוניס הפך להיות יועץ חיצוני באפריל 2018. במשרד אישרו העסקה של עד 180 שעות לחודש למשך חודשיים לפי תעריף חשכ"ל, בנוסף לתשלום עבור נסיעות – הכל מתקציב לשכת השר. כלומר עשרות אלפי שקלים, הוא העובד היחיד שמועסק בצורה הזו.

אז בדקנו מול המשרד: מה ההבדל בין תפקידו הנוכחי של דואני לתפקידו הקודם? הרי סיום העסקתו כעובד מן המניין ומעברו ליועץ חיצוני – היחיד במשרד – יאפשר לו להמשיך לקבל שכר על חשבון כספי ציבור בשעה שהוא מתמודד לראשות העיר. במשרד הסבירו ש"לאור החלטתו של מר דואני להתמודד על ראשות עיריית הוד השרון, הוחלט כי כדי למנוע ניגודי עניינים, יפסיק מר דואני את עבודתו כעובד מדינה ויועסק לתקופה קצובה של חודשיים כיועץ חיצוני שאינו עוסק בנושאי המשרד, כל זאת בהתאם לאישור שהתקבל מוועדת המכרזים, מהייעוץ המשפטי ובהתאם להוראות חשכ"ל".

נדב דואני במירוץ לראשות העיר. קרדיט תמונה: עמוד הפייסבוק הרשמי של נדב דואני

אז ביקשנו גם את דיווח השעות (כן חבר'ה- כולכם יכולים לבקש זאת. מה שאנו מממנים שייך לנו. אנו חיים בעידן מדהים), אך התשובה הייתה שהדיווח טרם הוגש. לשאלת מיליון הדולר – במה עסק דואני אם לא בנושאי המשרד? טרם השיבו. מה שכן, העסקתו של דואני הסתיימה לאורך השיח האינסופי ביני לבין המשרד ולא חודשה. אולי לא יפתיע אתכם גם לשמוע שלא נלקח אף יועץ חיצוני אחר.

אגב, אם זה נשמע לכם מוכר, אתם יכולים לקרוא פה שזה כבר היועץ השני של אקוניס שר המדע שאנו מנסים לברר מה עשה, והעסקתו מסתיימת.

ממטה נדב דואני נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות נדב דואני משמש כיועץ מדיני למשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. לפני מספר חודשים החליט על התמודדותו לראשות עיריית הוד השרון. לבקשת המשרד, מרגע ההחלטה, נדב המשיך לתת את שירותיו למשך חודשיים נוספים אך, הוחלט שיעשה זאת כיועץ חיצוני וזאת במטרה למנוע כל ספק לניגוד עניינים ולזות שפתיים. ב-1.7.2018, כארבעה חודשים לפני מועד הבחירות הסתיימה העסקתו של נדב. יצוין כי החוק איפשר לו לעבוד כיועץ חודש נוסף אך הוא ביקש לרכז את כל תשומת הלב שלו בקמפיין. שקיפות, יושרה וניקיון כפיים הינם נר לרגליו של נדב דואני. ערכים אלו הנחו אותו לאורך כל חייו הציבוריים וימשיכו להנחות אותו כראש העיר של הוד השרון".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,151 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.