ערכת שאלות לפוליטיקאים

כמה עולה הקמפיין הפרסומי של הכנסת? ואיך אדלשטיין יכול באמת לתקן את תדמיתה?

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כמה השקיעה הכנסת בקמפיין הפרסומי על "שקיפות הכנסת" שכל מי שיש לו טלוויזיה ראה. איש המיזם Nir Ben-Zvi יצא לבדוק וחזר עם תשובה: הקמפיין הזה שאתם רואים ב- 19:59 על המרקע ובשלל זמנים אחרים עלה 3.34 מיליון ש"ח מהכסף שלנו.
בלי ציניות – ישנם הרבה דברים שקופים וטובים בכנסת היום: שידורים חיים , מאגר חקיקה דיגיטלי ועוד. נתנו גב לכל המהלכים הללו. אבל לפרסם שהכנסת שקופה היום זה כמו לטעון שהיומן של ביבי שקוף כי פעם בשבוע הוא מספר לנו על אירוע אחד מתוכו.
אנחנו לא יודעים מה האינטרסים הכלכליים של חברי ועדת הכספים (הם יכולים להחזיק במניות ולהשקיע בחברות בלי שאנחנו נדע על כך!), הפגישות של חברי הכנסת עם לוביסטים לא מתועדות (ושלא נדבר על "לוביסטים שחורים" שכל עבודתם לא גלויה!) ומנגנון קבלת ההחלטות עצמו אפל יותר מהמוח של ארז טל (פירוט מלא למטה).
לקדם את מעמדה של הכנסת בציבור זה דבר חשוב – האמון בה בקרשים. אבל יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת והאב הרוחני של הקמפיין – יכול לבצע בקלות אינספור מהלכים שיגבירו את האמון שלכם ברשות המחוקקת. למשל לכפות העברת חוק שעבריינים מורשעים כמו דרעי לא יחזרו ללשכה ממנה גנבו אותנו. למשל לכפות על הרשות המבצעת לא להתייחס לכנסת כאסקופה נדרסת מדי שבוע כך שלא נראה ח"כים מגיעים למליאה ולוועדות ומצביעים כמו זומבים וכן הלאה. לדעתנו כל אלו יחזקו את מעמד הכנסת הרבה יותר.
אבל יולי בחר בפתרון הנחות ביותר – לזרוק מיליונים של שקלים מהכיס שלנו על פרסומת כדי לגרום לציבור לשנות את תודעתו. חבל. איזה בזבוז. יולי, הרי כבר ב-2015 זרקת 1.8 מיליון שקל לקמפיין מסיבי למירוק תדמיתה של הכנסת. זה עזר? תגידו אתם.
הדרך הכי טובה לקדם את מעמדה של הכנסת הוא לבצע שינויים אמיתיים שיהפכו את מנגנון קבלת ההחלטות שקוף לחלוטין ונגיש לציבור. אחרי ששינוי הליבה יושלמו – אפשר לשקול גם לשפוך מיליונים על קמפיין פרסומי.
[su_two_lines_box line1="נמאס לכם מהמצב? סיירת השקיפות, משפיעים ביחד!" line2="לחצו כאן עכשיו להצטרפות והשפיעו ביחד איתנו!" link="https://shkifut.info/2017/06/sayeret/"]
אז ככה: מה שיכול לשפר את התדמית של הכנסת הוא שינוי בליבת הכנסת. רוצים מהפכה אמיתית? אדלשטיין יכול להקים ועדת אתיקה עצמאית, חיצונית, בראשות שופט בדימוס. הוא יכול להקפיא מהלכי ממשלה עד שייחקקו חוקים שיחשפו את הפער השנתי בהצהרות ההון של הח"כים ושיפרסמו את לוחות הזמנים שלהם ואת קשריהם עם לוביסטים. אם אדלשטיין יקח מהח"כים את האפשרות לקביעת שכרם, ויעגן הפרדת רשויות אמיתית – הציבור יבין שיש שחקן חדש בשכונה.

יו"ר הכנסת הוא אחד מחמשת האנשים החזקים ביותר במדינת ישראל. אדלשטיין יכול בהבל פה לעצור כל חוק, כל דיון, ולתקוע את כל עבודת הממשלה. כך, בידי אדלשטיין הכוח להפוך את הכנסת ליותר מאשר תפאורה להחלטות ממשלה. ומהפכה שכזו הציבור יעריך הרבה יותר מאשר טיפול בקרב גידופים בחניון.

אבל אדלשטיין אינו מעז לגעת באינטרסים האישיים של נבחרי הציבור. חמור מכך, אדלשטיין עצמו הפיל את ההצעות הנחוצות כל כך שעלו במהלך כהונתו והצביע נגד חוקי שקיפות. אדלשטיין לא עשה דבר להגברת השקיפות האפסית במסדרונות הממשלה ובוועדות השרים. אפילו ברמה הערכית, אדלשטיין מסרב לנקוט עמדה. הרי מה שחשוב מהשקיפות זו הנורמה. ראו כמה עוצמה הייתה להדלפה על דברי אדלשטיין, לפיהם חבריו לליכוד מביישים את הכנסת. או לעמדה שנקט בנוגע לטקס הדלקת המשואות.
[su_button_with_icon link="https://shkifut.info/2017/06/sayeret/" line="נמאס גם לכם? לחצו כאן עכשיו והצטרפו לסיירת השקיפות!"]

יו"ר כנסת שיגביה את הרף הנורמטיבי ושיוביל "שיימינג" בלתי מתפשר לפעולות מסואבות – ללא קשר לשיוך פוליטי – ישנה את המציאות כפי שאלף תשדירים לא יעשו. זה לא בשמיים. למעשה, תפקידו המרכזי של ראש הרשות המחוקקת איננו ישיבה זקופה בטקסים. תפקידו להבטיח פיקוח יעיל על הרשות המבצעת. ואת מחיר הרפיסות כולנו משלמים.
אז מה אתה אומר, יו"ר הכנסת, יש לנו סיכוי לראות את האדלשטיין האמיתי, שכה אכפת לו ממדינת ישראל, עושה יותר מאשר לדאוג שיהיו פחות צרחות במליאה?
ותעקבו אחרי איש המיזם Nir Ben-Zvi
[su_two_lines_box line1="רוצים לקחת חלק במאבק?" line2="לתמיכה ותרומה לחצו כאן!" link="https://shkifut.info/donation/"]

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת ניר בן-צבי

ניר בן-צבי
מייסד-שותף, מנכ"ל נולדתי בנגב, גדלתי בגליל המערבי. בוגר 8200, פריק של עיתונות, טכנולוגיה, סדר ותהליכים. נשוי לרעות, אבא לנעמי. לפני שקוף עבדתי כעשר שנים בעולם ההייטק (בישראל ובקליפורניה) – מרביתן בסטרטאפ בתחום אבטחת המידע – במהלכם ניהלתי צוותים של בדיקות תוכנה, אוטומציה, תמיכה טכנית, הטמעות, פיתוח עסקי וניהול מוצר. ב-2018 הקמתי עם תומר אביטל את "שקוף" – סטארטאפ חברתי, מתוך מטרה לבנות כלי תקשורת רחב היקף ומשנה מציאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,145 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.