ערכת שאלות לפוליטיקאים

בחרו את העמותות שנבדוק לעומק!

באופן תקדימי, קיבלנו ממשרד המשפטים לבקשתנו את רשימת כל העמותות והחברות לתועלת הציבור (חל"צ) שעברו תהליך של "ביקורת עומק" בידי המשרד. בשנים 2017-2018 לבדן מדובר ב- 177 ארגונים (כל הכבוד לרשם העמותות על המאמצים המושקעים בתחום!). תוכלו לראות את הרשימה המלאה פה.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

באופן תקדימי, קיבלנו ממשרד המשפטים לבקשתנו את רשימת כל העמותות והחברות לתועלת הציבור (חל"צ) שעברו תהליך של "ביקורת עומק" בידי המשרד. בשנים 2017-2018 לבדן מדובר ב- 177 ארגונים (כל הכבוד לרשם העמותות על המאמצים המושקעים בתחום!). תוכלו לראות את הרשימה המלאה פה.

אז מה זה "ביקורת עומק"? תהליך שבו רואי חשבון חופרים בהתנהלות העמותה – תקציב, משכורות, ניגודי עניינים, מינוי חברי ועד מנהל וביקורת, עמידה במטרות המוצהרות וכו'. אם נמצאים כשלים, הרשם אף מטיל סנקציות. כל עמותה עם תקציב שנתי של למעלה ממיליון ש"ח עשויה להיבחר באקראיות לעבור בדיקה שכזו, אך גם עמותות שהתעורר חשד ספציפי לגבי ההתנהלות שלהן עשויות להיבדק, בלי קשר לגובה התקציב השנתי.

מלהקת המחול בת שבע ועד זק"א, ממכבי ראשל"צ בכדורסל ועד הקריה האקדמית אונו – הרשימה כוללת מרכזי תרבות, קבוצות ספורט, ארגוני זכויות אדם, ארגוני דת, ועוד ועוד – מיליוני שקלים זורמים לגופים השונים – שרובם שואפים לעשות טוב – אך חלקם מתנהלים באופן רשלני ולעיתים אפילו מושחת. והכל מכספי הציבור.

חשוב לציין: בגלל שמרבית העמותות נבחרות באופן מקרי – עצם ההימצאות ברשימה לא תעיד בהכרח על פגם בניהול הארגון. ביקורות העומק נותנות הצצה לקרביים של ארגונים מהמגזר השלישי – אך הדרך היחידה לדעת מה מסתתר בהן היא לשלם את האגרה (42 שקלים), לקבל את תיק העמותה ובתוכו לקרוא את הדו"ח המלא והארוך.

ופה אנחנו זקוקים לעזרתכם: אנו רוצים לבחור עד 10 עמותות מהרשימה ולדווח לעומק – על ביקורות העומק!

מכירים את העמותות ברשימה? יש לכם חשד שמי מהן מעניינת במיוחד? סמנו אותה בטופס הבא, ספרו לנו למה היא חשובה – ובתקווה נחקור אותה בשבילכם:

ואתם יודעים מה? זו לא פעם ראשונה שאנחנו מציצים לביקורות עומק. בעבר מצאנו שם דברים סופר מעניינים, פה תוכלו לראות כמה דוגמאות (המרכז לשלטון מקומי, מועצת יש"ע, המועצה לישראל יפה).

*

רוצים בעצמכם לחקור עמותה? זו לא בעיה – כל אחד מאיתנו יכול לרכוש ב- 42 שקלים תיק עמותה מלא.

אם מצאתם משהו מעניין – ספרו לנו על זה! ואולי נסייע לכם לכתוב כתבה ולפרסם אותה אצלנו – בגוף התקשורת של הציבור.

מחפשים להעביר מידע באופן אנונימי? אין בעיה – השתמשו בתיבת ההדלפות שלנו.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.