ערכת שאלות לפוליטיקאים

הייעוץ המשפטי גורר רגליים, והשרה דיסטל-אטבריאן ממשיכה לפרסם את ערוץ 14

שרת ההסברה קראה לעוקביה לצפות בערוץ ושיבחה את מגישיו, לכאורה בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה האוסרות על עובדי ציבור להעניק חסות לגופים מסחריים. המשנה ליועמ"שית, ד"ר גיל לימון, מתעכב במענה לפניית "שקוף" - ובינתיים הפרסומות נמשכות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

כמעט חמישה חודשים חלפו מאז פניית "שקוף", ולשכת המשנה ליועצת המשפטית לממשלה לא מצליחה לגבש עמדה בדבר חוקיות ציוצים פרסומיים של שרת ההסברה, גלית דיסטל-אטבריאן. בציוצים השרה פרסמה באופן כללי תוכניות של ערוץ 14 וקראה לצפות בהן, גם כשהיא עצמה איננה מופיעה בתוכנית. בחודשים האחרונים לשכת המשנה ליועמ"ש, גיל לימון, טענה שוב ושוב כי הנושא נמצא בטיפול ותשובה תשלח בקרוב – אך בינתיים שרת ההסברה ממשיכה לפעול באופן דומה.

השרה דיסטל-אטבריאן העלתה בחשבון הטוויטר שלה ציוצים כמו זה שעלה בשישה במרץ: "תיכף מגי ושרון יתחילו עם המהדורה המרכזית. אחר כך ינון יעבור את השעה הטלוויזיונית הכי מהנה בטלוויזיה הישראלית בפער. אחר כך אראל יטלטל אתכם במונולוג שיגרום לכם לחשוב ולהרגיש בד בבד. יש לו את היכולת הזאת. עכשיו 14. לחיצה קטנה בשלט שעושה היסטוריה. לכו על זה". 

רבים מחברי הכנסת והשרים קוראים לצפות בתוכנית טלוויזיה בה הם מופיעים, או בכזו העתידה לעסוק בסוגיות שבתחום עניינם, אולם ציוצי השרה דיסטל-אטבריאן עסקו בפרסום כללי לערוץ מסחרי, וקריאה להעדיף צפייה בו על פני ערוצים מסחריים אחרים. המעטפת האידיאולוגית של קידום ערוץ 14 משכיחה לעיתים כי בסופו של דבר מדובר בערוץ מסחרי בבעלות המיליארד יצחק מירילשוילי, שהכנסותיו הן מימון מפרסומות. 

בזמן שבמשך כחמישה חודשים לשכת המשנה ליועמ"ש לא מצליחה לגבש עמדה, שרת ההסברה המשיכה במנהגה לפרסם את ערוץ 14, גם אחרי שליחת הפנייה שלנו למשנה ליועצת המשפטית לממשלה. בתאריך 17 במרץ צייצה השרה דיסטל: "מזל טוב לשי גולדן מערוץ 14 שתכנית הבוקר שלו עקפה לראשונה את הרייטינג של תכנית הבוקר מבית היוצר של ערוץ 13 בהנחיית גאולה אבן סער. המשך בדיוק כפי שאתה, שי יקר. אתה עושה עבודה מצויינת". 

בציוץ אחר שעלה ב-14 באפריל כתבה דיסטל: "מהפך הרייטינג בין ערוץ 14 לערוץ 12 אמש חשוב יותר אפילו ממהפך 77. המהפך הזה חושף יותר ויותר אנשים לפרספקטיבה נוספת ,לעובדות שמעלימים מהם באופן שיטתי, לאש הארטילרית של הסתה ותעמולה לה הם חשופים 24/7. במאבק על שחרור התודעה של אזרחי ישראל ,ערוץ 14 הביא אמש ניצחון היסטורי ומרגש". 

הפרסומות עוברות בשקט

בתשעה במרץ פנינו ללשכת המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, בבקשה לבדוק חשד שהשרה דיסטל-אטבריאן עוברת על הנחיות היועץ המשפטי לממשלה משנת 2000 האוסרות על עובדי ציבור להעניק חסות לגופים מסחריים, זאת בשל חשש לניגודי עניינים. סעיף 6 (ב)(1) בהנחיות קובע כי ככלל "לא יהיה מקום ליתן חסות בכל אחד מרשימה של מקרים, ביניהם מקרה של חסות לגוף מסחרי". 

סעיף 6 (ב)(7) בהנחיות קובע כי: "מתן החסות עלול להתפרש כהעדפה פסולה של עובד הציבור או המשרד הממשלתי ביחס למקבל החסות על פני גופים אחרים בעלי מאפיינים דומים ("משוא פנים"), או שעובד הציבור לא יוכל להיעתר לבקשות חסות דומות באופן שוויוני במסגרת הזמן העומד לרשותו".

המשנה ליועמ"שית גיל לימון (צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת)

היעדר קבלת תשובה מלשכת המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עלולה להעביר מסר לשרים נוספים שפועלים באופן דומה, כי התנהלותם לא רק שאיננה זוכה לענישה ראויה ומרתיעה, היא אפילו לא זוכה להתייחסות מהירה ובזמן מצד האמונים על יישום החוקים והתקנות. כך למשל במקרה שדווח על השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, שפרסמה רשת ביגוד של "הלבשה צנועה". 

ממשרד המשפטים נמסר: "פנייתכם מעלה סוגיה מורכבת והיא נמצאת בטיפול. אנו דוחים מכל וכל את הטענה שיש כאן לכאורה מריחת זמן מכוונת. אנו עושים מאמץ להשלים את גיבוש המענה בקרוב".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

תגובה אחת

  1. נו מה עוד אפשר לצפות משרת התעמולה? אנחנו במלחמה על האמת ומסד העובדות המשותף שכבר לא קיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,145 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.