ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

ניוזלטר חדש בסימן חנוכה! קלטו כמה חושך גרשנו וכמה נשאר עוד לגרש

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חג שמח, תומכות ותומכים יקרים. כדי לפתוח בטעם טוב, עשו לעצמכם טובה שאורכה 15 שניות בדיוק וצפו בסרטון הבא. נזכרתם במה שאנחנו נלחמים עליו? אז נתחיל.
מאז הניוזלטר הקודם הקלחת רותחת.
אבל לפני הכל – אחרי מי נעקוב בפגרה הבאה? נותרו שעות אחרונות להצבעה.
ההצבעה פתוחה אמנם רק לתומכי מיזם "88 ימי פגרה", אך כנסו בכל זאת לקישור כדי להתנסות. המערכת מציגה לראשונה את הח"כים שלנו בראי השקיפות והשחיתות. ההנאה מובטחת: המערכת מסכמת לא מעט מהממצאים של השנים האחרונות. תחזיקו אצבעות לזוכים המאושרים.

נתחיל באור:

כמה מהדברים מחממי הלב שהצלחנו לממש בחודשים האחרונים יחד אתכם:

 • הצלחנו להפעיל לחץ ולמנוע מחברי כנסת שנתונים תחת חקירה להצביע על חוק ההמלצות. התרענו בפני היועץ המשפטי שמדובר כאן בניגוד עניינים קל. מה לעשות.
 • מצד שני, הצפנו את נושא ההברזות מהכנסת:

 • ואחרי פירוט ההברזות סביב חוק ההמלצות פתחנו קמפיין נגד הברזות מהכנסת – שהצליח. וזה לא היה חד פעמי: האופוזיציה עכשיו מגיעה יותר– אבל חייבים להמשיך לפקוח עין.
 • הצלחנו – לפחות בינתיים – לגרום לאיילת שקד לחזור בה מכוונתה להעלות את רף הדיווח על תרומות לא שקופות לעמותות.
 • זוכרים את הארכיון הציבורי שסיפרנו לכם עליו, שהגישה הישירה אליו דוללה? ובכן, בעקבות הלחץ שלכם ושלנו, היועץ המשפטי התערב, הופץ תזכיר חדש של משרד רה"מ, ובקיצור- המושכות חוזרות לארכיון. 
 • המחאה למיגור השחיתות עלתה שלב, עשרות אלפים יוצאים לרחובות ברוטשילד ובכלל הארץ. מוזמנים לתמוך דרך מימון ההמונים של מני נפתלי כדי לסייע בשמירה על ארצנו האהובה.
 • "יומני היקר"– המשכנו בחשיפת יומנים ואנחנו בדרך ל-30 ח"כים חשופים. בחודשים האחרונים הצטרפו גם יואל חסון ועאידה תומא סלימן (שתרגמנו לעברית!), צחי הנגבי נתן תשובה מתחמקת אבל גם זה משהו. והח"כ הטרי מוסי רז הבטיח לי שגם יצטרף. לרשימת היומנים המלאים לחצו כאן. ואל תשכחו לפרגן להם.
 • יחד עם עידן בנימין אנחנו מתחילים לעודד תושבים לדחוק גם בראשי הרשויות שלהם לחשוף יומנים – כאן.
 • "דיבורים כמו חול" – המשכנו בסקר הדוברים הגדול, כדי לשפר את איכות המידע שהציבור מקבל ממשרדי הממשלה. איפה נקודת האור? המיזם הפרטיזני הזה אומץ השנה על ידי ארגון העיתונאים ולשכת העיתונות הממשלתית! מחלקת הדוברות של רשות העתיקות הגיעה למקום הראשון. פרגנו לה! ?
 • זוכרים את בית הקברות לכתבות? מתברר שהוא סייע למשטרה לקבל פרטים נוספים על דוד ביטן!
 • כזכור, הקמנו אתר – "מידע לעם" – שמאגד את כלל המידע שהארגונים החברתיים הצליחו להשיג מהרשויות –  העיפו מבט על המידע שהולך והמצטבר. לא ייאמן.
 • ביוזמה נהדרת של היחידה הממשלתית לחופש המידע, נחשפו הוצאות הכנסת במלואן. היכנסו וראו בעצמכם, תוכלו לגלות דברים מעניינים (כמו לדוגמא שיש לכנסת כלבייה!).
 • בשיתוף קרן התחקירים והמשמר החברתי פתחנו צוהר לשיתוף הציבור בוועדות הכנסת. יחד עם יו"ר הוועדה איתן כבל (שאפו ענק!) השקנו פיילוט בו יכול כל אחד מכם להפנות שאלות רלוונטיות לוועדה, ונציגינו יעלו אותה בדיון בשידור חי. זה עובד!
 • בכלל, יחד עם הפעיל עידן בנימין אנו פועלים להנגיש את ועדות הכנסת לאזרחים. פרסמנו בעצמנו מדריך שמסביר כיצד כל אחד יכול לדבר בוועדות הכנסת, לצד כלים נוספים.

בקטנה

 • ‏בעקבות פנייה טרחנית שלנו, סוף סוף תוקנה באתר הכנסת כתובתו של השר גלעד ארדן. גלעד עדיין חי אבל בסביון,לא באשקלון!
 • הקמנו פינה חדשה יחד עם קרן התחקירים: "תזכיר לי". סקירה של תזכירי חוק שלאף אחד אין כוח לקרוא – אבל משפיעים על כולנו.
 • גילינו שמאגר החוקים של יהודה ושומרון לא נגיש לאף אחד! אנחנו מלווים את הפורום המשפטי למען ישראל שפנו לסגן שר הביטחון בנושא.

פרויקטים מתמשכים מטורפים

 • "הפוליטיקאי שחסם אותי" – ממשיכים במאמץ להפוך את המרחב האינטרנטי (שממומן מכספי המיסים שלנו) לנקי מחסימות לא מוצדקות.
 • ראשית, כל הכבוד למצטרפים החדשים ליוזמה להתקין תקנון שמסביר את העילות לחסימה – חברי הכנסת איילת נחמיאס-ורבין וזאב אלקין, פרגנו להם בדפי הפייסבוק! לעומתם, יש ח"כ שמקומו בהיכל הבושה: יואב קיש. קיש מתעקש שלא להעלות את הנושא לדיון בוועדת הכנסת שבראשה הוא עומד. אז קראנו לכולם לחסום אותו בעצמם כדי שיבין את ההרגשה שעוקרים לך את הלשון. לא חסמתם אותו עדיין? מתלבטים? קראו את הפוסט וחשבו בעצמכם. ותזכרו, חוסם החסם – פטור.
 • הכי מגניב: בנינו כלי שעוקב אוטומטית אחר מחיקת פוסטים מדפי פייסבוק של חברי הכנסת!

 • "משחקים במחבואים"עד שנצליח לחשוף את הנוכחות בוועדת חוץ וביטחון ולהשקיף לחלוטין את ועדת השרים לחקיקה, נצטרך להמשיך לשחק עם נבחרינו במחבואיםפנינו יחד עם עידן בנימין לוועדת חוץ וביטחון בבקשה לפי חוק חופש המידע שתחשוף את נתוני הנוכחות שלה. נקווה שהפעם יהיו תוצאות. כמו כן, ממשיכים לדחוף את השקיפות בוועדת השרים לחקיקה, גם באמצעות העתירה שהגשנו לבג"ץ (הדיון השבוע!) וגם באמצעות שליחת הודעות ווטסאפ אישיות לשרים. נזכיר את השרות שכבר חושפות הצבעותיהן בוועדה- איילת שקד וגילה גמליאל. שאפו!

עוד כמה מילים על הברזות הח"כים:

 • בדקנו. לא מעט מהטיסות של נבחרי הציבור נופלות דווקא על ימי מליאה.
 • עדיין מעטים מדי מחברי הכנסת מפרסמים את יומניהם וגם מתוכם אנחנו מקבלים לעתים יומנים מושחרים שמזלזלים בנו כאזרחים ובוחרים.
 • בשבועות האחרונים הצפנו את הנושא בפניכם ובפני כל מי שמוכן לשמוע. סימנו יעדים ברורים; קיצור הפגרה וחשיפת פעילות חברי הכנסת במהלכה. הצפנו את הדרישה בכל מדיום אפשרי. פנינו במכתבים לחברי כנסת (קראו כאן), פנינו ליושב ראש הכנסת. ריכזנו מאמץ לחשיפת פעילותיהם של חברי הכנסת במהלך הפגרה.
 • אז מה עוד עושים? בקרוב, כאמור, ייצא לדרך מיזם המעקבים הנוסף.

כתבות וממצאים

 • אוטוטו שכר הח"כים יזנק פעם נוספת. אפילו המחוקקים יודעים שלא הגיוני לשים את החתול והשמנת כשותפים בשמירה. מה עשו? מינו ועדה חיצונית. ומה שכחו לתת לה? סמכויות. צפו, קראו והאזינו לפודקאסט. ואם אתם מתעניינים, תוכלו לראות כאן כמה השתכרו נבחרי הציבור שלנו לפני שהגיעו לכנסת.
 • מה אנחנו מציעים? כזכור איגדנו רשימה חוקים שכדאי דווקא לחוקק, ובהקדם. 
 • העובדה שהם אינם מקודמים היא ההוכחה לכך שלראש ממשלתנו לא אכפת מהמדינה: כי הוא לא סוגר את הפרצות שמאפשרות שחיתות (פורסם גם ב"גלובס"!)
 • אז מה עושים? ממשיכים את השיימינג (כפי שתראו בקישורים השונים), וממשיכים לפעול בנושא.
 • איך לפעול? דרך סיירת השקיפות! כבר הצטרפת? הנה שלל פעולות מהחודשים האחרונים.

ולבסוף: מה קורה בחצר האחורית שלכם?

 • השנה החלטנו בעצתכם (יותר מ-80% ביקשו זאת בסקר שנשלח לכם אשתקד) להתמקד גם ברשויות המקומיות. הבנו שראשי עיריות אינם נולדים מושחתים. המנגנון הוא שמשחית את חלקם, ויש קשר הדוק בין חוסר שקיפות ואיסור על מעורבות אזרחית – לבין שחיתות. הנה קריאת הכיוון המצב שם החמור בהרבה מאשר בשלטון המרכזי. אין דין ואין דיין. ובל נטעה, השלטון המקומי הוא חיי היום-יום שלנו. הגן של הילדים שלנו, הרחוב שאנחנו נוסעים בו והביטחון שלנו בדרך למכולת.
 • הנה טור שמרכז חלק מהמידע לגבי הרשויות. 
 • מה עושים? מתחילים תמיד בהפניית המבט. תוכנית בתאגיד השידור בשם "שטח ההפקר" אפשרה לצלם פינות העוסקות בסיאוב בשלטון המקומי:
 • ערים שלא מאפשרות לתושבים להשתתף בישיבות המועצה.
 • ראשי עירייה שמונעים מהמקומונים לשמש ככלבי שמירה.
 • והכתבה החביבה עלי: ראשי עיריות שמונעים מהתושבים אפילו להגיב בפייסבוק שלהם. אז יצרנו דף פייסבוק פיזי:

 • מה עושים? הקמנו קואליציה של כל ארגוני השקיפות בדיוק למטרה זו. ישבנו החודש והחלטנו לפעול יחד מול משרד הפנים – המפקח על הרשויות- בדרישה לקדם שקיפות ברשויות המקומיות. אנחנו תכלסיים. גיבשנו הצעות מעשיות שיעזרו לממשלה לעזור לראשי הרשויות לפעול למען הציבור. נעדכן.

תמיכה במיזם

תודה שוב מכל הלב על התמיכה שלכם – בכל צורה שהיא. תרומה חודשית קבועה היא קריטית להמשך פעולה אפקטיבית.
עובדה: בעקבות הפעילות שלנו, שרים פרסמו את הצבעותיהם בוועדת השרים לחקיקה. עוד ועוד נבחרים פרסמו יומן. מעל ממחצית – את מצבת נכסיהם. עבר חוק להגברת השקיפות בפעילות הלוביסטים, ונקבעו תקופות צינון ליועצים פרלמנטריים. הצלחנו להשקיף את אתר "המעטפה" הסודי לקבלת החלטות ממשלתיות, ואנחנו מתקדמים לקביעת נורמות בדפי הפייסבוק של הנבחרים. ראיתם את הפעילות השוטפת למעלה. השינוי תמיד נראה בלתי אפשרי – עד שהוא קורה. במיוחד אם מטרחנים עליו.
אתם יכולים להיות גאים בכך שהמיזם הזה שייך לכם, וקורה בזכותכם.

הרצאות וראיונות

 • בזכות התמיכה שלכם אני (תומר) ממשיך בכתיבה יומיומית ברשתות ומשתדל להתראיין כל שבוע על נושאי הליבה שלנו (בתקשורת המסורתית והאלטרנטיבית), ובהפעלת לחץ על ח"כים בקרבות שחשובים לכולנו.
 • וגם, כמובן, בשטח: הרצאות ברחבי הארץ (פגשתי בחודשים האחרונים מאות סטודנטים באוניברסיטאות, פנסיונרים בחוגי בית, תלמידים בתיכונים ואפילו הצגנו במכינה כלים לאזרחות אקטיבית). אגב כולכם מוזמנים להרצאה מחר בירושלים, וב-26.12 בת"א.
תיכון ה"יובל"

כמה מילים לתותחים ולתותחיות שהגיעו עד הנה:

כתבתי במעריב שאמנם מאות אזרחים שרוצים שינוי פוקדים את האירועים שאנו מארגנים, אבל חלקם מגיעים מתוסכלים וחשדנים. הם מבהירים לי בשיחה אישית שאין סיכוי לשינוי. למה? כי המלחמה היא ב"כוחות גדולים ואפלים". הם פורטים לפרוטות קונספירציות ששמעו מבלוג זה או אחר, שלרובו מערבות עובדות אמיתיות על ראשי בנקים ששולטים בכלכלה, ה"אילומינטי", "הבונים החופשיים" וכן הלאה.

זה מצער. כמי שמכיר את השיטה ומסקר אותה זה כמעט עשור – ברור לי היום שאין צורך לקושש אמת רחוקה וסודית. יקר ומסואב כאן בגלל אנשים בשר ודם שחיים בקרבנו. לביורוקרטיה, להטבות המס המעוותות, לשסעים החברתיים ולתשתיות הלא אמינות יש כתובת מאוד פשוטה: ממשלות ישראל.

והשרים? הם לא חברים באף אגודה סודית. הם גרים במרחק שעה נסיעה מכם, אך חלקם מזניחים בקביעות את הציבור, משרתים את עצמם ואת מקורביהם מדי יום. הכל בחסות החוק והתקנון. לרוב הם גם לא יספקו לנו דין וחשבון, אלא רק ישסו אותנו להילחם באויבים מדומיינים – כל מי שמצביע הפוך מכם. לא מאמינים לי שהם אחראים? פשוט פתחו את אחד מדוחות המבקר או את הדוחות הכספיים של המדינה שהתפרסמו בשקט מבעית. אינספור נימוקים צלולים מבהירים למה המציאות שלנו פגומה.

רובנו לא נקרא את הדוחות כי אין לנו זמן. אנחנו מעדיפים למלמל "כולם מושחתים" ולחפש את ה"אילומינטי". אבל תבינו, מי שיכולים לשנות את המצב הם ממש פה בינינו. למשל יובל שטייניץ, שבגלל עמוד השדרה שלו שהלך לאיבוד, אנחנו משלמים מחיר מופרז על החשמל ובעצם על כל מוצר כמעט, כי לייצורו נדרש חשמל. או אביגדור ליברמן, איוב קרא ובנימין נתניהו, שספגו ביקורת חריפה על כוונתם למנות מקורבים בעייתיים/חסרי כישורים לשורת תפקידי מפתח. או ישראל כץ שמתנגד בתוקף לאפשרות של תחבורה שיתופית זולה, כי זו תפגע בבעלי מספרי מונית. או יעקב ליצמן, שתחת שרביטו תעשיית העישון משגשגת. או מירי רגב, שלשכתה הפכה לתחנה מרכזית לחברי מרכז. וכן הלאה וכן הלאה. כל זאת בשעה שמטריפים לנו את השכל עם ברברת שמאל/ימין.
אז האמת? כלל לא משנה אם יש או אין כוחות עלומים. כי בסופו של דבר אלו אנחנו ה"אילומינטי" – כולנו מאפשרים את זה.
ולחדשות הטובות: העם טוב ממנהיגיו. המלחמה בממשלה מנותקת היא לא בשמיים, אלא כאן ממש – אפילו מהספה, מהמסך. כדי להיאבק אפשר להתפקד. צריך להשתתף במיזמי מאבק בשחיתות – כי הנשק נגד ה"אילומינטי" שבתוכנו הוא ידע. ככל שנחשוף יותר את התנהלות השלטון, ואת שיטות פעולה העקלקלות שלו – והיום הדבר בידיי כל אחד מאיתנו ובמרחק לחיצת עכבר – השלטון ישתפר ויתחבר אלינו. לא תהיה לו ברירה. אל תשאלו למי צלצלו הפעמונים. הם צלצלו לנו. חנוכה שמח!
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!