ערכת שאלות לפוליטיקאים

בקשה מכלי התקשורת: מנעו ליבוי אלימות והסתה

שורת ארגונים ועמותות קראו למערכות להימנע מהדהוד מסרים שעלולים להסית נגד החברה הערבית בישראל • בינתיים, בן גביר מזהיר מ"שומר החומות 2"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

השר איתמר בן גביר מוסר הצהרה לתקשורת בשדרות, 11.10.23 (צילום מסך)

"שיח שמלבה אלימות והסתה יכול לדרדר את היחסים בין האזרחים ולהוביל להסלמה": עשרות ארגונים ועמותות פנו השבוע (11.10) לכלל מערכות כלי התקשורת בישראל בבקשה למזער קולות מסיתים נגד החברה הערבית בישראל כדי למנוע הידרדרות לאלימות.

"אנו מודעים לעומס, ללחץ ולשעות העבודה האינסופיות שלכם בימים אלה", כתבו הארגונים במכתב, "לצערנו, מציאות החיים השסועה בישראל, לצד הפחדים שמעוררים האירועים של הימים האחרונים, עלולים חלילה להביא לאירועי אלימות קשים בין אזרחים ערבים ויהודים. קולות מסיתים נגד האזרחים הערבים מתחילים להגיע דרך נבחרי ציבור והרשתות החברתיות ולזלוג לתקשורת, כמו גם הפייק ניוז שמלובה באמצעות סרטונים ותמונות שקריות".

כך למשל בתחילת השבוע פרסמו בחדשות 12 שני דיווחים כוזבים על תגובות צהלה בקרב ערביי ישראל למתקפת חמאס, תגובות שלא היו ולא נבראו. בין נבחרי הציבור שמשמיעים קולות מסיתים בלט כצפוי השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, שאמר שלשום בהצהרה בעיר שדרות כי "הנחיתי את המפכ"ל להיערך לתרחיש 'שומר חומות 2' שלדעתי בפתח".

הדגמה לנבואות שעלולות להגשים את עצמן, הגיעה אתמול (11.10) עת הגיעו מאות אנשי ארגון אוהדי בית"ר ירושלים הגזעני לה פמיליה לבית החולים שיבא, בעקבות שמועות שקריות על אשפוז מחבלים במקום. החוליגנים התפרעו ואיימו על אנשי צוות רפואי ערבים.

על המכתב לכלי התקשורת חתומים 27 ארגונים, ביניהם סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות, מחזקים, האגודה לזכויות האזרח בישראל, שתיל, פוליטיקלי קוראת, תנועת אחותי למען נשים בישראל, המרכז לנפגעי גזענות ועוד.

"בהינתן האווירה הציבורית הקשה, אנו פונים אליכם בבקשה כי בנוסף למה שאתם כבר עושים כיום, תפעלו מבעוד מועד על מנת להבטיח, כמה שניתן, שיח ציבורי ותקשורתי נעדר גילויי גזענות והסתה", נכתב עוד במכתב, "שיח שמלבה אלימות והסתה יכול לדרדר את היחסים בין האזרחים ולהוביל להסלמה, ופעולות למניעתו ישמרו על מרקם החיים בין החברה היהודית והערבית ויכולות למנוע אלימות פיזית בין האזרחים".

"אנו קוראים לכם לקחת חלק אקטיבי במניעה של ההסתה והאלימות, ומציעים כמה כלים פרקטיים:

שמירה על תקשורת נקייה מפני רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות כלפי האזרחים הערבים, או כל קבוצה אחרת בשל השתייכותה למוצא לאומי אתני. זאת, באמצעות נקיטת עמדה מפורשת בשידור וסימון גבולות השיח, שיום לאמירות שאינן הולמות והתנגדות פומבית לשיח כזה מצדכם.

מתן חשיפה לצרכי חירום של החברה הערבית, שנוטים להיזנח ואף להחריף בעיתות משבר, בעיקר לאומי. לדוגמה: אי קיומן של מיגוניות בכפרים הלא מוכרים בקרב החברה הערבית בנגב, נושא שנזנח כבר שנים רבות ולצערינו גבה מחיר כבד בימים האחרונים.

סיקור שיתופי פעולה אזרחיים בין ערבים ליהודים. שותפויות כאלו הולכות ומתרחבות בימים אלה ומתן במה ליוזמות מסוג זה ייתן תמונת מצב אמיתית באשר ליחסי ערבים-יהודים.

עידוד עורכים ועיתונאים להעלות לשידור ולראיין מומחים שונים ובעלי תפקידים מהחברה הערבית כמרואיינים מהשורה (פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, מחנכים, פרשנים מדיניים ופוליטיים). זאת, כפעולה אקטיבית שתילחם בהסתה ובגזענות".

פנייה-לגופי-תקשורת-אוקטובר-2023

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שירי בלומברג

שירי בלומברג
עורכת משנה. קיבוצניקית מעמק יזרעאל במקור, ולכאן גם חזרתי אחרי 12 שנים במרכז. את דרכי העיתונאית התחלתי כעורכת באתר חדשות 2. בשנים האחרונות הייתי ראש דסק במחלקת הדיגיטל של כאן חדשות. הבנתי במהלך השנים, במסגרת תפקידיי בתוך מערכות חדשות גדולות, שאני נסחפת עם האירועים. הרבה פעמים, גם כשרציתי, לא הצלחתי לעצור ולתפוס את הגודל, את המשמעות ואת ההשפעה של האירועים שסיקרתי על חיי ועל חייהם של יתר האזרחים במדינה. מאמינה שבתוך עולם התקשורת הכאוטי צריך שיהיו גם מי שיעצרו, יחפרו ויתעקשו שוב ושוב על אותם נושאים - כדי ליצור שינוי. זה מה שאני רוצה לעשות עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,153 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.