ערכת שאלות לפוליטיקאים

חברי הכנסת שיורדים לשטח כדי להגן על זכויות עצורים

חברי הכנסת משה ארבל וינון אזולאי (ש"ס) גילו כי 90% מהעצורים נאזקים בבתי המשפט בניגוד לנהלים ● הם החליטו לרדת לשטח ולהגיע לבתי המשפט בעצמם ● פעילותם העלתה את המודעות לנושא: בית המשפט פסק פיצויים לעצור שנאזק בניגוד לנהלים ● הסרגל - שקוף מפרגנים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חברי הכנסת ינון אזולאי ומשה ארבל. (צילום: נועם רבקין-פנטון, פלאש90)

לפני כחודשיים יזמו חברי הכנסת משה ארבל וינון אזולאי (ש"ס) דיון בוועדת הפנים בסוגייה בעייתית: 92% מהעצורים שהגיעו לבתי המשפט ברחבי הארץ בחודש ינואר נשארו אזוקים ברגליהם בעת דיון בעניינם, בניגוד לנהלים האוסרים על כך.

ארבל ואזולאי לא הסתפקו בדיון בוועדה: הם הגיעו בעצמם לביקורי פתע בבתי משפט השלום בפתח תקווה, ירושלים, ראשון לציון, טבריה וחדרה, ושחררו מספר עצורים שהיו אזוקים ברגליהם. ח"כ ארבל אף נכנס בעצמו לדיון בבית המשפט והעיר את תשומת ליבו של השופט לגבי עצור שאזוק ברגליו.

ח"כ אזולאי הסביר ל"שקוף" כיצד הגיעו השניים לעסוק בנושא: "שמעתי דיווח של רשת ב' בנושא, אז הגשתי הצעה לדיון מהיר בוועדת הפנים של הכנסת. משם זה התחיל. משה ארבל לקח את הנושא הזה יחד איתי בשתי ידיים, והוא מוביל את זה כחבר בוועדה. עניין האסירים קרוב לליבי: אני ממשיך את דרכו של מורי ורבי, אבי, דוד אזולאי. הוא היה השר לשירותי דת וחבר כנסת, והיה כמו אביהם של האסירים".

ביקורם של חברי הכנסת בבתי המשפט העלה את המודעות לנושא, וכבר נראה שינוי בשטח: לפני מספר ימים פסק בית משפט השלום בפתח תקווה פיצויים בגובה 500 ש"ח לעצור שהובל אזוק ברגליו. השופטת אף נזפה במשטרה בעקבות האירוע.

"המערכות האלה צריכות להבין שיש גם אצלן איפה להשתפר, ומחזקים אותנו מכל המגזרים בנושא הזה", סיפר ח"כ אזולאי, "כשאנחנו מגיעים לבית המשפט, לא מעניין אותנו מה הזהות של העצורים: אם הם יהודים או ערבים, חרדים או דתיים. אנחנו שם כדי להגן על זכויות אדם".

בהמשך ח"כ ארבל שיגר מכתב לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה ודרש כי יחודדו הנהלים במשטרה לגבי אזיקת עצורים. ארבל סיפר לנו שכשהוא מקבל דיווח על עצורים שאזוקים בניגוד לנהלים – הוא מטפל בזה ישירות מול השר לבטחון פנים, ומעביר אליו גם את שמות השוטרים האחראיים.

לדברי ח"כ אזולאי, השניים ימשיכו לפעול בנושא. "בקרוב יהיה דיון המשך בוועדת הפנים, וגם עו"ד יהונתן רבינוביץ הגיש בג"ץ בנושא הזה, ככה אני חושב שאנחנו בדרך הנכונה".
השניים גם הגישו הצעת חוק בנושא, שעתידה לעלות להצבעה במהלך החודש. לפי הצעת החוק, עצורים לא יאזקו בדיון בבית המשפט אלא אם המשטרה רואה בכך צורך והודיעה על כך לשופט/ת. עצורים שנאזקו בניגוד לחוק יוכל לקבל פיצוי של עד 50 אלף ש"ח.
"אני גם מתכוון לבקר בבתי כלא בהפתעה – בימים אלה אני בודק האם חוק החסינות מאפשר לי לעשות זאת. גם אם לא נתקן את כל העולם – נתקן חלק", סיכם ח"כ אזולאי.

אזולאי וארבל מבינים מה שהרבה חברי כנסת אחרים שכחו: יש להם כח עצום וביכולתם לשפר את חיי האזרחים בכל יום.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת מאיה קרול

מאיה קרול
במקור מתל אביב והיום חיה בקהילה שיתופית בבאר שבע.כנערה וכחיילת עסקתי רבות בהדרכת בני נוער. תמיד נמשכתי לפעילות לשינוי חברתי, ובכל מסגרת בה לקחתי חלק ניסיתי לפעול למען מה שצודק ונכון בעיניי.לפני שנה וחצי נחשפתי לפעילות של "שקוף", וגיליתי גוף תקשורת בו מגישים תקשורת נקייה, עקשנית ובועטת – ובאותו הזמן גם נגישה לכל ופתוחה לביקורת. כל אלו גרמו לי להרגיש שגם אני יכולה וצריכה לקחת חלק ביוזמה האדירה הזו, ואני שמחה שזכיתי להצטרף.מאמינה בבני אדם, פמיניסטית, מאזינה ליותר מידי פודקאסטים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,151 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.