ערכת שאלות לפוליטיקאים

ניוזלטר פסח! או בקיצור – מה עשינו החודש?

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חברים יקרים,
מאז הניוזלטר האחרון קרה לא מעט: הגשנו בג"צ, התנענו מרד מיסים חוקי, הגיעו חשיפות מבקשות חופש מידע שהגשנו, אנו עובדים על תחקירים חדשים ועוד. אה, וגם ייסדנו סוף סוף דף לתרומה עם עמלה מינימאלית (פרטים למטה).
במהדורה הזו אנו מייחדים גם מקום לקרן התחקירים העצמאית, מיזם שייסדנו ואנו שותפים מרכזיים בו: בתקווה לייסד בית רחב יותר לעיתונות העצמאית שתסקר שלל נושאים בעודה מופעלת על ידי הציבור ולמען הציבור. הקרן הצליחה, בפרויקט הדסטארט שעדיין פעיל, לגייס כספים לתחקירים עצמאיים, והיד עוד נטויה. קריאה מהנה!

חשיפות וממצאים חדשים

 • אחרי שניסינו בכל דרך אחרת, ולא נותרה ברירה – פנינו לבג"צ כדי להסיר את האפלה מעל המתרחש בוועדת השרים לענייני חקיקה (בפנים העתירה). כפי שחפרתי לכם שוב ושוב, וועדת השרים לענייני חקיקה קובעת מראש, רחוק מעיניי הציבור, מה עמדת הממשלה והקואליציה – ובכך מעקרת מתוכן את עבודת הכנסת ומונעת מאתנו, הציבור, מידע חיוני כאזרחים על עמדות ופעילות נבחרינו. אחרי שהתייאשנו (אף שאנו ממשיכים להציק לשרים מדי שבוע במסרונים אישיים בנושא) יחד עם המשמר החברתי ולובי 99 באמצעות עו"ד Ilan Jonas הנהדר, החלטנו לעתור. מתקיימת פגיעה בוטה של עיקרון הפרדת הרשויות והשקיפות הציבורית ואין אנו מתכוונים להמשיך ולהשלים עם זה. ורק תרשו לי לשנייה אחת לעוף על עצמי: הנה, תומר אביטל VS. ממשלת ישראל:

  במפלגת מרצ מתגאים בשיטה "הכי דמוקרטית" לבחירת הנציגים לכנסת. כ- 15 אלף מתפקדים בוחרים רשימה של אלף אנשים, שבוחרים את הרשימה לכנסת. לבקשה לחשוף את אלף האנשים המכריעים את רשימת המועמדים לכנסת סירבה המפלגה, בהודעה מתפתלת הסבירו שם כי הבסיס הוא משפטי. השיטה הזו משמרת את המצב הקיים משום שמי שלא פועל להכניס מראש את אנשיו לרשימה, אין סיכוי שייבחר. צפו בכתבה בנושא מתוך "הצינור":

 • בשיתוף פעולה עם קרן התחקירים, בדקנו וגילינו כי “הקרן החדשה לישראל” הייתה התורמת העיקרית של עמותה בניהולו של ח”כ אברהם נגוסה, יו”ר ועדת העלייה והקליטה מטעם הליכוד. ח"כ נגוסה קיבל מהקרן החדשה 1.5 מיליון ש"ח עבור עמותתו, בזמן שהיה פעיל מרכזי בליכוד. כל זאת, בשעה שראש הממשלה וחברי הליכוד מבקרים בחריפות את הקרן החדשה כגורם המסייע לגורמים אנטי-ישראליים.
 • חשפנו מסמך אמריקאי אשר כלל מידע שהסתירה ישראל על הגז במאגר "לווייתן". תכתובת מייל בממשל האמריקאי, המגלה שכבר בדצמבר 2014 תיכנן משרד האנרגיה לפרסם כי נפח הגז במאגר נמוך משדיווחו בעליו, אך חזר בו והמידע פורסם שנה וחצי לאחר מכן – לאחר אישור מתווה הגז. את המסמכים השגנו בארה"ב בחסות דיני חופש המידע.
 • בקליניקה לחקיקה חברתית שבמרכז הבינתחומי החליטו בחודשים האחרונים לנבור, בהנחייתנו, בצינון הקצר מדי של בכירים מהשירות הציבורי שעוברים למגזר הפרטי. מתברר שהחוק אמנם קובע צינון- אבל יש כביש עוקף שפוגע בכולנו: סיפרנו על כך במסגרת "המגזין" עם אושרת קוטלר.
 • הגשנו, יחד עם עמותת "הצלחה", בקשת חופש מידע רוחבית אשר תספק תמונה רחבה ועדכנית של המתנות המתקבלות על ידי אישי ציבור וזהות אישי הציבור המקבלים אותן, וגם מה נעשה עם אותן מתנות. הרשימה הראשונה שהגיעה אלינו היא ממשרד הפנים – מוזמנים לנתח אותה כאן, וגם לצפות בכתבה שהכנו בנושא ב"צינור". עוד פרטים בהמשך.
 • 94,800 שקל – זה מה שעלתה לנו הפגיעה באגו של יאיר לפיד. מפלגת "יש עתיד" דרשה שתתוקן שורה לפיה היא מפלגת אווירה ללא זהות מוגדרת, אשר נהנתה מהפיחות בכוחן של המפלגות הגדולות. משרד החינוך ציית. ביררתי כמה זה עלה לנו: 2.37 ש"ח לעמוד ב-40 אלף ספרים שתוקנו.
 • הידעתם שאיציק שמולי הוא שיאן התורמים הכפולים משני צדי המפה הפוליטית? מיזם שנהגה ב"מאה ימים של שקיפות" למיפוי התורמים הכפולים לחברי כנסת פורסם ב"דהמרקר".
 • בשבוע הבא מתכנסת ועדת הכלכלה לדיון מכריע שיכול להוזיל את חבילות הספורט. לצער הציבור, את רוב חברי הכלכלה זה לא באמת מעניין ולוחשים להם באוזן שעדיף לקבור את הרפורמה הזאת. התארחנו בדה-מארקר כדי להסביר את העניין:

https://www.youtube.com/watch?v=cxOa5cORDbE[/embed]

התפתחויות בעקבות הפעילות שלנו

 • בעקבות הסרטון שלמעלה אוהדי ספורט החלו בקמפיין פניות לוועדת הכלכלה.
 • זוכרים את התחקיר שלנו על סגן השר ירון מזוז? התחקיר חשף בפני מאות אלפי ישראלים את הבעייתיות שבמוסד סגנות השר. ובכן, בעקבות הפארסה הגישה ח"כ יעל כהן-פארן הצעת חוק אשר במידה ותתקבל, יחוייבו סגני שרים בדיווח על פועלם:

 • ומזוז אחרון: גילינו מינוי חדש במשרד להגנת הסביבה בפטור ממכרז על חשבונכם. אילו הייתם מכרים של סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז, הייתם יכולים לעשות מזה יופי של כסף! ‏ראו איך רבע מיליון מהמסים שלכם יילכו במקום לסביבה, ליועץ פוליטי לסגן השר. תפקיד מיותר ממש כמו סגן שר במשרד הזה: כאן.

גאים להיות שותפים בקרן התחקירים העצמאית

 • מיזם אחות נוסף שייסדנו, יצא בשבוע שבעבר בפרויקט מימון המונים לתחקירים בנושאים שהציבור קובע את זהותם. ולא רק שהציבור מציע את הנושאים וקובע מה ייחקר, הרי שאת העבודה עצמה מבצעים עיתונאים עצמאיים מהמובילים בישראל שהתאגדו לצורך המיזם. קצב הגיוס מצוין – הסכום הזה צפוי לממן את התחקירים של שנת 2017, אבל בקרן התחקירים מסתכלים קדימה ומקווים לגייס 200% מהסכום המקורי, על-מנת לייצר יותר תחקירים, לממן מנכ"ל, ולהעמיק את העבודה על כל תחקיר ותחקיר. פרויקט ההדסטארט של קרן התחקירים – תצטרפו, תכריעו את זהות התחקיר, ועל הדרך אפשר לקטוף תשורות עיתונאיות/מוזיקליות שוות (אני מוביל סיור נוסף בכנסת):

 • באתר קרן התחקירים נפתח אגב מדור חדש – "עצמאים בשטח". זה מדור ראשון מסוגו המאגד עבורכם את מיטב הכתבות של גופי העיתונות העצמאית החברים בקרן התחקירים, מן החודש האחרון.

פרויקטים מתמשכים

 • מרד המסים החוקי – אנחנו יוצאים לדרך: מתארגנים למען מיצוי הטבות המס לעצמאיים. מי שנהנה מהטבות מס בישראל באופן כמעט בלעדי הן חברות ענק, טייקונים, קבוצות לחץ ובקצרה, אנשים שהם לא אתם. עסקים קטנים ובינוניים הם נשמת אפה של כלכלה מפותחת. אלא שבישראל, המדינה דווקא מקשה על עצמאים ולא מספקת להם תמריץ ופרמיה על הסיכונים. עצמאים? בואו להנהיג איתנו מרד מסים חוקי, לסייע בסגירת הפרצות שמאפשרות לעסקים גדולים לחמוק ממס ובתוך כך, בשאיפה, ליהנות מהטבות המס המגיעות לכם על פי חוק. כאן.

 • פרסמתי סדרת סטטוסים בנושא פרח לרנר, היועצת הקרובה ביותר לראש הממשלה שהואשמה בשחיתות. גילינו שבמסגרת ההסדר השערורייתי עם הפרקליטות, (שבו הודתה, תפוטר בלבד ותשלם קנס 20 אלף שקל על השחיתות), ובזמן שהיא מושעית, היא ממשיכה לקבל שכר מהמדינה.  עד כמה יכול השירות הציבורי לירות לעצמו ברגל? המדינה משדרת למשרתי ציבור מסר שערכים זה מיושן ולבעלי אינטרסים את המסר הבא: תשכרו בוחשים מקצועיים עם זיקות מבפנים כדי לקדם מדיניות. מה אנחנו כציבור יכולים וצריכים לעשות? לגנות בכל מקום אפשרי את התופעה ואת היוצרים שלה. אם הרשויות מסרבות לשרטט גבולות גזרה נורמטיביות, אנחנו חייבים לעשות זאת במקומן. הסטטוסים, כולל סיפור אישי שמביך אותי ואותה יחד נמצאים בפייסבוק תחת: #פרח_ליום
 • ממשיכים בחוגי בית, חברות ולבתי הספר שמזמינים לפרק בפני בני-נוער את המטריקס. בחודש האחרון הרצתי לא מעט ברחבי הארץ. כאן לתלמידי קדימה צורן: איך מטפשים אותנו בשקרי שמאל-ימין, בשעה שחולבים אותנו.


דעות בקטנה:

 • השבוע שמעתם בעיקר על משבר מומצא והזוי בתאגיד. מאחורי הקלעים? שדדו אתכם יותר: גנבו מכם חברי כנסת עוד 22 מיליון שקל בשנה דרך סעיף מוחבא בחוק וי15. הוחלט על כך בדיון שארך 10 דקות; קראו פה.
 • הקואליציה אישרה במחטף מאגר ביומטרי שידפוק את כולנו לפי אינספור אנשי מקצוע; יו"ר ועדת האתיקה (יצחק וקנין מש"ס) דחף בכל הכוח סעיף שנועד להנציח העברת אלפי שקלים בחודש מכספינו ישירות לחשבון הבנק שלו כי פעם היה חקלאי. וזו רק טעימה. זה לא שבוע נדיר. זה שבוע טיפוסי של החלטות גרועות. וזה היה מייאש.

בקשה:

 • כדי להגיע לקהלים גדולים יותר ברשתות החברתיות, נשמח שתסמנו אותנו ב-"see first" כדי לא לפספס את הסטטוסים שלנו. עושים זאת בצורה הבאה בפייסבוק:

תרומות

 • תודה שוב מכל הלב על התמיכה שלכם. הקמנו לאחרונה דף תמיכה משלנו כדי לחסוך את העמלות להדסטארט. כעת גם מתווסף שם דף לתרומה קבועה דרך 'כספית', במקום פייפאלככל שתוכלו עדיף כספית – כי העמלה נמוכה משמעותית (בפייפאל זה כ-4%). בכל מקרה תודה!

נסיים כרגיל באנקדוטת שקיפות, הפעם אחת מעצבנת שרק תדלקה אותי להמשיך חזק יותר: 

 • הכנסת שיגרה החודש הודעה לא שגרתית לח"כים, בה היא יידעה אותם מי אחראי לשקיפות בהוצאות שלהם- ראו למטה. במקרים דומים – לא ציינו את שמות המבקשים. זה היה ברור שיש פה חיסול חשבונות. כבר באותו בוקר, התקבלו בנייד שלי הודעות זועמות. מה שחמור זה שאנחנו בכלל צריכים לקדם זאת. הרי הנהלת הכנסת הייתה צריכה בעצמה להוביל את חשיפת ההוצאות המפורטות, כדי שהביקורת על תקציב קשר עם הציבור תהיה עניינית (מה יש תכלס בהוצאות), ולא פופוליסטית (על גובה ההוצאות). כל שנה אנחנו מטיפים לזה ומציעים להם, ואף מובילים ח"כים לדרוש זאת בעצמם. אבל הם מעדיפים שאנחנו נעשה את העבודה המלוכלכת ונהיה השעירים לעזאזל:

 • שבוע טוב, פסח שמח, ונמשיך להילחם בשבילכם ויחד אתכם: תומר, גיא, ושלל מתנדבים נהדרים!
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.