מבקר המדינה עושה סדר בנושא מחיקת פוסטים בעמודים של פוליטיקאים

ועדת האתיקה חסמה אותנו, עיתונאים אחרים צחקו עלינו, וכעת מבקר המדינה קובע: "מניעת ביקורת אינה סיבה מוצדקת לחסימה ברשתות החברתיות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

חברות וחברים, בדרך לניצחון נוסף באחד המאבקים שלנו!
דיווחנו לכם על זה ראשונים עוד כשזה היה בתנור, אך כעת זה סופי: מבקר המדינה קובע בדוח רשמי כי על כל איש ציבור לפרסם מדיניות למחיקת פוסטים ביקורתיים בדפיו הציבוריים, וכי חסל סדר חסימה שרירותית!

השנה אספנו יחד אתכם מידע על פוליטקאים שחוסמים אזרחים בעמודי הפייסבוק שלהם – ללא אזהרה מראש, וללא כל סיבה מוצדקת. כלומר מגיבים שלא התבטאו באלימות, אלא רק העבירו ביקורת מנומסת או שאלו שאלות – אוידו מדפים שאנו מממנים באמצעות כספי מיסים. אותם גולשים נחסמו מדפים שלא דנים בהם על עיצוב הסלון, אלא על התנהלות ציבורית.
פנינו לוועדת האתיקה של הכנסת בנושא – וחסמו אותנו. עיתונאים אחרים? צחקו עלינו. לבסוף ערכנו סקר חסימות גדול יחד עם אסתי סגל, ופנינו למבקר (יחד עם רבים אחרים שנחסמו). כעת מבקר המדינה מתקין כללים דיגיטליים מעולים!
"מניעת ביקורת לא נוחה לאיש הציבור או לגוף הציבורי" הוא אומר, אך אינה סיבה המצדיקה חסימה. לדברי המבקר, יש לנקוט תחילה ב"אמצעים שפגיעתם בחופש הביטוי פחותה, כמו מתן אזהרה או חסימה מוגבלת בזמן".
המבקר קבע כי על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים. "על נוהלי השימוש לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים שיינקטו נגד המפרים את מדיניות השימוש בדף, כגון אזהרה קודם מחיקה או חסימה לזמן מוגבל בתגובה על ההפרות הראשונות". עוד הוא קובע שהסנקציות צריכות להיות מנומקות ויש לתעד את הטלתן.
הכנסת והפוליטיקאים עלולים לא לאמץ את הנחיות המבקר בנושא. אך כעת עתירה שתוגש לבית המשפט בנושא תוכל להישען על פסיקתו! במיוחד מול שרים וראשי ערים (מול הח"כים פסיקת המבקר היא יותר בגדר המלצה, בניגוד לרשות המבצעת). אז מי מרים את הכפפה?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
תומר אביטל

מייסד-שותף, כתב

גדלתי במקומונים - שם התאהבתי בעיתונות ולמדתי להשתמש בה לתיקון עולם. בהמשך עבדתי ב"מבט", "כלכליסט" ו"עובדה". סיקרתי את השלטון והבנתי שכלי תקשורת עצמאית ואקטיביסטי יכול להגביר את מחויבות נבחרי הציבור - לציבור. הבנתי שיחד אנחנו יכולים למנוע החלטות שלטוניות גרועות. אז ב-2014 ייסדתי את "מאה ימים של שקיפות" שבהמשך גדל ל"שקוף" ובזכות המו"לים שלנו - מייצר פוליטיקה איכותית יותר.

אני מאמין בכוחה של העיתונות העצמאית - לתקן את העולם. לא פחות.


בין לבין אני כותב פרוזה (חיברתי ספר מתח בשם "המשכן"), מוביל את נשנושי שירה ומרצה בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. אפשר לקרוא עלי עוד פה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.