ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

משרד התחבורה הוציא פטור ממכרז להעסקת היועץ גל בייסברג – אבל השתמש בשם אחר

תחקיר "המקור" חשף כיצד היועץ בייסברג פעל בכוורת הקרובה של השרה מירי רגב, בעוד בייסברג הגיב: לא עבדתי איתה ולא קיבלתי שקל • "העין השביעית" חושפת כי משרד התחבורה הוציא פטור ממכרז להעסקתו כ"עוזר פוליטי" בעלות של כחצי מיליון שקל - אבל השתמש בשם שונה • דובר השרה מירי רגב: "אולי טעות כתיב", ובכל מקרה: "בסוף החליטו לא להתקשר איתו"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שרת התחבורה מירי רגב (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

בתחקיר "המקור" ששודר בשבוע שעבר (23.5) בחדשות 13 חשף העיתונאי רביב דרוקר התנהלות רקובה של שרת התחבורה מירי רגב, המנווטת לכאורה את משק התחבורה בישראל בהתאם לשיקולים פוליטיים צרים הנוגעים למעמדה בליכוד. אולם לצידה של רגב רחשה כוורת יועצים קרובים, שהתחקיר הפנה זרקור גם להתנהלותם.

אחד מהם הוא גל בייסברג, המנהל, יחד עם אחיו אלמוג, חברת יחסי ציבור  ופרסום בשם "קבוצת בייסברג" ("Baysberg Team"), הפועלת דרך מספר מותגים (גלאי תקשורת, SAY, GMEDIA, AYWA) "בכל התחומים והמגזרים, הציבורי, הפוליטי והעסקי", כפי שמצהיר סרטון התדמית של החברה. בייסברג עבד בעבר עם מפלגת ימינה.

האזכור של בייסברג בתחקיר "המקור" התמקד בעצות שלכאורה נתן לרגב, כמו למשל הכפשת שירות הביטחון הכללי של ישראל, השב"כ. "חברים והשרה, יש כאן איום שהוא הזדמנות אדירה!!! המחאה זלגה לשב"כ. שרה חשה מאוימת. לא נתן לבצע הפיכה במדינה. אז מה אם אמרה שייסע? אז מה כוס רבאק? מה מחר? הפיכה צבאית? השתגענו?". "היועץ שכותב את זה הוא גל בייסברג", אומר דרוקר.

ה"איום" הוא תיעוד מצולם של שרת התחבורה מירי רגב, שמורה לנהג שלה לנסוע קדימה ולפרוץ מעגל אבטחה של היחידה לאבטחת אישים של השב"כ. הנהג אומר לשרה כי אם ייסע קדימה הוא ידרוס את המאבטחים, אולם היא צועקת עליו שייסע, שוב ושוב. הנהג אכן נסע ומאבטח נפגע ברגלו.

גל בייסברג. צילום מסך מתוך תחקיר "המקור"

בתגובה לסערה התקשורתית שהתחוללה, שיחררו רגב ויועציה תיעוד של האירוע, כביכול כדי להוכיח שלא נשקפה סכנה למאבטחים, אולם שכחו להוריד את פס הקול של הסרטון, שהוכיח דווקא כי רגב היתה אדישה לאפשרות שתפגע במאבטחים והורתה לנהג לנסוע למרות הפצרותיו כי תירגע.

האסטרטגיה שהציע היועץ האסטרטגי בייסברג, לפי תחקיר "המקור", היתה להפריח כזב מסוכן: לקשור בין השב"כ למחאה הציבורית נגד הממשלה ולהכפיש את שירות הביטחון כאילו הוא מעוניין ב"הפיכה צבאית". בייסברג, בתגובה ל"המקור", הצהיר: "לא עבדתי עם השרה רגב, לא קיבלתי לכיסי שקל לא ממנה ולא ממשרדה. ואיני יועץ פוליטי".

כעת חושפת "העין השביעית" כי במשרד התחבורה דווקא כן היו מעוניינים להעסיק את בייסברג, ולהעסיק אותו כיועץ פוליטי. ב-18 בספטמבר 2023 נשלח לחשב הכללי מסמך תחת הכותרת "העסקת עוזר פוליטי לשרת התחבורה והבטיחות בדרכים – מר גל וייסברג".

לפי המסמך, אותו "גל וייסברג" יועד להיות מועסק אצל השרה רגב במשרד התחבורה כ"עוזר פוליטי" לתקופה של ארבע שנים (עם אופציה להארכת החוזה לשלוש שנים נוספות"), בפטור ממכרז ובעלות של יותר מחצי מיליון שקל ("עד 528,048 ₪"). בתוככי המסמך צוין כי העוזר הוא "גל וייסברג", אולם ה"ספק" הוא דווקא "גל בייסברג".

מדוע המסמך הסתיר את זהותו של בייסברג? דובר השרה מירי רגב, דודו סאסי, מוסר בתגובה ל"העין השביעית" כי "אולי מדובר בטעות כתיב". במשרד יחסי הציבור עומדים בתוקף על הגרסה: בייסברג לא קיבל כסף ממשרד התחבורה ולא הועסק על-ידי מירי רגב. גם דוברה של רגב אומר כי "גל מעולם לא הועסק על ידי השרה או המשרד". מדוע אם כן ביקש המשרד להעסיק את בייסברג בפטור ממכרז? לפי דובר השרה, "בסוף החליטו לא להתקשר איתו".

גל בייסברג. צילום מסך מתוך תחקיר "המקור"

לפני כשנתיים כתבה גלית הראלי ב"עין השביעית" על כך שבייסברג החל להופיע כפרשן בערוץ 14, אצל אילה חסון ותחנת הרדיו גלי-ישראל, חלק מהערבוב הפסול האופייני לתקשורת הישראלית, שנוהגת להתעלם מכללים בסיסיים של אתיקה עיתונאית ומציפה את האולפנים בפרשנים בעלי עניין ואינטרסים זרים, מסחריים ופוליטיים. גם דרוקר התייחס לכך: "תפקידו הקרוב לרגב, לא מפריע לו להתבטא בתקשורת כפרשן חיצוני, לעיתים בלי גילוי נאות", אמר בתחקיר "המקור".

ההתקשרות בין בייסברג לשרה רגב ומשרד התחבורה לא יצאה לפועל, הן לפי בייסברג והן לפי משרד התחבורה, אולם האישור להעסקה בפטור ממכרז מעיד על כך שבמשרד היו מעוניינים להיעזר בשירותיו כיועץ פוליטי, אחרי התקופה בה ייעץ לה ללא שכר. העובדה כי מערכת היחסים הזו התנהלה מאחורי הקלעים, מזכירה שוב את הבעייתיות בנוהג הרווח לאפשר ל"יועצים" למיניהם להופיע באולפנים כפרשנים.

ממשרד האחים בייסברג ביקשו למסור: "מדובר בנייר שאין לו שום ערך, לא נחתם ע"י גל או כל גורם אחר מטעמו. גל לא התקשר עם השרה רגב או המשרד".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

Picture of שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,915 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
אנחנו נלחמים על האמת שאחרים מנסים להסתיר.
בשקוף אין פרסומות.
אנחנו עושים עיתונות שנלחמת על האמת שאחרים מנסים להסתיר.

מול הכוחות הגדולים שמנסים להשתיק אותנו, היום יותר מתמיד אנחנו צריכים אותך איתנו!