ערכת שאלות לפוליטיקאים

מתנה לחברות הטבק: ביסמוט מכניס את יצרני הסיגריות לכנסת

יו"ר הוועדה למאבק בסמים, מבטל את האיסור על כניסת לוביסטים של יצרני הסיגריות לדיוני הוועדה. פרופ' חגי לוין מזהיר: "ביסמוט נופל במלכודת של חברות הטבק, אין צורך לתת להן במה מכובדת בכנסת"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בועז ביסמוט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
בועז ביסמוט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

צריכת טבק היא ככל הנראה גורם התמותה הישיר והבודד הגדול ביותר שהוא יציר ידי אדם: חברות הטבק אחראיות למותם של 7 מיליון בני אדם בשנה ובישראל למותם של 8,000 בני אדם בשנה. ארגון הבריאות העולמי של האו"ם ייסד, באופן חריג, את "אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק" (Framework Convention on Tobacco Control), שישראל אישררה ב-2005, אחת מ-163 מדינות החתומות עליה. קיום האמנה בפועל הוא וולונטרי, מאחר שלאו"ם אין אמצעים לכפות אותו.

במרץ 2017 היתה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ), בשבתה כיו"ר הוועדה המיוחדת למאבק בתופעת הסמים, ליו"ר הוועדה הראשונה בכנסת שהורתה על איסור כניסת נציגי חברות טבק ולוביסטים מטעמה לוועדה. לפי זנדברג, הדבר מתחייב מסעיף 5.3 באמנה, לפיו "בקביעת ויישום מדיניות בריאות הציבור שלהם ביחס לפיקוח על טבק, הצדדים יפעלו כדי להגן על מדיניות זו מפני אינטרסים מסחריים ואחרים של תעשיית הטבק בהתאם לחוק הלאומי".

אחרי ח"כ זנדברג הוציא הנחייה דומה גם ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), עת כיהן כיו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות. בכנסת הקודמת, אימצה מדיניות דומה גם ח"כ עידית סילמן (אז ממפלגת ימינה), בעת שכיהנה כיו"ר ועדת הבריאות של הכנסת.

כעת, מחזיר ח"כ בועז ביסמוט (הליכוד) את הגלגל לאחור. ביסמוט, יו"ר הוועדה המיוחדת למאבק בסמים, מבטל את הוראת ח"כ לשעבר זנדברג ומכניס מחדש את חברות הטבק ולוביסטים מטעמן לדיוני הוועדה. "בוועדה בראשותי אאפשר כניסת נציגי חברת טבק ולוביסטים, אני דוגל בלשמוע את כלל הדעות והעמדות בכדי להעשיר ולהפרות את השיח המקצועי בוועדה", הודיע ביסמוט.

"יו"ר הוועדה למאבק בשימוש בסמים ואלכוהול נופל במלכודת של חברות הטבק", אומר בתגובה פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, "הוכח שחברות הטבק משתתפות בדיונים הללו על מנת לטרפד צעדים לצמצום השימוש בסמים ופועלות במופגן נגד בריאות הציבור. לכן האמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק, שישראל אשררה, קובעת שאין להתחשב באינטרסים של חברות הטבק".

ביסמוט הוסיף סייגים להחלטתו: "עם זאת, אחייב אותם בשקיפות. באוהלי השם שלהם יהיה מצוין כי הם מייצגים את חברות העישון/היותם לוביסטים. כמו כן, אבקש מהם לציין זאת בעל פה, בכל פעם שהם מדברים בוועדה". אלא שמדובר בסייגים חלולים. על תג הכניסה של כל נציג מצוין ממילא את מי הוא מייצג, ואת רשימת לקוחות הלוביסטים ניתן למצוא באתר הכנסת.

פרופ' חגי לוין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)
פרופ' חגי לוין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

נראה שביסמוט גם אינו מודע לחובה נוספת הקיימת בעת התנהלות מול חברות טבק: מעבר לחובת שקיפות והזדהות של נציגי החברות, חלה חובת דיווח לציבור של עובדי הכנסת על קיום מפגשים עם אותם נציגים. כך לפי הנחייה של מנכ"ל הכנסת הקודם מפברואר אשתקד, הנסמכת גם היא על סעיף 5.3 באמנה. מבירור שערכנו מול הלשכה המשפטית, הנחיית המנכ"ל הקודם תקפה גם בכנסת הזו ובבאות אחריה.

היום פרסמה הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים כי ב-30 במאי תקיים ישיבה מיוחדת, בשיתוף הוועדה לשלום הילד, לרגל ציון היום הבינלאומי ללא עישון. בישיבה ידונו בשימוש מסכן חיים בסיגריות אלקטרוניות, ובהתקשרות של משרד הרווחה, בניגוד לחוק, במכרז למכירת סיגריות לקטינים. חברות הטבק יוכלו כעת לשלוח נציגים לדיון, בניסיון להשפיע על תוצאותיו.

"לחברות הטבק כוח עצום להשפיע מאחורי הקלעים על נבחרי הציבור ואין צורך לתת להן במה מכובדת בכנסת", מוסיף פרופ' לוין, "אסור לנבחרי ציבור לפגוע באמון בוחריהם ולשתף פעולה עם חברות טבק, במישרין או בעקיפין".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

9 תגובות

 1. הם מדברים על שנאה.
  יש חוק או תקנה שנועדו לשמור על בריאות האזרחים כולם?
  הם קופצים ומבטלים.
  מה זה אם לא שנאת מחוקקים כלפי כלל האזרחים ?

  ולחשוב שיש כאלה שתומכים בהם.

 2. מעניין מהו האינטרס האמיתי של הטמבל הזה, שמתייחס אל מפיצי רעל כאל "בעלי דעה נוספת"

 3. מה כבר אפשר לצפות מביסמוט? אם הוא מעבד במוחו מידע, באותו בילבול, לא מובן ,כאשר הוא מדבר,אז קשה לצפות ממנו שיקול דעת. חוץ מזה ,אם הוא נאמן לעקרונות הליכוד הביביסטי, אז טובת הכלל ובריאותו לא חשובים בעיניו.

  1. אני חולה ראות כרוני מהסיגריות. לא מבין את ההיגיון של ביסמוט.תיתבייש.

  2. ביסמוט עושה עבודת קודש, יש יותר מדי אנשיים על כדור הארץ, ככל שיעשנו יותר יהיו פחות אנשים על הכדור ויותר מרחב מחייה לפעצים צריכים לדלל קצת, פסולת של דנא אז שיעשנו כמה שהם רוצים. אף אחד לא מכריח אותם לעשן.

 4. על פי הרעיון הנלוז של ביסמוט "שצריך לשמוע את כל הצדדים" אפשר לנרמל נציגות של פעילים נאציים ( שגם להם יש עמדה) בפרלמנט הגרמני . וכדי שלא אתבע, לא אציין את המקבילה המקומית .

  1. במי ביסמוט מתנקם הוא איש בדיחה.אני מקווה שהלובסטים הנ"ל לא משמנים אותו,לכאורה.😡😡😡

 5. אפשר לשלוח לוביסטים של נרקוס לועדה של ביסמוט למלחמה בסמים?

  או אולי לוביסטים שרוצים להכשיר פדופילה (יש ארגונים כאלה, בחיי) לדיוני הועדה לשלום הילד?

 6. למה לא לחלק סיגריות בחינם (והרבה) לכל פעילי וחברי מוסדות הליכוד, ולחסוך בכך (תןך כמה שנים) הרבה שטויות , שערוריות ונזקים ממדינת ישראל ותושביה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,153 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.