ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

הסיבה הלא סבבה שבגינה מתנגדת שרת המשפטים שקד להצעות חוק

שרת המשפטים איילת שקד שוב ושוב מציגה עצמה כשומרת הסף שדואגת שחירויות שלנו לא יצומצמו על ידי מבול חקיקה. היא קוראת למה שקורה היום "שטף חקיקה"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:


בדקנו ויש משהו בדברי שקד! הח"כים הגישו אלפי הצעות חוק בכנסת הנוכחית. יותר קל להגיש היום חוק מלקנות גלידה. להעביר חוקים זה סיפור אחר- 156 הצעות בלבד אושרו בקריאה שלישית.
ומי עצר את הרוב? הוועדה שבראשותה עומדת שקד, ועדת השרים לחקיקה ובהובלתה. היא מתגאה בזה.
כל הכבוד? מזל שהיא שם? טור זה יוכיח שלא משנה מאיזה בית אידאולוגי אתם – התשובה היא לא. בדיקה מעמיקה מגלה ששקד לא מפילה חוקים לפי אג'נדה כמו שהיא מיירטת חוקים שלא הוגשו על ידי מקורביה.
אילו חוקים ועדת שקד הפילה בקדנציה זו? למשל כזה שמבקש לנסח תנאי זכאות למעמד נכה צה"ל. הוא מבוסס על מסקנות ועדה שהממשלה עצמה מינתה והגיעה להחלטה שהוסכמה על ידי כל הצדדים ב-2013 – אבל פשוט שכחה ליישם אותן.
השרה יירטה חוק שמבקש למנוע מגורמים מדיניים להשתמש בחסינות כדי לסחור בנשים – חוק שנחוץ כי הלקונה בחוק שהממשלה חוקקה מאפשרת את זה. שקד הפילה בעצמה חוק להסדרת סככות המתנה בתחנות אוטובוס (מי שנוסע בתחב"צ יודע כמה זה משנה את חווית ההמתנה), חוק למיגור מצבורי פסולת פיראטים (מי שמטייל יודע את סכנת הזוהמה), חוק להגבלת מימון למפעלים מזהמים (שהמדינה לא תחלק מענק לגופי תעשייה שיותר הורגים אותנו מאשר עוזרים לכלכלה).
שקד הפילה חוק שביקש לאסור על לוביסט לייצג לקוחות בעלי אינטרס מנוגד (למשל חברת סיגריות וארגון בריאות. זה קורה. וכן זה גם הורג אותנו), חוק להחלת שקיפות על פעילות ותקציב ההסתדרות (וזה עוד כשהממשלה 'קפיטליסטית'), חוק לעידוד תחבורת אופניים (ביקשו לדחוק ברשויות ליצור שבילי אופניים), חוק מים אפורים (להסדרת שימוש חוזר במים משומשים – לטהרם ולהכשירם להדחת אסלות, השקייה, וכו. סביבתי לגמרי).

רוצים עוד כמה?

בחסות שקד הפילו חוק שביקש לחדד עבירות מרמה והפרת אמונים – כלומר להגדיר מתי נבחרי ציבור פועלים בניגוד עניינים (זה חשוב. בגלל שההגדרות כה מעורפלות אנו רואים אינסוף שחיתויות ללא הרשעות). בנוסף הרגה שקד חוק שהיה מונע פרשת צוללות נוספת: החוק שהוצע היה מאפשר למשרד הביטחון לפקח על לוביסטים שמייבאים ציוד צבאי לצה"ל. החוק נפל. הפרצה תישאר פתוחה.
הרשימה ממשיכה עוד ועוד. השרה הפילה בעצמה, כשלרשותה עמד חופש הצבעה, גם חוקים להגברת ההגנה על חושפי שחיתויות, להפרדת תפקיד מנהל עבודה באתר בנייה מהממונה על הבטיחות, לעיגון כללי אתיקה לשרים, לאפשר הצבעה בבית אבות, להקשות על פעילות מסחרית בבתי חולים ועוד ועוד ועוד. אתם מוזמנים לבדוק את ההצעות בעצמכם באתר הכנסת.
ברור שיש חוקים מטופשים. שנועדו למשוך אש. לא מעט. אך רובם המוחלט הונחו מסיבות אמיתיות וכואבות. רובם מוגשים כי הממשלה לא ממלאת את תפקידה ומפקירה אותנו. הרוב אינו "מצמצם חרויות', אינו שמאל-ימין, ורוב ההצעות אינן בעלות עלות תקציבית. ועדיין – שקד הפילה אותם.

אז מה הבעיה באמת בחוקים האלו?

שלא היה מאחוריהם לוביסטים. נקודה. וזה מה שמקומם במיוחד. שקד כן מקדמת חוקים פרטיים (שהגישו ח"כים) שלא קשורים לדת ומדינה, כל עוד מי שעומד מאחוריהם אלו מקורביה. פתאום נעלמו הדיבורים על "שטף חקיקה" כששקד קידמה הצעת חוק שחשובה ל"ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים" לאחר שהלוביסט של הארגון וידיד משפחתה ואף התורם שלה בפריימריס – דחף אותו (בתגובות).
שקד גם דאגה לשמר את מונופול המוניות (ולהצביע נגד תחבורה שיתופית), קידמה את עיגון מעמדה של החטיבה להתיישבות למרות שהוכח שהיא פועלת בחוסר שקיפות ולא למען התיישבות בכל הארץ אלא רק במקומות 'מקומבנים', חוקקה חוק שעיכב בשנתיים סימון מוצרים לא בריאים בסופר, ועוד ועוד.
לסיכום, שרת המשפטים לא תמיד נגד שטף חקיקה. היא בד"כ נגד חוקים שהם לא שלה או של חברים שלה.
כמובן שזה לא אומר שהיא *תמיד* תלך נגד האינטרס הציבורי. לא מעט הצביעה השרה גם עם הציבור הישראלי הרחב, אבל לא מספיק, וזה חבל ואין לכך שום סיבה.

צפו:

הכתבה היא חלק מפינת "טרחנות לשבת" השבועית בפייסבוק. לפינות קודמות –

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

לכתוב מזל טוב בתגובות כדי שהאלגוריתם השובב יפיץ הפוסט וכולם יידעו, לתייג חברים תומכי הבית היהודי, להתפקד אם אתם תומכים במפלגה כדי לשנות את מערך התמריצים המעוות של שקד (כיום פקודים מעודדים אותה כל עוד היא פועלת נכון ביטחונית, ונותנים לה פטור על השאר), או להצטרף לסיירת השקיפות שתפעל בנושא.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,992 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!