ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

ועדת חוקה אישרה לתורמי ענק להישאר בצל, ומהיום – קל יותר להיות מושחת

תחת כסות "שחרור חסמים בירוקרטיים", מהיום טייקונים ואנשי עסקים יוכלו להשתמש בעמותות להסתרת כספים, לשחק עם התודעה שלנו, לממן עסקנים והכל בחשאיות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

עובר עלי (תומר) יום מזוויע. הסיבה: הכנסת קיבלה היום את אחת ההחלטות הגרועות בתולדותיה. לא הכנסת ליתר דיוק, אלא חברי ועדת חוקה: סלומינסקי, מועלם, נורית קורן, גליק, בגין, פלוסקוב, מקלב ופורר.
אני פשוט לא יכול להבין איך האנשים האלו הרימו את היד בעד שחיתות ואישרו הבוקר- בזמן שכולכם קראתם כותרות על משבר קואליציוני מזויף – תקנה אומללה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל.

תחת כסות "שחרור חסמים בירוקרטיים", מהיום טייקונים ואנשי עסקים יוכלו להשתמש בעמותות להסתרת כספים, לשחק עם התודעה שלנו, לממן עסקנים והכל בחשאיות. זה טירוף לכל הדעות. מילא עולם העמותות היה ידוע בתור מופת לטוהר מידות – אז היה הגיוני לשחרר את הרסן. הוא לא. נחשפו אינספור פרשות בשנים האחרונות של עמותות קש דרכן הסתירו כספים מושחתים. אינספור. כל שבוע למעשה.

אבל יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי והחבר'ה ברשות התאגידים מאמינים שהתקנה שקיימת כיום לפיה צריך לדווח של שמות תורמים שהעבירו לעמותה מעל 20 אלף שקל "חונקת את העמותות". חונקת? אתם מבינים במה מדובר? בסך הכל לציין את שמות אנשים שמממנים את העמותה בסכומי עתק בטופס דיווח לרשם העמותות. זו בירוקרטיה חונקת? זה הבסיס למניעת שחיתות.

לא רק זאת, כבר היום אפשר להסתיר שם של תורם שמעוניין בכך אם זה מוצדק באמצעות הליך מסודר (למשל תרומה לעמותת רווחה על ידי נדבן צנוע), אבל הוחלט לאפשר לכל העמותות הפוליטיות, הבעייתיות, המומצאות – לעבוד מתחת לרדאר.

מה קרה בדיון היום? הח"כים הבינו זאת ולניסן לא היה רוב לרף שביקש להעביר (תרומה עלומה עד 150 אלף שקל). בעידוד חברי סיירת השקיפות הנהדרים, והתנועה לחופש המידע האופוזיציה הגיעה ונלחמה.

איך הקואליציה מעזה?

כל הכבוד לחברי הכנסת גרמן, רוזין, מיכאלי, אלהרר, שטרן, יונס וכהן פארן שהגיעו ונאבקו בתיקון, וניסן הוריד בזכותם את רף התרומות העלומות ל-100 אלף שקל. אלא שהאופוזיציה עדיין התנגדה, אז זרמו ברגע ההצבעה לחדר שורה של ח"כים מהקואליציה וכרובוטים הצביעו בעד.

איך הקואליציה מעזה, ועוד כשברקע אמון הציבור כה ירוד? איך הם מעזים להכשיר אינספור שחיתויות עתידיות? שיתביישו. הם אולי שכחו כבר על מה הצביעו, אך אנו לא נשכח את שמותיהם. אף פעם.
תבינו מהי המשמעות, מהיום עמותות יהפכו לערי מקלט לעבריינים ולטייקונים. אנחנו העיתונאים נתקשה שבעתיים לדעת מי מממן את מה. נחזור למאה ה-19.

שמות הח"כים שהצביעו בעד התיקון המזיק הזה כבר מופיעים באקסל השיימינג הגדול שננגיש בהמשך לציבור. אבל אשמח שתצטרפו לסיירת השקיפות כדי שבעתיד נעשה להם שיימינג ושאיש לא אשכח. אשמח שתספרו לכל העולם שיהודה גליק, ניסן סלונימסקי, שולי מועלם, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר ויתרו על העתיד של מדינת ישראל. שבזכותם השחיתות תפרח ותשגשג.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!