ערכת שאלות לפוליטיקאים

רוטמן מודה: בית המשפט לא יוכל לבקר חוקים שפוגעים בחופש הביטוי ובזכות לשוויון

יו"ר ועדת החוקה אמר בדיון כי לפי הצעתו, בית המשפט העליון יוכל לבטל חוקים רק אם הם סותרים הוראה ששוריינה בחוק יסוד. "בית המשפט לא יכול להמציא זכויות", טען רוטמן. בין הזכויות שבסכנה: חופש מדת וחופש ההתארגנות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שר המשפטים לוין ויו"ר ועדת החוקה רוטמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ועדת החוקה של הכנסת התכנסה היום (שני) לדון בהצעת התיקון ל"חוק יסוד: השפיטה". מדובר בהצעה שעוסקת בפסילת חוקים רגילים על ידי בית המשפט העליון, במסגרת המהפכה המשפטית שמקדמת הקואליציה. לפי ההצעה של יו"ר הוועדה ח"כ שמחה רוטמן, חוק יוכל להיפסל בבג"ץ רק אם השופטים החליטו על כך פה אחד בהרכב מלא של 15 שופטי עליון.

ההצעה שעלתה היום קובעת גם כי כי בג"ץ יוכל לפסול חוק "רק אם הוא סותר בבירור הוראה ששוריינה בחוק יסוד". לדברי רוטמן, "בית המשפט צריך להיות מוגבל לתחומי חוקי היסוד. רק הגבלה מפורשת. מה שנקבע בחוק יסוד בלבד, מה שלא נכנס לחוקי יסוד אין הצדקה לביקורת שיפוטית לגביו. בית המשפט לא יכול להמציא זכויות". רוטמן מודה שלפי הצעת המהפכה המשפטית, בית המשפט לא יוכל להחיל ביקורת שיפוטית על חוקים שפוגעים בזכויות שאינן קבועות מפורשות בחוקי יסוד – כלומר, חופש הביטוי, שוויון, חופש ההתארגנות, חופש מדת ועוד.

יועמ"ש הוועדה עו"ד גור בליי אמר לרוטמן כי "המשמעות של דבריך היא שאין הגנה חוקית לחופש הביטוי או השוויון". בליי הוסיף כי "הדבר הזה, לאור ההסתכלות על הפסיקה, הוא במידה רבה יותר משמעותי מאשר הרוב של ה-15/15 . אין חוקה בעולם שאין בה שוויון וחופש ביטוי, בית המשפט העליון גזר את הזכויות האלו מ'חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו'. כשמצמצמים את היכולת לסתור אותם, אז לא תתעורר בכלל בעיה של 15/15 כי הסטייה תהיה כל כך מצומצמת – שבית המשפט לא יידרש לזה". עו"ד בליי הוסיף כי "כרגע אנחנו משנים את כל האיזונים"

בליי (מימין) לצידו של יו"ר הוועדה רוטמן (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

חברת הוועדה ח״כ אפרת רייטן אמרה כי "כאזרחית שמודאגת מחופש הביטוי והשוויון, כאשר החוק יעבור האם הזכויות יהיו מוגנות באותה מידה כמו לפני הרפורמה?", היועמ"ש בליי השיב "היו"ר אמר בצורה מאוד ברורה שלא". גם ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) תקף את הדברים של רוטמן ואמר בוועדה כי "קהילת הלהט"ב נתונה שנים רבות תחת התקפה קשה ובוטה נגד הזכויות שלה. מה שיש לנו ניתן על ידי בג"ץ, ומי שעמד בפרץ בשבילנו היה בית משפט העליון. בכל ישיבה בוועדה אנחנו מגלים טפח נוסף בתכנית שלכם שהיא לא לגיטימית בעיניי לדרוס את בית המשפט העליון ולמחוק איזונים ובלמים. תצביעו לי על בלם חוקתי אחד שהוא לא סמוך עליי, שאמור להגן על חברות וחבריי הקהילה שלי מפני דורסנות של רוב מסתמן בכנסת".

הזכויות שבסכנה ממשית בעקבות קידום התוכנית הן זכויות שהוכרו על ידי בית המשפט העליון מראשיתה של המדינה, וזכו בעשורים האחרונים להגנה נוספת מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו: חופש הביטוי, הזכות להפגין, חופש התנועה, חופש דת וחופש מדת, הזכות לחינוך, הזכות לאוטונומיה ועוד. 

לפני כחודש שוחח עם "שקוף" פרופסור שמעון שיטרית, שר לשעבר ומומחה לחוקה, סבור שהמשמעות של הסעיף הרת גורל אפילו יותר. לטענתו, הנוסח המוצע עשוי להתפרש כך שגם זכויות בסיסיות שהכיר בהן המחוקק וכתובות במפורש בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, לא יוכלו להוות בלם למול הכנסת במידת הצורך, כמו: הזכות לחירות, כבוד, קניין, פרטיות ועוד. 


יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת אפרת אביבי

אפרת אביבי
כתבת כנסת, שקוף. בוגרת תואר משפטים בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית, ועו״ד מוסמכת. לשעבר תחקירנית וכתבת מגזין בערוץ 13. מאמינה שפיקוח ושקיפות הן המצפן של האנושות לבחירה בטוב. סביר להניח שתמצאו אותי בדיוני ועדות הכנסת עם לפטופ על הברכיים ופופקורן ביד.

9 תגובות

 1. כל פעולותיהם של יריב לוין ושמחה רוטמן נועדו להגביר את משילות הממשלה, על מנת להבטיח זאת הם מבטלים את מערכת האיזונים והבלמים שהיתה נהוגה עד כה ונתונה היתה בידי מערכת המשפט. הם מבקשים שנסמוך עליהם שיקחו זאת למקום מיטיב. איש מלבד האידיוטים השימושיים של הצד הימני לא מאמין להם

 2. בהעדרה של חוקה נוצר הצורך לכול מיני “פלסטרים״ משפטיים״, זאת עשה אהרון ברק במהפכה המשפטית שלו וזאת יריב לוין מנסה למחוק.
  הגיע הזמן לבנות חוקה שתהיה הבסיס ושומר הסף לזכויותיהם של אזרחי המדינה ללא הבדל דת גזע מין לאום ודעות פוליטיות. והדבר צריך להעשות בהדברות ובהליך דמוקרטי טהור, ללא שטיקים וטריקים

  1. ברק לא המציא שום מהפכה שיפוטית. הוא פיל בהתאם לחוק יסוד השפיטה. נא עיין בחוק. בהחלט ראוי שתיכתב חוקה, אבל יש סיבה מדוע לא נעשה עד עתה. בגלל ההתנגשות שבין "יהודית" ל"דמוקרטית". קרי עירוב העניינים שבין הדת למדינה.

 3. אשמח למקור לטענה –
  ״ רוטמן מודה שלפי הצעת המהפכה המשפטית, בית המשפט לא יוכל להחיל ביקורת שיפוטית על חוקים שפוגעים בזכויות שאינן קבועות מפורשות בחוקי יסוד – כלומר, חופש הביטוי, שוויון, חופש ההתארגנות, חופש מדת ועוד.״

 4. אז אולי הגיע הזמן לחוקק את אותם הזכויות ולא להסתמך על פרשנות של שופטים. מי שמנסה להחליף את הכנסת בקבוצה סגורה של שופטים, לא יכול להתפלא שמנסים להשפיע/להחליף/לשנות את הרכב השופטים הללו.

 5. האמת הצעה מוגזמת – החלטה של 15 שופטים פה אחד. אני מסכים שצריך לאזן את זה. מאידך צריך גם לאזן את היכולת של בג"ץ לפסול חוקים מכיוון שהציבור לא בחר את השופטים. אפשר לחשוב על המון פשרות אם רוצים. קודם כל חוקי היסוד
  שעל פיהם פוסלים חוקים צריכים להיות ברוב גדול יותר מ 61 אחרת זה גם הם בדיחה כי ניתן לשנותם בקלות וזה גם מראה שאין עליהם הסכמה רחבה. אם חוק עובר בהסכמה של 70-80 מנדטיים הגיוני להגיד שזה חוק יסוד שניתן לפסול באמצעותו חוקים. ואז כמובן לא צריך רוב של 15 שופטים. אולי רוב של 2/3 גם ליצירת חוק יסוד (80 מתוך 120 חברים) וגם לפסילת חוק בעליון (10 שופטים)? כשרוצים יש פשרות.. ומלא…

  1. כל ההצעות של רומן לוין יש להן מטרה אחת והיא הפיכה משטרת וסיון להפוך את המדינה למדינת הלכה הנשלטת על ידי קבוצה קטנה ומשיחית שבינתיים נשלטת על ידי נתניה ובקרוב כנראה על ידי לוין והרב רומן שיהפכו את כולנו לעבדים לדת ולהלכה מבית לוין רוטמן שתשתנה מדי יום ותכתיבים את אורחות חיינו בכל התחומים ותחייב רק את העבדים בכל ההלכות והמצוות והשולטים ממילא יהיו פטורים והם ורק הם יהיו מכל מנעמי החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,147 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.