ערכת שאלות לפוליטיקאים

פינה חדשה: "תזכיר לי" – הסיפורים מאחורי הצעות חוק ממשלתיות שעוברות מתחת לרדאר

הממשלה רוצה לצמצם את כוחה של מועצת הצמחים ולבטל את חובת החקלאים לתשלום מס, דבר שיוריד את העלויות לחקלאים ובתקווה גם לצרכנים ■ “תזכיר לי” – פינה קבועה בה נתמצת תיקוני חוק ממשלתיים שכולנו מפספסים בגלל השם המרדים “תזכיר חוק”.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בתזכיר חוק שפורסם בשבוע שעבר, מבקש משרד החקלאות לצמצם את ענפי החקלאות המחויבים לשלם היטלים קבועים ל"מועצת הצמחים". מועצת הצמחים הינה גוף סטטוטורי שהוקם בכדי לבצע פעולות בשם כלל חקלאי ישראל, כגון: הדברה מרוכזת, ביטוח נגד נזקי טבע ואפילו פעולות שיווקיות שונות. כל משק חקלאי במדינה מחויב על-פי חוק לשלם למועצה עמלה על כל ק"ג סחורה שהוא מוכר.

הצמצום המוצע לא נעשה בחלל ריק. מאחורי הקלעים עומדת החלטה עקרונית של משרד החקלאות לסגור את מועצת הצמחים, על רקע סירוב עיקש של מספר גדול של חקלאים לשלם את המס המוטל עליהם (בין המתנגדים הבולטים נמצאים מגדלי תפוחים ואגסים).

המועצה ששומרת על מכון היין

זוכרים את מכון היין? כתבנו עליו בפינתנו "כסף קטן", שם תיארנו עד כמה מתקשה המדינה לסגור את המכון מאז שהחליטה לעשות כך עוד בשנת 1997 (אוזלת יד שגם מבקר המדינה נתן עליה את הדעת בדו"ח האחרון). בינתיים, במסגרת מלחמתם על קיומו של הגוף הרווי בניגודי עניינים, העבירו בעלי היקבים את מניותיהם בו ללא אחרת ממועצת הצמחים. כן – המניות של גוף אחד שהוחלט לסגור הועברו לגוף אחר שגם הוא מיועד לסגירה. אנחנו מצאנו אירוניה בדבר.

קישור לתזכיר המלא: http://www.tazkirim.gov.il/Tazkirim_Attachments/43562_x_AttachFile.docx

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

יש לכם השגות על תזכיר החוק המדובר? זה השלב בו הציבור יכול להשפיע! היכנסו לאתר הממשלתי והעירו.

למרבה הצער, היכולת להגיב פועלת כיום רק בגרסאות מיושנות של דפדפן אקספלורר שלא קיימות עוד. אין לכם? מוזמנים לכתוב פה בתגובות את הערותיכם ואנו נשתדל להעבירן במרוכז.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,147 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.