ערכת שאלות לפוליטיקאים

ח"כ מיקי לוי חושש מהטורקים או שהוא מסייע למונופול המלט?

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ מיקי לוי ממפלגת "יש עתיד" מסייע עכשיו למונופול "נשר מלט" ומנסה לבלום תחרות מטורקיה. לוי טוען שזה כדי למנוע השתלטות טורקית, אלא שעל הדרך הוא גם עוזר לנשר לשמר את המונופול שלה בענף המלט.
אלא מה? לוי כיהן עד מרץ 2013 (חודש אחרי השבעת הכנסת) כמנכ״ל "אגד תעבורה" שאחת מבעליה היא ענקית המלט "נשר". לוי כבר סייע לה בעבר – הוא הצביע בעד "חוק המלט".
חוק המלט הוא סיפור מרתק. הוגשה הצעת חוק שביקשה להגביל את משקל שקי המלט ל- 25 קילו במקום 50, לכאורה כדי להקל על הסבלים, נושאי השקים. אלא שייבוא מלט בשקים כמעט ואינו אפשרי במידות שנקבעו בהצעת החוק, שכן השקים בחו״ל הינם בגודל קבוע של 50 קילו. גם משרד האוצר וגם משרד הכלכלה התנגדו לחוק וטענו שיגדיל את חסמי הייבוא וייקר את מחירי הדיור.

גורמי מקצוע בממשלה אף הבהירו כי החוק סותר אמנות בינלאומיות, וכי בנמצא מוצרים נוספים – למשל קפה – שמאוגדים גם כן בשקים של 50 קילו. הדבר מעורר חשד כי מדובר בחוק שנתפר למידות מונופול המלט נשר. גורמי המקצוע חששו אם כן כי החוק נועד לכאורה לחבל בתחרות מחו״ל. חרף התנגדות האוצר – המשרד בו כיהן לוי כסגן שר – וגם בסתירה להסדר למניעת ניגוד עניינים עליו חתם לבסוף מול משרד המשפטים – לוי לקח חלק בקידום חוק המלט והצביע בעדו.
מתוך הסכם ניגוד העניינים של ח"כ לוי
המשנה ליועמ"ש במשרד המשפטים, דינה זילבר, קבעה בהסכם ניגוד העניינים כי אסור ללוי לטפל בכל עניין הנוגע לקבוצת תעבורה והשולטים בה, בונדי לבנת וכן "נשר מפעלי מלט ישראליים", למשך שנתיים. התקופה חלפה מזמן, ולוי כעת שוב פעל למען נשר.העמדה של לוי לגבי הייבוא מטורקיה היא בעייתית – לא בגלל העמדה עצמה, אלא בגלל הזיקה שלו לבוסים הקודמים שלו. אפילו שר הכלכלה אלי כהן עצמו טוען שהדרישה להגביל את הייבוא מטורקיה היא חזירות ואמר: "(בנשר) מעדיפים לנהל מונופול בלתי מעורער ושכולנו נשלם את המחיר. להתמודד בשוק חופשי זה גדול עליהם".
ח"כ לוי פנה ליו"ר ועדת הכספים משה גפני וביקש דיון בנושא. פנינו ללשכה שלו בשאלות על הסיוע שהוא מעניק לה אך בלשכתו מסרבים להגיב.
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,145 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.