ערכת שאלות לפוליטיקאים

מבקר המדינה עושה סדר בנושא מחיקת פוסטים בעמודים של פוליטיקאים

ועדת האתיקה חסמה אותנו, עיתונאים אחרים צחקו עלינו, וכעת מבקר המדינה קובע: "מניעת ביקורת אינה סיבה מוצדקת לחסימה ברשתות החברתיות"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חברות וחברים, בדרך לניצחון נוסף באחד המאבקים שלנו!
דיווחנו לכם על זה ראשונים עוד כשזה היה בתנור, אך כעת זה סופי: מבקר המדינה קובע בדוח רשמי כי על כל איש ציבור לפרסם מדיניות למחיקת פוסטים ביקורתיים בדפיו הציבוריים, וכי חסל סדר חסימה שרירותית!

השנה אספנו יחד אתכם מידע על פוליטקאים שחוסמים אזרחים בעמודי הפייסבוק שלהם – ללא אזהרה מראש, וללא כל סיבה מוצדקת. כלומר מגיבים שלא התבטאו באלימות, אלא רק העבירו ביקורת מנומסת או שאלו שאלות – אוידו מדפים שאנו מממנים באמצעות כספי מיסים. אותם גולשים נחסמו מדפים שלא דנים בהם על עיצוב הסלון, אלא על התנהלות ציבורית.
פנינו לוועדת האתיקה של הכנסת בנושא – וחסמו אותנו. עיתונאים אחרים? צחקו עלינו. לבסוף ערכנו סקר חסימות גדול יחד עם אסתי סגל, ופנינו למבקר (יחד עם רבים אחרים שנחסמו). כעת מבקר המדינה מתקין כללים דיגיטליים מעולים!
"מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי" הוא אומר, אך אינה סיבה המצדיקה חסימה. לדברי המבקר, יש לנקוט תחילה ב"אמצעים שפגיעתם בחופש הביטוי פחותה, כמו מתן אזהרה או חסימה מוגבלת בזמן".
המבקר קבע כי על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים. "על נוהלי השימוש לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים שיינקטו נגד המפרים את מדיניות השימוש בדף, כגון אזהרה קודם מחיקה או חסימה לזמן מוגבל בתגובה על ההפרות הראשונות". עוד הוא קובע שהסנקציות צריכות להיות מנומקות ויש לתעד את הטלתן.
הכנסת והפוליטיקאים עלולים לא לאמץ את הנחיות המבקר בנושא. אך כעת עתירה שתוגש לבית המשפט בנושא תוכל להישען על פסיקתו! במיוחד מול שרים וראשי ערים (מול הח"כים פסיקת המבקר היא יותר בגדר המלצה, בניגוד לרשות המבצעת). אז מי מרים את הכפפה?

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.