ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

לקראת מהלך חסר תקדים: ועדת הכנסת תדון בהדחת ח"כ כסיף

הבקשה להדחה הגיעה אחרי שכסיף תמך בתביעה נגד ישראל בהאג • כדי להדיח אותו צריך רוב של 75% מחברי ועדת הכנסת, שלאחריו הבקשה תועבר למליאה, שם יידרש רוב של 90 ח"כים • חוות הדעת של היועצות המשפטיות לכנסת ולממשלה עשויה להוות גורם מכריע לכאן או לכאן • כסיף: "הניסוח של בקשת ההדחה, כאילו יש בחתימה שלי תמיכה במאבק מזוין, היא במקרה הטוב בדיחה, ובמקרה הרע ניסיון השתקה אלים"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ עופר כסיף (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ועדת הכנסת הודיעה היום (11.1) כי תתכנס בעוד כשבוע וחצי (22.1) כדי לדון בבקשת ההדחה של חבר הכנסת עופר כסיף (חד"ש), עליה חתמו 85 חברי כנסת. את בקשת ההדחה מוביל ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), לאחר שנודע כי ח"כ כסיף חתם על עצומה התומכת בפניית ממשלת דרום אפריקה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד ממשלת ישראל, בהאשמה לביצוע רצח עם בעזה. 

"בחתימתו על העצומה, בזמן מלחמה, שהיא למעשה מלחמת קיום, תוך העלאת הטענה השקרית לפיה ישראל מבצעת רצח עם, תומך ח"כ כסיף במאבק המזוין כנגד מדינת ישראל ובכך עבר על המגבלה הקבועה בסעיף 42א(ג)(1)", נכתב במכתב עליו חתומים חברי הכנסת. "כאשר ח"כ טוען שמדינת ישראל מבצעת רצח עם בעזה, הוא מכשיר ותומך ביודעין במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. שהרי כל בר דעת מבין שאם ישות מסוימת מבצעת רצח עם, לאותו עם יש את הזכות לפתוח במאבק מזוין. לשיטתו של ח"כ כסיף, ולכך יש תמיכה בהתבטאויותיו ובמעשיו (כשחתם על העצומה), לחמאס יש את כל הזכות להפעיל כוח נגד מדינת ישראל", נטען במכתב.

מעולם לא הודח בישראל חבר כנסת מתפקידו, ומדובר בהליך חסר תקדים. דוברות הוועדה הודיעה כי יחולו סדרי דיון מיוחדים, ורק חבר כנסת שהשתתף בכל הישיבות בנושא יהיה רשאי להשתתף בהצבעה. כדי להדיח את ח"כ כסיף יש להשיג רוב של 75% מחברי ועדת הכנסת, שלאחריו הבקשה תועבר למליאת הכנסת ויידרש רוב של 90 ח"כים על מנת לאשרה. 

אולם סוגיית ההדחה מעלה גם שאלה משפטית. היועצת המשפטית לכנסת והיועצת המשפטית לממשלה יידרשו להגיש את חוות דעתן לגבי השאלה אם מעשי ח"כ כסיף מהווים עברה על חוק יסוד: הכנסת, הקובע כי על נבחר ציבור חל איסור לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, להסית לגזענות, ולתמוך במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל.

אם חוות הדעת המשפטיות יקבעו כי ח"כ כסיף עבר על החוק – יגדל הסיכוי להדחתו והוא יתקשה לערער על ההחלטה לבג"ץ. גם להחלטה הנגדית, שתקבע כי ח"כ כסיף לא עבר על החוק, עשויה להיות השפעה על הצבעות חברי הכנסת בוועדה ובמליאה. במקרה שהיועצות המשפטיות יקבעו שח"כ כסיף לא עבר על החוק והוועדה והמליאה בכל זאת יבחרו להצביע בעד ההדחה ברוב הנדרש, קיים סיכוי גבוה שבית המשפט העליון יפסול את ההדחה מהסיבה שלא התקיימה עבירה על החוק, שרק לאורה אפשר להדיח חבר כנסת מכהן.

ח"כ כסיף: "מדובר ברדיפה פוליטית"

בשיחה עם "שקוף", ח"כ כסיף אומר כי "מדובר ברדיפה פוליטית מובהקת. מעבר לכך שלגיטימי לגמרי להביע תמיכה בחקירה של ממשלת ישראל, גם אין בסיס חוקי לבקשת ההדחה. החוק מאוד ברור".

"הניסוח של החתמת הח"כים בידי פורר, כאילו יש בחתימה שלי על העצומה תמיכה במאבק מזוין, היא במקרה ה'טוב' בדיחה, ובמקרה הרע ניסיון השתקה אלים", הוסיף כסיף. "אני לא אוותר. אני אמשיך לפעול למען האינטרס שאני גם רואה אותו כאינטרס ישראלי. חשוב לי מאוד להדגיש גם שמבחינתי התמיכה בעצומה הזו היא לא אנטי-ישראלית, היא נגד ממשלת ישראל. מי שהוא אנטי-ישראלי ומסכן את ישראל זו הממשלה, שמעבר לכך שהיא אחראית להרג נוראי בעזה, היא גם אחראית להרג נוראי של החיילים והחטופים והיא מפקירה אותם כדי לשמור לא על הביטחון שלנו אלא על ההישרדות שלה".לדברי כסיף, החתימה על העצומה נבעה, בין היתר, גם לאור העובדה שישראל מגבילה הפגנות נגד הלחימה בעזה. "מאחר ופה בארץ חוסמים כל דרך של מאבק, למשל איסורי הפגנות, ורק היום הודיעו לנו שאין אישור להפגנה שלנו נגד המלחמה – לא השאירו לנו ברירה אלא לפנות גם לגורמים בינלאומיים. אם היו מאפשרים לנו להיאבק פה הצורך הזה היה פחות משמעותי".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

7 תגובות

 1. סוף סוף החלטה (שנקווה שתתממש ) שמצביעה על עם שרוצה לחיות ולא לתת פרנסה למי שרוצה לפגוע בתדמית שלו בעולם ובעקבות כך להחליש את עמידת המדינה מול כל התוקפים שלה .
  כמו שאומרת האימרה הידועה
  "שמור אותי מאוהבי ושונאי אשמר בעצמי "

 2. לפי הכתבה, הסתה לגזענות ע״י חבר כנסת היא עבירה על החוק — אזאי, כמעט כל חבר כנסת בימין הימני כבר עבר על החוק. ז״א, בהחלט צביעות.
  אתמול הקשבתי לתביעה במשפט — לפי הנאמר שם, לפחות, אם הממשלה לא פועלת נגד אנשים שמסיתים לרצח עם, אז זו גם נחשבת לעבירה ע״פ ה genocide convention. אם זה מדויק, אז וודאי, לצערי, ישראל, ז״א, הממשלה, עברה על הסעיף הנ״ל (בלי שום קשר למה שקורה בעזה!).

  1. כן תשמעו החלק האחרון הוא לדעתי הכי נכון והכי משמעותי – אם בארץ יש הגבלות מחמירות על חופש הביטוי אז איך ניתן לצפות ממי שיש לו דעות אחרות מהשלטון על האינטרס הישראלי וההתנהלות של המדינה לומר אותן בארץ? אם בעבר הייתה זו ביקורת לגיטימית להגיד ש: "לא מועיל ולא כדאי לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ לארץ [אזכור מכוון לשרה הזונה], תאמרו את הדעות שלכם פה" – היום זה כבר לא רלוונטי בשיט, ואנשים לא יוותרו על הדעות שלהם כי אמרתם או כי אין ברירה אז נאלצים לפנות לזירה הבינלאומית. תאכלו זין ביביסטים וימניסטים הארדקור

  1. להעיף אותו רק ביחד עם מירי רגב, טלי גוטליב, ניסיתי וטורי, אלמוג כהן, בן גביר ושאר עוכרי המדינה חנפני נתניהו.
   עופר כסיף לא מזיק לישראל.
   האחרים גורמים נזק וחלקם מצוטטים בכתב התביעה.

   1. "עופר כסיף לא מזיק לישראל". הרבה זמן מאז ששמעתי הצהרה כזו מנותקת מהמציאות.

    חלאת האדם הזו שנקראת עופר כסיף, מתפרנסת על חשבון משלם המיסים ועושה ככל שיכולה על מנת להכפיש את שמה של מדינת ישראל בפומבי.
    מוטב שיסולק מהכנסת בבושת פנים וכמה שיותר מהר

 3. לא ראיתי דיונים לגבי ההערות והרעיונות המסיתים והמטורפים של חברי כנסת שבגללם אנחנו הולכים להאג כנאשמים. למה הכנסת לא רוצה להוקיע גם אותם?
  אני לא אומר שלא צריך להתייחס לחתימתו של כסיף אבל אם כבר מדיחים, אז אני יכול לחשוב על עוד איזה 2-3-120 שהגיע הזמן שלהם ללכת הביתה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,992 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!