ערכת שאלות לפוליטיקאים

גוגל מסרבת להכניס עיתונאים לסיור של הכנסת

חברי ועדת המדע והטכנולוגיה יסיירו במשרדי חברת הענק בתל אביב, ובכנסת ביקשו את אישור החברה לכניסת עיתונאי "שקוף" - וקיבלו תשובה שלילית. מדוע ועדות הכנסת לא קובעות את כללי ההתנהלות בסיורים רשמיים, ואיך משפיעים הסיורים האינטימיים של ח"כים בחברות מסחריות על החלטותיהם בעתיד?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

משרדי גוגל (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

על סדר יומה הרשמי של ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בראשות ח"כ איימן עודה, שובץ ביום ראשון הקרוב סיור בחברת גוגל בתל אביב. הסיור עתיד להתקיים בשעה 11:00. אתמול התקשרנו למזכירות הוועדה בכנסת כדי לאשר כניסה לכתב מטעמנו לסיור, אך התשובה הייתה "אנחנו אורחים של גוגל ונשאל אותם בנושא".

הבוקר קיבלנו מהוועדה תשובה לפיה חברת גוגל לא מסכימה לאשר כניסת עיתונאי מטעמנו לסיור. התגובה הישירה של גוגל לסוגיה הייתה מהירה: "מדובר בסיור לוועדת המדע שאינו פתוח לתקשורת". מדוע איננו פתוח לתקשורת? מה יש לגוגל להסתיר? 

סיורי ועדות הכנסת בחברות מסחריות הפכו בעשורים האחרונים לדבר מה נפוץ. המקרה מעלה את השאלה מדוע ועדות כנסת מסכימות בכלל להכפיף התנהלותן לגחמות של גופים מסחריים כשהדבר נוגע לפעילות רשמית של הוועדה. מדוע הרשות המחוקקת מתכופפת ומצמצמת את סמכותה בפעילות רשמית שלה, כך שגורמים מסחריים בעלי אינטרסים הם הקובעים כללים לפעילות ועדה בתחומם? 

מכשיר לובינג חשוב של לוביסטים מסחריים

סיורים אינטימיים של חברי ועדות כנסת בקרב גופים מסחריים הם כלי ראשון במעלה בפעילות לובינג של חברה מסחרית גדולה מול ועדה בכנסת. החברה זוכה להזדמנות יקרה מפז בה היא מארחת את חברי הכנסת, מקסימה אותם, מראה להם את כל המרשים, המתקדם והחיובי בחברה, ולרוב גם משלבת בסיור את נציגי העובדים, מתוך כוונה להותיר רושם מסוים בקרב חברי הכנסת ולשחק על שני רגשות – התפעלות ואחריות.

חברי הכנסת יסיירו במשרדי ענקית הטכנולוגיה בתל אביב, ובכנסת ביקשו את אישור החברה לכניסת עיתונאי - וקיבלו תשובה שלילית. מדוע ועדות הכנסת לא קובעות את כללי ההתנהלות בסיורים רשמיים, ואיך משפיעים הסיורים האינטימיים של ח"כים בחברות מסחריות על החלטותיהם בעתיד?
לא מסר תגובה. יו"ר הוועדה איימן עודה. צילום: יוסי זמיר

התפעלות מההישגים, ואחריות לעובדים. אחרי זה כשנושאים הקשורים לאינטרסים של החברה מגיעים לשולחן הוועדה, הדבר משפיע על החלטות חלק מחברי הכנסת, גם אם באופן בלתי מודע. הדברים האלה נאמרו לי לאורך השנים על ידי מספר לוביסטים מהבכירים והוותיקים בענף הלובינג הישראלי. סיור כזה בתחילת פעילות ועדת כנסת, במקרה זה ועדת המדע והטכנולוגיה, מכוונת לייצר השפעה תודעתית על חברי הכנסת המגיעים לסיור.  

האינטרס של גוגל לשלוט בתכני הסיור מבלי שעיתונות תיחשף למלוא התוכן ותוכל להעביר עליו ביקורת, מובן בהחלט, הבעיה היא לא עם גוגל המגנה על האינטרס שלה, אלא עם הכנסת המגנה על האינטרס של גוגל במסגרת פעילות רשמית של ועדת כנסת. 

נוהג קבוע זה עשרות שנים – שיש לשנות

יחס הוועדות לסיורים האלה, המתקיימים עשרות שנים בחברות מסחריות כמו טבע, תנובה וכו', הוא יחס הכולל הפרטת פעילות הוועדה ונהליה. "אנחנו אורחים שלהם, והם יקבעו", זו האמירה הכללית הנוגעת לסיורים כאלה, כשראוי היה לשנות את היחס הזה מקצה-לקצה. 

המעוניינים בסיורים אלה הגופים המסחריים הללו שלוביסטים ויח"צנים מטעמם עומדים מאחורי היוזמה לקיים את הסיור. אם היה מדובר בסיור שנכפה בכוח על גורם מסחרי, אולי היה מקום להעניק לו יכולת לקבוע תנאים, אולם כאן החברות המסחריות יוצאות מגדרן כדי לקיים את הפעילות הזו, על כן אין מקום ליחס מפריט, המכפיף את נהלי הוועדה לגחמות הגורם המסחרי בעל האינטרס. לכל הפחות, התרת כניסת עיתונות חופשית, זה תנאי בל-יעבור, ובמידה והגורם המסחרי איננו מוכן לכך, אין לקיים את הפעילות בתחומו. 

שאלה בנושא הופנתה לדובר של יו"ר הוועדה, ח"כ איימן עודה, לדוברות הכנסת ולדוברות חברת גוגל. ביום ראשון בכוונתנו להגיע לסיור, עם או בלי אישור מגוגל. 

מהכנסת ומח"כ איימן עודה טרם התקבלה תגובה. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.