ערכת שאלות לפוליטיקאים

חוק שקיפות בעבודת הלוביסטים – לספר החוקים!

החוק בא לצמצם את אי השוויון הקיים היום בנגישות למקבלי ההחלטות, בין בעלי האמצעים היכולים לרכוש את שירותי הלוביסטים לבין רוב הציבור - בזכותו הורחבו ההגבלות החלות על לוביסטים והוגברה השקיפות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

(צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

אחרי לא מעט חוקים שטורפדו, נכנס היום לספר החוקים חוק שכולו הגברת השקיפות. את החוק קידם במסדרונות המיזם המשיק שלנו – לובי 99 והלוביסטית המצוינת שבחרנו לינור דויטש. בכנסת קידם אותו יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן (ליכוד) . מרגש מאוד!
מה החוק כולל? הוא בא לצמצם את אי השוויון הקיים היום בנגישות למקבלי ההחלטות, בין בעלי האמצעים היכולים לרכוש את שירותי הלוביסטים לבין רוב הציבור – בזכותו הורחבו ההגבלות החלות על לוביסטים והוגברה השקיפות.
החוק מרחיב את פרק השדלנות בחוק הכנסת שחוקק ב-2008 ע"י גדעון סער ושלי יחימוביץ', ומאז כשלו כל הניסיונות להרחיבו.
1

עיקרי החוק:

1. חובת רישום בוועדות הכנסת, תוך ציון מיהו הלקוח אותו הוא/היא מייצג/ת בישיבה ומיהם הלקוחות האחרים אותם הוא מייצג שנושא הישיבה נוגע אליהם ישירות.
2. עיגון ההגבלות שהוציא יו"ר הכנסת במכתב ב-2012 האוסר על שדלנים להיכנס למקומות ושטחים מסוימים במשכן הכנסת (מזנון הכנסת, מזכירות הכנסת, מחקר המחקר והמידע, לשכה משפטית וכו').
3. איסור פניית לוביסטים בכתב או בע"פ לעובדי מחקר המחקר והמידע של הכנסת.
4. הרחבת חובת השקיפות החלה על השדלן בעבודתו מול הח"כים ועובדי הכנסת, כולל חובה לומר מהו האינטרס הישיר אותו הוא מבקש לקדם.
5. בנוסף לחובת ההזדהות כשדלנ/ית בפני ח"כים, צוות פרלמנטרי ועובדי כנסת – הרחבת החובה גם לעובדי סיעות.
6. הטלת חובת צינון בת חצי שנה על עוזרים פרלמנטארים לפני שיכולים לעבור לעבוד כשדלנים.
7. הרחבת הסנקציות של שלילת כניסה לכנסת, לכל עובדי תאגיד השדלנים ולא רק לאלו ביניהם הרשומים כלוביסטים.
8. הרחבת תחולת החוק גם לישיבות וועדה המתקיימות מחוץ למשכן הכנסת.
9. הוספת איסור כללי לפגוע בכבוד הכנסת ובחבריה.

עידן חדש

בקצרה, היום הושק עידן בו ספר החוקים של כולנו התחדש בחוק שלא היה מחוקק אלולא קמנו ופעלנו.
אציין כי אינספור גופים שהסתייגו מהקמת ׳מאה ימים של שקיפות׳ ולובי 99 טענו שהח״כים הם הלוביסטים שלנו. הם צודקים. אבל בשנה וחודשיים האחרונים הסברנו שלמרבה הצער ההון הטה את המאזניים ורבים מהם לא סופרים אותנו.
בזכות יאיא פינק שהפך את החלום למציאות (מנהל לובי 99), והלוביסטית המדהימה לינור דויטש חוקק החוק הראשון שהוא מא׳ ועד ת׳ של הציבור.
יש עוד הרבה לאן להתקדם (תמיד יהיה), אבל זה הישג מרגש. אתם יודעים שאני מותח ביקורת לא מעט על הכנסת, אבל זה לא אומר שהכל רע. ממש לא. אנו מתקדמים, לאט, אבל מאירים פינה אחת אחרי השניה.
בקצרה זה חוק שלא היה בא לעולם בלעדיכם, המטורפים שתומכים במיזמים המוטרפים שלנו. אתם מבינים כמה זה משוגע? אפשר לשנות מבחוץ!

החלק השני של החוק
החלק השני של החוק
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,154 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.