ערכת שאלות לפוליטיקאים

ח"כ וקנין לא הצביע על חוק שמטיב עמו – אבל פעל לקדמו מאחורי הקלעים

ח"כ יצחק וקנין מסרב להצביע בוועדת הכלכלה של הכנסת בעקבות ניגוד עניינים. איזה יופי? אז זהו שלא בדיוק: וקנין מעיד כי פועל מול הממשלה בכדי לקדם את אותו הנושא בדיוק
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ יצחק וקנין

ח"כ יצחק וקנין מסרב להצביע בוועדת הכלכלה של הכנסת בעקבות ניגוד עניינים. איזה יופי? אז זהו שלא בדיוק: וקנין מעיד כי פועל מול הממשלה בכדי לקדם את אותו הנושא בדיוק

יום שני ה-1 בינואר 2018 בוועדת הכלכלה. על סדר היום: תקנות המועצה לענף הלול, קביעת מכסות הייצור לביצי מאכל. אל תירדמו: המכסות מחולקות בין המגדלים בכדי להסדיר ולחלק את שוק הביצים בישראל. האם זה טוב ליהודים? על כך אפשר להתווכח. בכל מקרה, ח"כ יצחק וקנין הוא אחד הנהנים ממכסות אלו.

ח"כ יצחק וקנין

"אני מגדל ביצים (הטעות במקור, ע.ב) וחי בקו העימות", טען וקנין בדיון בכנסת. "האמת שבאמת יש התקדמות גדולה בנושא הרפורמה במכסות הלולים לקביעת המכסות. שיש סיכוי שהיא תצא לפועל בשנה הזו. לפי מה שאני מדבר עם אנשי האוצר ואנשי משרד החקלאות, יש סיכוי גדול שהנושא הזה יילך קדימה. אני מציע לקדם את הדברים ואולי אפילו לגמור את הנושא הזה היום..  חבל על הזמן פשוט".

איזו רפורמה בדיוק מקדם וקנין? אנחנו לא יודעים. פנינו ללשכתו של וקנין בשאלה זו ולא קיבלנו תשובה. תוכלו לקרוא עוד על המעורבות של וקנין בכתבה באתר מידה ובדה מרקר.

נחזור לדיון. ח"כ וקנין, לאחר הגילוי הנאות, מסרב להצביע על התקנות. הגיוני, הרי הוא בעצמו מקבל אלפי שקלים בחודש מהמדינה כחלק מחוק הגליל שהוא בעצמו קידם. בכל מקרה, מסיבה שאנחנו לא מצליחים להבין, חבר הוועדה ח"כ חיים ילין (יש עתיד) לוחץ על וקנין כן להצביע על אף ניגוד העניינים: "שר החינוך שיש לו ילדים בבית ספר, גם הוא לא מצביע? הוא בניגוד עניינים? אם יש לי ביצים במקרר אז גם אני לא יכול להצביע?"

וקנין על כל פנים לא מצביע. אבל בפועל – הוא לא באמת צריך. כפי שהוא בעצמו מעיד, הוא פשוט סוגר עניינים מאחורי הקלעים: "לפי מה שאני מדבר גם עם אנשי האוצר, אנשי משרד החקלאות…".

למקטע הפרוטוקול השלם

ילין פונה לוקנין: "למה אתה (לא) מצביע?"

וקנין: "אני לא מצביע."

ילין: "למה?"

וקנין: "ככה. אני אוסר על עצמי להצביע."

ח"כ איתן כבל: "הוא קובע לעצמו."

וקנין: "חוץ מאשר במליאה אני אוסר. אני מעניש את עצמי."

ילין: "שר החינוך שיש לו ילדים בבית ספר, גם הוא לא מצביע? הוא בניגוד עניינים? אם יש לי ביצים במקרר אז גם אני לא יכול להצביע?"

שאלנו את לשכתו של ח"כ ילין מדוע לחץ על וקנין להצביע למרות שידע על ניגוד העניינים.

מלשכתו מסרו: "פרוטוקול הישיבה מציג את דעתו של ח"כ חיים ילין בנוגע לניגוד עניינים ומצביע על העובדה כי ח"כ ילין לא רואה ניגוד עניינים לכל מי שמחזיק בביתו משהו שעליו מצביעים. לדוגמה, ח"כ ילין לא חושב ששר החינוך לא יכול לקדם יוזמות חקיקה בבתי ספר כי יש לו ילדים ולכן שוחח על כך בהצבעה. אין ולא הייתה בכוונתו של ח"כ ילין לגרום לח"כ וקנין להצביע על דבר שאינו רוצה ולכן רק שוחח עמו על הנושא".

זה הסבר מוזר מאוד. הרי כל הח"כים בניגוד עניינים תמידי (למשל מצביעים על העלאת המע"מ וסובלים מכך). אבל יש קו  שבו עניין ציבורי הופך לאישי – למשל ח"כ שמקדם מהלך בו רק הוא וקבוצת אנשים מצומצמת תקבל בזכותו אלפי שקלים בחודש.

ח"כ חיים ילין

אנו חושבים אחרת. גם להחזיק משק חקלאי וגם להחליט על סובסידיות שאתה תקבל מהמדינה – זה ניגוד עניינים מובהק. אז וקנין – עזוב את הנושא וצא מניגוד העניינים, גם בשיחותיך מול משרדי הממשלה.

וח"כ ילין – השארת אותנו חסרי מילים.

עריכה: שיר שטיין

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.