ערכת שאלות לפוליטיקאים

בריוני המקלדת של נתניהו מחפשים מנהיג אחר

אחרי שנים שקו השבר הפוליטי-חברתי בישראל הוא התהום שבין "רק ביבי" ל"רק לא ביבי", הטבח בעוטף עזה מסמן שינוי. הביקורת על נתניהו מימין אינה מתרכזת באחריותו למחדל, אלא בתחזיות לגבי מכת הנגד שתנחית ישראל על חמאס • "ביבי, תגמור אותם או לך הביתה!"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בנימין נתניהו יורד מהדוכן במליאת הכנסת, השבוע (צילום מקורי: נעם ריבקין-פנטון)

הוא הגיע בקטנוע אל פאתי הקריה ומיד הסתער על משמרת מחאה קטנה שהתמקמה שם וקראה להתפטרות מיידית של נתניהו. המפגינים המאומנים ניסו להרגיע, להביע אמפתיה ולמנוע מכות. אבל הבריון לא נרגע. אחרי כמה דקות לחוצות קרה דבר מפתיע: לנוכחים התברר שלא מדובר בשליח של מכונת הרעל הביביסטית. "לכו אתם וביבי", צעק עליהם. "אני מאחל לכם שתמותו, אתם והוא ביחד".

אחרי שנים שקו השבר הפוליטי-חברתי בישראל הוא התהום שבין "רק ביבי" ל"רק לא ביבי", הטבח בעוטף עזה ומחדל 23' מסמנים שינוי. טיב השינוי הזה עדיין לא ברור עד הסוף. התקרית עם הבריון מהקריה מעניקה הצצה רנדומלית לזעם גולמי שלא מבדיל בין ראש הממשלה והמחאה נגדו. אבל הסנטימנט הזה בא לידי ביטוי גם במחוז אחר: היקום הביביסטי, שאנשיו רגילים לעבוד לפי תדרוכים ודפי מסרים ולקבל שכר מאנשי עסקים וגופים שבלעדיהם מכונת הרעל תשתתק.

לסדקים הראשונים אחראי המחדל, שהוביל לקריסת הקונספציה שהנהיגו נתניהו והממסד הבטחוני מאז 2009: טיפוח חמאס לשם החלשת הרשות הפלסטינית ומניעת אפשרות להסדר מדיני, והקלות כלכליות שנועדו להאריך את ההפוגות בין סבבי ההסלמה העונתיים לאורך רצועת עזה.

ההתנערות הבולטת הראשונה הגיעה משי גולדן, מגיש בערוץ 14 וביביסט מסוגת "השמאלני המתפכח", שכינה את נתניהו "חדל אישים" ואמר שבתום המלחמה הוא "יעוף הביתה" יחד עם דור שלם של פוליטיקאים וגנרלים. הוא לא אמר את זה על המסך, אלא בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו. בהמשך, באחד השידורים, האשים גולדן את ממשלת נתניהו בניהול דיאלוג מתמשך עם חמאס, צעד שהעניק לארגון הטרור מעין תעודת כשרות ציבורית.

אחרים היו זהירים עוד יותר ונמנעו מלנקוב בשמו המפורש של ראש הממשלה. רן ברץ, העורך המייסד של אתר "מידה" הביביסטי ויחצן של נתניהו בדימוס, התקומם גם הוא על הקונספציה שלפיה ניתן להגיע להבנות עם חמאס. ברץ טען שמדובר בקונספציה אמריקאית שאומצה על-ידי הדרג הפוליטי בישראל ובצמרת הצבאית. הניתוח שלו שודר בערוץ Tov החרד"לי של איש הנדל"ן ישראל זעירא, שעלה לכותרות לאחרונה עקב פעילותו במסגרת תנועת ההחזרה בתשובה "ראש יהודי".

שי גולדן בערוץ 14 (צילום מסך)
שי גולדן בערוץ 14. כינה את נתניהו "חדל אישים" (צילום מסך)

יהודה שלזינגר, הכתב הפוליטי של "ישראל היום", יצא נגד התנהלות שיטתית שמאפיינת את שלטון נתניהו מאז 2015 והולידה, בין היתר, את אחד מתיקיו הפליליים: מלחמה עיקשת בדרג המקצועי ומינוי מקורבים ואנשי מנגנון פוליטיים לתפקידים שהם אינם כשירים להם.

"תחרות מינוי המקורבים בליכוד גבתה מחיר קשה", תקף שלזינגר, אך הקפיד לא להזכיר את שמו של נתניהו בהקשר זה. "מנכ"לים טובים עזבו, מנכ"לים מקורבים מונו. שותפים בדיונים קריטיים מדברים על חובבנות, על אפס פולו-אפים (מעקבים) אחרי החלטות שמתקבלות, על חוסר מקצועיות. התחושה הזאת ניכרת היטב בין אנשי הליכוד". מה שפעם היה ביקורת שניתן לשמוע כמעט אך ורק בחוגים אנטי-ביביסטיים הפך לאמת חלוטה אצל עיתונאי שבדרך כלל מתפקד כשופר שלטוני.

כל שעוברים הימים, הביקורת על נתניהו מימין אינה מתרכזת באחריותו למחדל הביטחוני והממשלתי, אלא בתחזיות לגבי מכת הנגד שתנחית ישראל על חמאס וביעד הסופי של המלחמה. "ביבי, תגמור אותם או לך הביתה!", צייץ מתן פלג בשם הארגון שבראשו הוא עומד, "אם תרצו", שנתפס בשנים האחרונות כמעין פרוקסי של נתניהו. הציוץ עורר גילויי זעזוע בקרב עוקביו. למחרת מחק אותו פלג, אך לא חזר בו מהמסר.

הציוץ המחוק של מנכ"ל "אם תרצו", מתן פלג, 16.10.2023 (צילום מסך)

דוגמה אחרת היא זיו מאור, איש ליכוד ששר התקשורת שלמה קרעי הצניח לאחרונה אל מועצת הכבלים והלוויין כחלק מתהליך הפוליטיזציה בתחום הפיקוח על השידורים. עו"ד מאור, בעבר עורך "מידה" ואיש פורום קהלת, הוא מנחה קבוע בערוץ Tov. "נשאתי את התואר 'ביביסט' שנים ארוכות בגאווה גדולה", אמר מאור השבוע בראיון לערוץ, ובאותה נשימה האשים את נתניהו ברכרוכיות והודיע שראש הממשלה יצטרך לתת דין וחשבון על מעשיו.

הביקורת של מאור היא דוגמה לכזו שהרקע שלה הוא התפיסה שנתניהו אינו קיצוני מספיק. לדידו, "ההסבר היחיד" להתנהלות המתונה לכאורה של נתניהו "מגיע מ-27 במרץ 2023, היום שבו נתניהו הפנה את גבו לבוחריו ושם את צווארו על הגיליוטינה של הפקידוּת ונכנע למרד הקצינים". מאור דיבר על הלילה שבו הודיע נתניהו על פיטוריו של שר הביטחון יואב גלנט – ולאחר מכן חזר בו לנוכח מחאה ציבורית חסרת תקדים. מאז, טען מאור, זה לא אותו ביבי.

"הוא כנוע לפקידים. הוא לא מנהל מדיניות עצמאית. הוא עושה מה שאומרים לו ולא מה שהחוק מכתיב לו, ולא מה שהכנסת מכתיבה לו – ולא מה שהבוחרים שלו מצפים ממנו", אמר מאור.

בשידורי ערוץ 14 מנסים להתריע בימים האחרונים מפני פעולה קרקעית רכה מדי שלא תוביל להשמדת חמאס – וגם מתרחיש שבו חמאס כן יושמד, אך השלטון ברצועה יימסר לידי הרשות הפלסטינית. כמה מהמגישים והפאנליסטים בערוץ התעמולה של נתניהו מרחיקים לכת ומותחים ביקורת על ה"הנהגה" או על "אלה שלמעלה". יש גם מי שמעז להוציא מפיו את השם המפורש.

שמעון ריקלין, מהשופרות הבוטים של נתניהו בשנים האחרונות, דואג מדי פעם להסתייג מהכינוי "ביביסט", אבל גם חושב – או לפחות חשב בעבר – שנתניהו הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שקם למדינת ישראל. עכשיו הוא מדבר אחרת. הטריגר: האפשרות שבגלל מעורבות אמריקאית יינתן לפלסטינים בעזה סיוע הומניטרי. "אנחנו הצבענו לבנימין נתניהו, הצבענו לממשלת ישראל שתנהל את המערכה, ימין על מלא – אני אומר את זה ובא לי לבכות. ימין על מלא שלא מסוגל לשלוט, שלא מסוגל לקבל החלטות", אמר ריקלין השבוע באחד המשדרים.

שמעון ריקלין פונה למצלמה, ולממשלה, במהלך משדר של ערוץ 14 השבוע (צילום מסך)

לפי ריקלין, נתניהו לא מבין את האירוע ולא שומע את זעקת העם – ואם לא יתעשת, האנשים שעד לאחרונה תמכו בו ייצאו לרחוב ויפגינו נגדו. "היתה פה תזה, התזה היתה שכל פעם נקצור את הדשא ונמשיך להתחזק. ומדינת ישראל התעצמה והתעצמה, ונחתמו עוד הסכמי שלום. אבל התזה נכשלה. היא לא נכשלה. היא קרסה", תקף ריקלין. "מצער אותי לראות שנתניהו לא מבין שהתזה שלו קרסה. זו הבעיה הכי חמורה במדינת ישראל".

הדרישה של ריקלין מנתניהו כעת היא ליצור משבר הומניטרי אקוטי בעזה. "אנחנו נמצאים בנקודת שבר של מנהיגות ישראלית", חרץ. "הנסיונות להטיל את זה על גנץ או על איזנקוט, באמת – מספיק עם הדברים האלה. ראש הממשלה הוא נתניהו, יש רוב בקבינט למה שנקרא ימין אמיתי. […] חברים, אם אתם מסוגלים לקבל החלטות ולנהל מלחמה ולהוציא את ישראל מהשבר הגדול שהיא נמצאת בו, בסדר. אם אתם לא מסוגלים – אני אגיד דבר שבטח לא נשמע פה הרבה באולפנים – תפנו את המקום. תפנו את המקום".

מפתה לומר שהביביסטים התפכחו משנים של נהייה עיוורת אחרי נתניהו, אבל נראה שלפחות עבור חלקם לא מדובר בהתפכחות – אלא בפרץ של כנות. חלק גדול מהקהל הימני שעמד מאוחד מאחורי נתניהו לא עשה זאת מתוך הערצה והזדהות עם האיש – אלא יותר כמעין שותפות גורל טקטית. הבנה תועלתנית שנתניהו הוא האיש שיכול לקחת את הימין העמוק מהשוליים של החברה הישראלית ולהכניס אותו אל תוככי מסדרונות השלטון – כפי שאכן עשה.

מאחורי הקלעים ניתן היה לשמוע ביקורת קשה על נתניהו, אך כלפי חוץ הוצגה חזית אחידה. חזית שנראה שלפחות בשוליה מתחילה כעת לקרוס.

התפיסה שרואה בנתניהו מעין חמורו של משיח ספגה זעזוע קשה ב-7 באוקטובר. המחדל שאִפשר את הפשיטה הרצחנית של חמאס היה כה עמוק וכה כרוך בקונספציה של נתניהו, שלפחות חלק מהאנשים שבעבר סתמו את האף ונתנו לו גב מתחילים להתפזר.

האסון בדרום כה קשה, כה מובהק – ומקרין על כל-כך הרבה תחומי חיים – שהאפשרות שנתניהו ישתקם ממנו מבחינה ציבורית נראית כיום קלושה. הבריון עם הקטנוע בקריה הבין את זה, וברור שהדבר נקלט גם אצל בריוני המסך והמקלדת שהתרגלו לשרת את ראש הממשלה. כעת, אנשי התקשורת שמרכיבים את היקום הביביסטי מתחילים להשתחרר מברית הגורל שכרתו איתו – ואגב כך, בעווית אילמת, מאותתים שהם פנויים להובלה.

דבר אחד הם לא יוכלו להשליך מעליהם גם אם יתאמצו: את התרומה שלהם לשימור שלטונו של המנהיג שבמשמרת שלו, ובגלל התפיסה הבטחונית-מדינית שאימץ, ספגה ישראל את מתקפת הטרור הרצחנית בתולדותיה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

18 תגובות

 1. האחריות של נתניהו היא שאפשר בשנים האחרונות לחמאס לגדול למפלצת כשהוא נתניהו עסוק בחלום של הסכמים עם מדינות ערב….

  האחריות ל 7.10 מוטלת על אלו שבגדו.
  זו שאמרה שלנתניהו לא יהיה צבא ושבכ מספטמבר.
  זה שדיבר על גופות יהודים בירקון
  אלו שקראו לסרבנות.
  ולהרס הצבא, הכלכלה ויחסי חוץ של ישראל.
  שחסמו כבישים וערכו מדורות באיילון.
  אלו ששלושה ימים לפני השבת סיפרו לנתניהו שקרים שהחמאס מורתע.
  זה שהורה לגולני 40 דקות לפני תקיפת חמאס לרדת מהציר .
  אלו שאמרו לתצפיתנית שהן מדמינות…
  אלו שדאגו שהצבא לא הגיע לעוטף במשך 8 שעות.
  כל הבוגדים הללו צריכים לעמוד למשפט, ולעמוד לפני כיתת יורים.

  1. תתבייש לך…. אפס שכמוך! בטוח שאתה יושב בפיג׳מה שלך ומתקתק את השטויות שלך כשכל ה״סרבנים״ נלחמים בשביל שתוכל להמשיך שטויות! עוד אחד שעוד לא מבין וכנראה לא יבין בחיים כלום כי אין לו עם מה להבין. כיתת יורים? תתבייש!

 2. גם זה חלק מאותו המהלך. קופים מעופפים לא נשארים בעלי ערך בשירות הפאטריאך כשזה יורד מגדולתו פתאום בהתנגשותו עם המציאות שנוצרה מהחלטותיו ודרכו או חכמים בלילה עכשיו כי זה כבר לא משתלם כבעבר. שיהיו אמיצים על אמת וידברו על הדרך מלהרוויח עבור המכונה ומה עושה אדם כדי לא להימחץ על ידה כשכבר אין בו במה להזין אותה וזה כבר לא משתלם כבעבר ודרך אגב, ה״דרך״ הזו אינה בהכרח רק אמריקאית. היא ותיקה מאלו שהעבירו את אותו הגלגל על הכלכלה/חברה האמריקאית החל מרייגן למשל או ת׳אצר בבריטניה. ביבי לא גאון. ניצל העובדה שעל הכל מסתכלים כאן דרך נקודת מבט אחת שפספסה גם בעבר מאורעות ותהליכים משמעותיים שהשפיעו ומשפיעים על חייהם של הרבה מאוד אנשים גם מחוץ למדינות הללו למשל וחבל שלא מבינים שכדי לעצור את זה צריך להיות מודעים לפרקטיקות ואותם להכחיד. זה לא רק בלהחליף הראש שתפקידו היום לתווך בין ההמון ובין בעלי ההון לכאורה כי מה נשאר עוד מהמדינה עצמה אחרי שעבר עליה מכבש הניאו ליברליזם? וזה בשעה שמדיניות הפנים האמריקאית יודעת להשתנות לאט לאט לכיוון הרבה יותר סוציאלי ולו בגלל שיש שם כבר ערים עם בעיקר אוכלוסיה של הומלסים או אנשים באמת חסרי כל. המחיר החברתי כמו גם הכלכלי לזה הוא עצום. נוגע בכל אחד בסופו של דבר גם אם באופנים אחרים תלוי במעמד הסוציו אקונומי הראשוני בד״כ. שינו העולם הח׳ברה האלה ועכשיו המאבק הוא על השינוי חזרה לפני שיהיה מאוחר מדי ויותר מההון בעולם יהיה שייך לממש מתי מעט ונחזור לפיאודליזם או לגרסא עלק מודרנית של הדבר או זה מה שאומברטו אקו כתב עליו. זמן קצר לפני שנפטר. אילו אנשי רוח יש בעשורים האחרונים? כמה הם חלק מהשיח בכלל? ועוד כאלה שלא מרוויחים ישירות מאותה השיטה שאותה הם כביכול מבקרים ועוד. השינויים הם רבים.

 3. את הזבל בסרטון שמאחל ליהודים שיחתפו אותם, גם לו הייתי שולל אזרחות.
  לקלל ולאיים הבריון יודע טוב מאד.
  וזה לא משנה מה הנושה בכלל, את טעיות הטבע כאלה אנחנו דורשים לאסור בכל העולם, אבל פה במדינה שלנו זה גיבור ):

 4. מה שעצוב זה שביבי, כמו הרבה אחרים שהוא קורא להם "שמאל", התבסס על האשליה שיש בצד השני מישהו לדבר איתו ואם רק נהיה נחמדים אליהם נוכל להמשיך לחיות כאן לנצח. הוא רצה להשיג לעצמו מספיק שקט שיאפשר לו להשאר ראש ממשלה ולהינות, יחד עם משפחתו הטפילית, ממנעמי השלטון והשררה. מה שעצוב זה שהוא עדיין אוחז בחלום השלטון ולא רואה שהוא סיים.

 5. רבים ממצביעי ביבי הצביעו בגלל האלטרנטיבות העלובות שהיו מולו. הפיכחון הוא עומק חדלות האישים של האיש ורקב המערכות שהוא גרם. ביבי קבר את הליכוד קבורת חמור, גרוע יותר ממיכאלי שקברה את העבודה.
  ביבי לא אשם יחידי בשבת השחורה.
  אשמים לא פחות ארגוני ״זכויות״ האדם שסנטו במערכת משפטית שמאוהבת בעצמה.
  עם ביבי ועם הנבלות הללו החשבון יסגר גם יסגר.
  הדבר הראשון המצופה הוא מהאחראים על המחדל בשבת השחורה הןא מכתב התאבדות מפורט ובקשת סליחה מהנרצחים והחטופים.

 6. זהו חטא עגל הזהב דור 2
  היהודים המשיחיים והמפחדים מאלוהים פימפמו את העגל החדש שיקרב אותנו לגאולה
  עגל שאוכל שרימפסים לנצח יהיה מקולקל והרסני.
  עגל שאשתו עבררינית מורשעת צריך להיזרק לאלף עזאזל
  עגל שמגדל ילד ז אין לו זכות קיום בחברה הישראלית

  1. מעניין יותר לראות ולשמוע מתי הפחדנים העיקריים מהליכוד יתחילו לפתוח את הפה. איפה כל ה"ניר ברקתים"? למה אתם מחכים?!?! , קומו צאו והילחמו לליכוד אחר חדש והגון!!!

 7. לא זכור לי שהמחאה נגד ביבי התמקדה במדיניותו הבטחונית. האנשים שחוזרים עכשיו מתמיכתם בו לא עושים זאת בגלל התיקים המונפצים שפתחו לו וגם לא בגלל שנאה אישית. הם מתפכחים – בדיוק כמו שאנשי שמאל ומרכז רבים מתפכחים כיום מהחלום על "נורמליות" בלב המזרח התיכון – כי הקונספציה קרסה. מה יהיה ביום שאחרי? את מה שהעם באמת רוצה, נתניהו כנראה לא יכול לספק: כיבוש רצועת עזה, חיסול חזבאללה בצפון והסרת האיום האיראני.

  1. אתה רציני? מי צעק על מיזוודות הכסף אם לא המחאה, מי צרח שהצבא מתפרק במכוון עי ביבי אם לא המחאה, מי הפגין בקריה כנגד גלנט ודיכטר, העאלק ביטחונוסטים שמשתפים פעולה….ומהצד השני מי ניכנס במחאה כשאמרנו שכל מערכות הביעחון במיתקפה וביבי ממוטט את מערכות הביטחון…כולכם, כל הביביסטים…אמרתם מה זה קשור להפיכה המישטרית…הכל קשור! הכל קשור! הכל קשור!

   1. השאלה מי איים על נתניהו בזה שלא יהיה לו צבא
    רמז שיקמה…
    ביום שאחרי נבוא חשבון אם כל מי שבגללו נרצחו ישראלים כולם
    לדעתי נתניהו לא יוצג בתור האשם הכי גדול

  2. מכאן זה רק להסכם שלום עם הפלסטינים. אין, אני חוזר, אין שום אפשרות אחרת. שנאה אישית עאלק.

   1. אתה בטח תמים.
    אין אמונה … אחרי שיעשו "הסכם שלום"
    יתחמשו ויתקפו שוב.

   2. מאיר, לא למדת כלום. אה??? עאלק שלום עם העם המומצא פלסטינאים.

  3. המשפט הראשון שלך אינו נכון. המחאה התמקדה בריקבון, בשחיתות, ובחוסר המקצועיות של הקואליציה הנוכחית. הקואליציה זלזלה באנשי מקצוע בכירים, התעלמה מאזהרות ודחפה קדימה את האג'נדות והאינטרסים שלה, על כל סוגיהם, תוך התעלמות מהצרכים האמיתיים והדחופים של המדינה. וזהנאען התפוצץ לנו בפרצוף כעת. אם לא הבנת את זה אז, אז כנראה פספסת חלק גדול מהמסרים של המחאה. אולי זה כי לא הקשבת, לא היית שותף בקבוצת הרבות שקמו במחאה בכל הארץ. אולי רק ראית מבחוץ את הדברים באופן שטחי.
   חוסר המקצועיות והטיפשות שנחשף לעינינו כעת היה ברור כשמש גם לפני כמה חודשים (והאמת גם בזמן מחאת הדגלים השחורים). על זה היתה הרבה מהמחאה וחבל שלא הקשיבו לנו יותר אנשים.

  4. חוץ מזה, אתה חי בסרט אם אתה חושב שאיזה שהוא מנהיג יוכל להשיג את מיטוט החמאס, מיטוט החיזבאלה והסרת האיום האיראני…
   אחפה אתה חי? אפילו את המטרה הראשונה מהשלושה כנראה לא נצליח להשיג עד הסוף, גם אחרי שנאבד אלפי חיילים.
   ברור שצריך עכשיו להילחם כדי להחליש מאוד את החמאס אבל בעיקר צריך להיות מאוד חכמים ועם חשיבה ופעולה עקבית לטווח ארוך תוך שיתוף פעולה בין לאומי, כדי להקטין בהדרגה את האיום הקשה שכרגע מוטל עלינו מכמה כיוונים.
   הכי מסוכן כעת להיות שחצן וטיפש, ובנתייםמזו רב התגובה שלנו בשבועיים האחרונים, לצערי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.