ערכת שאלות לפוליטיקאים

חשיפה: היועץ האסטרטגי שמשתתף בישיבות הרגישות במשרד האוצר – בניגוד לנהלים

אבי לרנר הוא יועץ פוליטי לשר האוצר בצלאל סמוטריץ'. רשימת הלקוחות שלו חסויה אך ככל הנראה כוללת בתוכה בעלי עסקים ורשויות מקומיות. למרות זאת, לרנר משתתף בדיונים שבהם מעצבים גורמי המקצוע את סדר העדיפויות החדש של ישראל • מדוע זה צריך להדאיג אתכם ומה אומרים על כך במשרד האוצר?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בשבועות האחרונים נערכים דיונים קדחתניים במשרד האוצר. מלחמת השבעה באוקטובר שינתה לגמרי את מפת הצרכים, ואנשי האוצר, ובראשם השר בצלאל סמוטריץ', מעצבים מחדש את סדר העדיפויות הכלכלי של מדינת ישראל. אלא שלצד אנשי המקצוע מסתבר שמשתתף באותם דיונים חשובים גם גורם עסקי: היועץ הפוליטי אבי לרנר.

ל"שקוף" נודע כי לרנר משתתף קבוע בדיונים גורליים עם שר האוצר ואנשיו, בניגוד לנהלים. לרנר, מבעלי קבוצת הפרסום "גל אורן לרנר", מייצג במקביל שורת לקוחות פרטיים. לפי ההערכות לרנר מייצג בין היתר רשויות מקומיות ובעלי עסקים, ומעניק שירותי פרסום ויח"צ למגזר הדתי לאומי.

כך, ב-2018 ייצגה החברה של לרנר בין היתר את תנובה, בנק הפועלים, קופת חולים מאוחדת, פרטנר, ישיבת פוניבז', סונול, העיתונים "ישראל היום" ו"מקור ראשון", המועצה האזורית גוש עציון ועוד. ואת מי הם מייצגים היום? הלקוחות חסויים. זאת אף שכעת מסתבר כי בכובעו הנוסף לרנר פועל לצד שר האוצר שמחליט מי מהם יקבל כספים.

גורמים ממשלתיים שונים מבהירים כי השתתפותו של לרנר בישיבות בעייתית – ללרנר, כך נראה, אין הסכם למניעת ניגוד עניינים, והפרוטוקולים מהדיונים לא שקופים לציבור. גם בימים אלו, בזמן המלחמה, לרנר ממשיך להגיע למשרד. במילים אחרות, גורם פרטי עם אינטרסים מסחריים מעורב בקבלת החלטות על מאות מיליוני שקלים – ואף אחד לא יודע מי הלקוחות העסקיים שלו. 

בתוך כך, סמוטריץ' מסרב להקפיא את הכספים הקואליציוניים. השר אף פועל כיום להעברת סכומי עתק לאיו"ש, לגרעינים תורניים ולרשתות החינוך החרדיות. הכספים עוברים בין היתר לעמותות וגורמים מגוונים. השיקולים הפוליטיים מובילים בין היתר לכך שמינהלת "תקומה" לשיקום יישובי עוטף עזה תקבל השנה רק חצי מהסכום שהובטח. לפי כלכליסט, סמוטריץ' מעכב מאות מיליוני שקלים לשיקום העוטף כדי לא לפגוע בהסכמים הקואליציוניים.

פוליטיקה או כלכלה?

מה עוד אנחנו יודעים על לרנר? הוא האסטרטג של מפלגת הציונות הדתית, ובמערכות בחירות קודמות ליווה את אריה דרעי ובנימין נתניהו. בעבר הוא הסתבך כאשר זוגתו, פרח לרנר, כיהנה כיועצת של נתניהו לענייני הכנסת. ב-2017 היא הודתה כי חלק מלקוחותיו של בעלה שכרו את שירותיו – בגלל קרבתה שלה לנתניהו. הלקוחות של בן זוגה למעשה השתמשו בה כ"קיצור דרך" לראש הממשלה. גם אז סירבו בני הזוג לחשוף את רשימת לקוחותיו של לרנר. פרח לרנר הודתה לבסוף במרמה והפרת אמונים, הורחקה משירות המדינה לחמש שנים ושילמה קנס. לאחר מכן הפכה ללוביסטית

כעת שוב מעורב בן זוגה במוקדי קבלת ההחלטות, אולם השאלה הגדולה יותר מופנית לשר האוצר: בזמן כה רגיש, האם ראוי שההחלטות הכלכליות הדרמטיות יתקבלו בשיתוף יועץ חיצוני בעל אינטרסים מסחריים? מה מנחה את קבלת ההחלטות הכלכליות בעת הזאת – פוליטיקה או כלכלה?

כשנשאלו במשרד המשפטים על העניין, הפנו למשרד האוצר. בדוברות משרד האוצר הפנו לתגובת לשכת שר האוצר. בלשכה צפצפו על זכות הציבור לדעת ועל השקיפות השלטונית והתעלמו מפניות חוזרות ונשנות בנושא. 

לרנר עצמו מסר: "אני יועץ אסטרטגי של מפלגת הציונות הדתית. במסגרת הזו אני מייעץ ליו"ר המפלגה בצלאל סמוטריץ' בנושאים פוליטיים ותקשורתיים". הוא סירב לספר מי הלקוחות הנוספים שלו וגם לא הגיב לשאלה האם אין בהסתרה בעייתיות – במיוחד כשאיננו חתום לכאורה על הסכם למניעת ניגוד עניינים.

הקופה הציבורית שייכת לכולנו. לא ייתכן שבזמן כה רגיש הכסף שלנו יחולק במחשכים בסיוע מקורבים עם אינטרסים מסחריים.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

4 תגובות

    1. אדוני השר תציע מליון דולר על האנשים שסובבים את החולה רוח תמורת חיסולו נראה לי שמישהו לא יעמוד בפיתוי וגם הו יתחיל לחשוד בכל האנשים סביבו ויתרוצץ כמו עכבר מבוהל בחור שלו גם אנחנו נוכל להתעלל בו

  1. מה חדש לכם בסיפור? רק עכשו גיליתן איך חבורות המתנחלים וחובשי הכיות הלאומניות אוכלים את המדינה ותקציביה? הרי ככה הוקמו ומתוחזקת כל ההתנחלויות, ככה הן חיות על כספי המדינה וככה מתפרסים המתנחלים לסוגיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,162 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.