כמה שקופים המועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה?

היועמ״ש הוא האיש על שיבר ניגודי העניינים של חברי הממשלה. אז כדי לבדוק את עמדות המועמדים בנושא שקיפות פנינו אליהם עם שאלה בודדה אך לא פשוטה - אילו נכסי נדל״ן אתם מחזיקים?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
ביתו של יורם טורבוביץ׳

המירוץ למשרת היועץ המשפטי לממשלה יכנס בקרוב לישורת האחרונה. ועדת האיתור בראשות השופט בדימוס אשר גרוניס תבחר שלושה מועמדים. כשזה יקרה, ראש הממשלה ושרת המשפטים יצטרכו להכריע מי היועמ״ש החדש של ממשלת ישראל. כל זאת, חשוב לומר, צפוי לקרות ממש בקרוב – שכן היועץ המשפטי הנוכחי, יהודה ויינשטיין, מסיים את תפקידו בחודש ינואר.

ועדת האיתור כבר נפגשה עם כלל המועמדים לפגישה שנערכה מעט יותר משעה, במסגרתה הם נשאלו על נסיונם המקצועי. בנוסף גיששו איתם על עמדתם בסוגיית פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, ייצוג המדינה בסוגיות רגישות בבג"ץ ועוד. על מה הם לא נשאלו?

יהודה ויינשטיין
יהודה ויינשטיין

על האינטרסים האישיים שלהם. על מי הם מקורביהם, לא ביקשו מהם (ולא יבקשו) את הצהרת הונם, ולא יבדקו את כל השאלות הרגישות שהן אולי מעצבנות וקטנוניות אבל גם חשובות להבנת הדרך בה יפעילו את סמכותם.


מסעות דיג וגניזת יומנים

לא מדובר בשאלות תלושות. רק בדיעבד גילינו למשל שהיועמ״ש היוצא נהג להפליג למסעות דיג ביאכטה של עו״ד רונאל פישר. במקרה אחר ראינו שדווקא הוא – שאמור להסדיר את שקיפות יומני פגישותיהם של שאר השרים – מעכב את חשיפת יומנו.

אנחנו החלטנו לבדוק את יחסם של המועמדים לנושא השקיפות.  לא ביקשנו מהם הצהרות הון, אבל כן הצענו שלפחות יחשפו את נכסי הנדל״ן שלהם. מדובר במדד בודד, לא פולשני, שיאפשר לראות מי מהם תומך בשקיפות, וגם מאיזה רקע הוא בא.

מי חשף ומי הסתיר?

אז הפננו למועמדים הריאליים למשרה הקרדינלית שאלה אחת ויחידה: אילו נכסי נדל״ן אתם מחזיקים?

אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים פיסקאליים, השיב. הוא ציין כי הוא מחזיק דירה אחת בשכונת ניות בירושלים. גם איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת – חשף כי בבעלותו דירת 4 חדרים, עם משכנתא, בשכונת המושבה היוונית בירושלים.

ביתו של יורם טורבוביץ׳
ביתו של יורם טורבוביץ׳

יורם טורבוביץ׳, לשעבר יו״ר דלק, סירב לחשוף את נכסיו אך נודע לנו כי הוא מחזיק לכל הפחות אחוזה רחבת ידיים במרכז ת״א (בתמונה למעלה). מועמדים אחרים שסירבו לחשוף את נכסיהם: אלוף במיל' אביחי מנדלבליט, מזכיר הממשלה הנוכחי והשופטת בדימוס הילה גרסטל. מעניין שמי שצמח בשירות המדינה מבין יותר את חשיבות הנושא.

נדגיש כי אין שום בעיה עם ריבוי נכסים, למשל, יש בעיה עם הסתרתם. היועמ״ש אחראי על ניגודי העניינים של השרים ועל פרטי אחזקותיהם. מצחיק, או יותר נכון עצוב, שייבחר אחד מבלי לדעת אם הוא עצמו נותן דוגמא אישית.

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.