ערכת שאלות לפוליטיקאים

ח"כ עופר כסיף במכתב לתמר זנדברג בעקבות הפרסום ב"שקוף": עצרי את הזיהום באשדוד

הח"כ מהרשימה המשותפת סייר ברובע ב' בעיר ונפגש עם תושבים במקום • מהשרה להגנת הסביבה הוא דרש במכתב לנקוט בצעדי אכיפה ופיקוח משמעותיים יותר נגד המפעלים המזהמים באזור התעשייה בעיר • בשיחה עם "שקוף" אמר: ניכר שהמשרד לא עושה מספיק
יעל געתון, שירי בלומברג
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

צבר מפעלים סמוך לעיר

בעקבות הפרסום ב"שקוף" – חבר הכנסת עופר כסיף (הרשימה המשותפת) שיגר השבוע מכתב לשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ), ובו דרש ממנה תשובות לשאלות בנוגע לטיפול בזיהום האוויר מהמפעלים באזור התעשייה באשדוד. בשיחה עם "שקוף" אמר הח"כ כי "ניכר שהמשרד להגנת הסביבה לא עושה מספיק".

כסיף ביקש במכתבו מהשרה לנקוט ב"צעדי פיקוח ואכיפה משמעותיים לעצירת תופעת הזיהום החריג". לדבריו, "תושבי רובע ב' באשדוד סובלים מזיהום תעשייתי חריג מבתי הזיקוק הסמוכים, הכולל חומרים מסרטנים כבנזן, בוטאדין, ועוד".

"במשרד הבריאות ובלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מזהים שכיחות גבוהה יותר של מחלת הסרטן ושיעורי תמותה ממנה בעיר", כתב עוד כסיף. "על אף שהנתונים ידועים למשרד מזה שנתיים לפחות, ועל אף אלפי קריאות שנפתחו על ידי התושבים עצמם, פתרון כולל לעצירת הזיהום התעשייתי לא ננקט על ידי המשרד".

כסיף ציין במכתב כי "בעלי המפעלים המזהמים באזור התעשייה הצפוני הם מהאישים והגופים המוסדיים החזקים במשק". לדבריו, "כרגולטור תפקידו של המשרד להגנת הסביבה לתת כוח ושיניים לאזרח הפשוט, אך בפגישות שקיימתי באשדוד עולה כי התושבים ננטשו במערכה על בריאותם".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"הטענה שלי היא שכשיש קורלציה בין זיהום למחלות, אז גם אם אין קשר סיבתי – זה צריך להיבדק היטב", ממשיך כסיף. "לצערי הממסד כולו חושש מהטייקונים. לא רוצים להתעסק עם בעלי הון, והציבור שאין לו קול משלם מחיר".

כסיף סייר השבוע ברובע ב' בעיר. "העובדה היא שהתחלואה ברובע היא מעבר לממוצע הארצי, זה אומר דרשני", הוא אומר ביחס למשרד להגנת הסביבה. "הרשויות אומרות שאין קשר סיבתי מוכח בין תחלואה לזיהום, ואמרו את זה שנים על מפרץ חיפה. זה נראה שפה זה פחות או יותר אותו דבר".

לכל הכתבות בפרויקט מפת המזהמים של "שקוף" – לחצו על התמונה

במסגרת פרויקט מפת המזהמים של "שקוף", הבאנו בתחילת החודש את סיפורו של רובע ב' בעיר, ואת קולות התושבים שתיארו את החיים לצד המפעלים המזהמים באזור. "בכל פעם כשיוצאים מהיציאה הצפונית של העיר, מריחים את הריח, את האמוניה ומה שהולך במפעלים. מריחים שם ריחות נוראיים", סיפר בין היתר יבגני שפיגל, תושב השכונה. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.