ערכת שאלות לפוליטיקאים

בית קברות לכתבות: הפרטיזנית של ליברמן שזכתה שוב ושוב לתקציבי ישראל ביתנו

משרד יחסי ציבור של אישה שעבדה עם יו"ר ישראל ביתנו בעבר זוכה ברצף עבודות אליהן מקושרים חברי המפלגה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

אביגדור ליברמן

[av_button_big label='אזהרה! סיפור לא מעניין/לא חדש/לא חשוב זה הוא חלק מפרויקט ׳בית קברות לכתבות׳ (לחצו עלי)' description_pos='below' link='page,1673' link_target='_blank' icon_select='no' icon='ue800' font='entypo-fontello' custom_font='#0c0c0c' color='theme-color' custom_bg='#444444' color_hover='aqua' custom_bg_hover='#444444' av_uid='av-34ubli'][/av_button_big]

מי שעבדה עם שר החוץ אביגדור ליברמן לפני 8 שנים – אולגה קליקה וולפסון, זכתה מאז ברצף של עבודות אליהן מקושרים חברי הכנסת מ'ישראל ביתנו'.

'פרטיזן' – משרד היח"צ שהקימה אותה וולפסון אחרי שנפרדה מליברמן – סיפק שירותים למפלגה, לחברי הכנסת של הסיעה, לקק"ל – במסגרת התקשרות שניהל חבר לשעבר בסיעה, ולמשרד לקליטת עלייה.

לפני כמה ימים זכתה פרטיזן במכרז פומבי שפרסם משרד האנרגיה והמים, בראשותו של עוזי לנדאו (ישראל ביתנו) בהיקף של עד 200 אלף שקל. כבר במרץ מקורב למכרז העריך בפני "כלכליסט" כי פרטיזן תזכה במכרז, אולם במשרד טענו בזמנו כי אין עדיין החלטה.

  • כל התאריכים בכתבה מיוחסים לינואר 2012, אז הוכן התחקיר. (אלא שהוא נגנז והעלה אבק במגירה עד הקמת 'בית הקברות לכתבות').

"אין לי מושג למה הכספים הועברו"

מהתחקיר עולה כי כמעט כל חברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' פנו בשנת 2006 ל'פרטיזן' והעבירו למשרד 5,775 שקל עבור 'ייעוץ מקצועי'. מדובר במקרה חריג בכנסת, שכן כל ח"כ נעזר ביועצים שונים במימון מתקציב פרטי שמוקצה לו, זאת מאחר שלמפלגת האם יש תקציב נפרד לנושא.

הח"כים ששילמו מתקציבם לפרטיזן הם שר החוץ אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שרת הקליטה סופה לנדבר, יו"ר ועדת המשנה לקידום ולסיוע תעשיית ההיי־טק רוברט אילטוב, אסתרינה טרטמן, יו"ר ועדת החינוך אלכס מילר, ליה שמטוב וישראל חסון, שערק מאז לסיעת 'קדימה'.

Avigdor_lieberman_ministerלדברי גורם שמקורב לסיעת ישראל ביתנו, לאחר בחירות 2006 הציעו לחברי הכנסת הטריים, שרובם כיהנו בכנסת בפעם הראשונה, להשקיע נתח מתוך תקציב הקשר עם הבוחר שלהם לטובת קמפיין שתוביל 'פרטיזן'. ח"כ ישראל חסון שהיה בזמנו ב'ישראל ביתנו' נזכר כי "ביקשו שנעביר כספים עבור שירותי תקשורת כלשהם לציבור הרוסי, אז העברנו. אולי קיבלנו שירותי תקשורת כקבוצה, אבל אני לא קיבלתי הפניות לתקשורת או שירות אישי. אמרו לנו שזה יקדם את המפלגה ואת כל חברי הכנסת".

בנוסף, אחת ממקימות המשרד לא שמעה על זה מעולם. אנה מאגין הייתה שותפה שווה עם וולפסון לאחר שהקימו השתיים יחד את המשרד, ואחראית על צד הקריאטיב. מאגין ענתה לשאלותינו כי "אין לי מושג על חשבוניות של הח"כים מ־2006. לא שמעתי על זה עד היום, ולא ידוע לי על עבודה כלשהי שבוצעה עבור ישראל ביתנו בנושא. את כל שאלות בדבר ההתנהלות הכספית יש להפנות לבעלים הנוכחי אולגה וולפסון".

מאגין שעזבה לפני כמה חודשים הוסיפה כי "היה לי לא קל לעזוב את המשרד, זה היה הבייבי שלי ועמלתי קשה למען הצלחתו במשך 7 שנים״.

"אין לי אישור להוסיף מעבר לכך"

פרטיזן גם זכתה במכרז היח"צ של המשרד לקליטת עלייה ב-2008. חשוב להדגיש כי זה קרה עוד לפני כניסת ישראל ביתנו למשרד: פרטיזן התחילה לעבוד איתם כששרת הקליטה היתה ציפי ליבני, וגם כששר הקליטה היה יעקב אדרי.

עם זאת מאז שסופה לנדבר התמנתה לשרת המשרד ב־2009 האריך המשרד את ההתקשרות עימה, קיבל לכך פטור ממכרז, ואף הגדיל את סכום ההתקשרות עם 'פרטיזן' במאה אלף שקל יותר ממה שהועבר בתקופה שקדמה לישראל ביתנו.

החוזה שנחתם ללא מכרז לשנה מיוני 2010 היה בעלות של 433 אלף שקל לשנה עבור "שירותי יעוץ תקשורתי בשפה הרוסית". במשרד ציינו כי "פרטיזן זכתה במכרז כי הגישה את ההצעה הנמוכה ביותר ולכן נבחרה. החברה מבצעת את עבודתה על הצד הטוב ביותר ולשביעות רצון המשרד".

יועץ שרת הקליטה אלכסיי לורנסון, עבד בשנים האחרונות בפרטיזן ואף קיבל מהם משכורת, במקביל לפעילות במפלגת ישראל ביתנו. לורנסון אישר כי הוא מכיר את פרטיזן והועסק על ידם בעבר אך אמר כי אין לו אישור להוסיף מעבר לכך.

ב-2009, פרטיזן גם ערכה 'רכש מדיה' לישראל ביתנו. במסגרת ההתקשרות קיבלה מהמפלגה תקציב כדי לפרסם מודעות במקומונים רוסים.

מיליון שקלים חריגים מקק"ל

קשר נוסף בין 'ישראל ביתנו' למשרד עובר דרך קק"ל. יגאל יאסינוב שימש כח"כ ב-2006 מטעם סיעת 'ישראל ביתנו'. בהמשך השנה התמנה יאסינוב לתפקיד סגן יו"ר קק"ל. יאסינוב ביקש, לדברי קק"ל, להתקשר עם חברת יח"צ עבור 'קשר עם הציבור הרוסי', והוציא מכרז בו זכתה 'פרטיזן'.

בהמשך העביר יאסינוב, לדברי קק"ל, סכום מצטבר של כמיליון שקל לחברת פרטיזן לטובת ייעוץ תקשורתי במגזר הרוסי. בקק"ל אמרו כי יאסינוב חרג בדרמטיות מהתקציב – לדבריהם פרטיזן זכתה במכרז בסכום של 75 אלף שקל עבור פרויקט אחד. אך בסופו של דבר הועסקה החברה עבור פרויקטים נוספים בסכום כולל של מעל מיליון שקל.

"ההתקשרות של סגן יו"ר קק"ל לשעבר, יגאל יאסינוב, עם חברת פרטיזן הייתה בתחום הפרסום ויחסי הציבור במגזר של דוברי השפה הרוסית", נמסר מקק"ל, "והסתיימה בראשית שנת 2009 כאשר הביקורת הפנימית מצאה פגמים בהליך ההתקשרות עם החברה".

ממצאי הביקורת, לדבריהם, נגעו לאופן שבו אושרה הרחבת ההתקשרות עם החברה על ידי ועדת הפטור. ההתקשרות בין קק"ל לפרטיזן הסתיימה בראשית שנת 2009. יאסינוב עזב את התפקיד לפני כמה חודשים.

״קשר הדוק עם ליברמן״

גורם במגזר הרוסי שמכיר היטב את המעורבים אמר כי "אולגה עובדת בקשר הדוק מאוד עם ליברמן. היא אכן מוכשרת ומקצועית אבל צריך לזכור שיש משרדים רבים בישראל שמתמחים בציבור הרוסי".

משרד "פרטיזן" הוקם ב- 2003 ומתמחה ביחסי ציבור בקרב דוברי הרוסית. המשרד נוהל על ידי וולפסון ומאגין שהיו שותפות שוות בו. באפריל 2010 פרשה מאגין והקימה משרד יח"צ עצמאי.

וולפסון מסרה בתגובה כי "בעבר ובהווה אנו מעניקים את שירותי ייעוץ תקשורתי ופרסום לגופים ציבוריים משני צדי המפה הפוליטית. חברת פרטיזן אינה גוף פוליטי או שלוחה של גוף כזה או אחר ועל כך מעידה קשת לקוחותינו מהתחום הציבורי: ברל כצנלסון, מועצת יש"ע ואחרים. כמו כן, לחברת פרטיזן עשרות לקוחות מסחריים מתחומים שונים. אולי אם תחטטו היטב תצליחו למצוא גם בגופים האלה קשר כלשהו למפלגת ישראל ביתנו״.

עוד הוסיפה: ״חברת פרטיזן זכתה במכרז של משרד הקליטה ומשרד ראש הממשלה באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית עוד בשנת 2003 כששרת הקליטה היתה ציפי ליבני. בעוד מכרז של משרד הקליטה זכינו בשנת 2008 כששר הקליטה היה מר יעקוב אדרי, שלאחר מכן התחלף לאלי אפללו ורק ב־2009 נכנסה לתפקיד סופה לנדבר. עצם הארכת הסכם העבודה איתנו בהתאם לתנאי המכרז גם בתקופת השרים הקודמים מעיד על שביעות רצון מעבודתנו. במכרז קק"ל זכינו ב־2007.

״אין כאן קנוניה שקשורה למפלגת ישראל ביתנו. עבדנו שנה וחצי והגענו לתוצאות יפות ומוכחות. לכל עניין התקציבים הדמיוניים שקיבלנו לטענתכם אין שום אחיזה במציאות. בנוגע לייעוץ בשנת 2006 לחברי כנסת מישראל ביתנו – זה היה ייעוץ פרטני וכללי. העבודה התמקדה בייעוץ תקשורתי ותדמיתי במגזר הרוסי. התוצאה באה לידי ביטוי במספר המנדטים של ישראל ביתנו שגדל. לגבי חברי הכנסת שאמרו שלא קיבלו ייעוץ – זה די תמוה בעיניי. אני שומרת על קשר עם מפלגת ישראל ביתנו וכל האנשים שהכרתי בתקופת עבודתי כיועצת תקשורת למגזר הרוסי של שר התשתיות דאז השר אביגדור ליברמן, ולא מתכחשת לזה, אך אני לא רואה שום דבר פסול בכך. כל השאר – המצאה שלכם ופרי דמיונכם."

מישראל ביתנו נמסר בתגובה: "אולגה וולפסון עבדה עם השר ליברמן בין השנים 2001-2002 עת כהונתו כשר התשתיות בממשלה. לשר ליברמן אין כל מושג את מי מייצגת הגב' וולפסון, ומעולם לא התבקש להתערב או שהתערב מיוזמתו כדי להעביר תקציבי פרסום לטובתה".

נזכיר כי ליברמן העביר מתקציב 'קשר עם הבוחר' האישי שלו לפני כשלוש שנים סכום לפרטיזן.

ממשרד האנרגיה והמים נמסר כי מדובר במכרז לקבלת שירותי ייעוץ והסברה תקשורתיים למגזרים שונים ולאוכלוסיות שאינן דוברות עברית ואנגלית. "היציאה למכרז אושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד האוצר, על פי הוראת תכ"מ בנושא העסקת יועץ תקשורת חיצוני".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.