ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

לא שאילתות, לא ועדות, לא הצעות חוק – מה בדיוק עושה נפתלי בנט בכנסת?

נפתלי בנט נוסק בסקרים, אבל כמעט ולא מגיע לכנסת. בדקנו מה הוא עושה עם הכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותו כח"כ וגילינו שמעט מאוד. לא מדובר בטעות אלא בהחלטה מודעת. לשכתו של בנט: "לא מספר השאילתות מעניינות את בנט, אלא מספר האנשים להם הוא סייע"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ נפתלי בנט (צילום :אתר הכנסת)

נפתלי בנט לא רק עולה בסקרים. שמו עולה שוב ושוב במדדים ונתונים שאנחנו מפרסמים על עבודת הכנסת – ולא מהצד החיובי. רק לאחרונה פרסמנו כי בנט לא הגיש אפילו שאילתה אחת בכנסת ה-23, ובבדיקת נוכחות שערכנו לח"כים גילינו גם שהוא כמעט ולא מגיע לכנסת ולמעשה דורג בתחתית הרשימה. 

החלטנו לבדוק מה עושה נפתלי בנט עם הכלים שהוא קיבל מתוקף התפקיד שלו כחבר כנסת. גילינו שלא הרבה. בנט לא מגיע לדיונים בוועדות, לא יזם הצעות חוק, ביקש להעלות רק הצעה אחת לסדר היום וכמעט ולא השתתף בהצבעות במליאה. 

פנינו ללשכתו של בנט עם הנתונים המלאים ושורה של שאלות, וביקשנו התייחסות. בלשכתו של בנט הסבירו לנו כי "לא מספר השאילתות מעניינות את בנט, אלא מספר האנשים להם הוא סייע על מנת למנוע את אובדן מקום עבודתם. בנט ימשיך לפעול למען הציבור – בשטח". (התגובה המלאה בסוף הכתבה).

אבל האם בנט נבחר לכנסת כדי לפעול בשטח? האם זה מה שמצפים ממנו הבוחרים לעשות עם המנדט שנתנו לו? האם לא ניתן לפעול כך גם מחוץ לכנסת, למשל באיזו עמותה? כדאי להזכיר – מדובר במי שמכהן כיו"ר מפלגה ומכוון לראשות הממשלה. 

ועכשיו לנתונים המלאים: 

 • בנט חבר רק בוועדה אחת: ועדת החוץ והביטחון. אבל גם לדיונים של הוועדה הזאת הוא לא מרבה להגיע. מתוך כ-60 ישיבות גלויות בהן הוא היה אמור להשתתף, בנט נכח רק בחמש. כולן במהלך חודש יוני. סביר להניח שהוא לקח חלק גם בכמה ישיבות חסויות, אבל גם זה לא ישנה את תמונת המצב העגומה: בנט כמעט ולא מגיע לדיוני הוועדה היחידה בה הוא חבר. 
 • בנט גם לא טרח להגיע לדיונים בוועדות אחרות. הוא כמובן לא חייב לקחת חלק בדיוני וועדות שהוא לא שייך אליהן, אבל זו בהחלט אחד הכלים שעומדים לרשותו כחבר כנסת. וכך למשל, למרות שהוא מצהיר נלחם בקורונה, הוא לא לוקח חלק בעבודת הוועדות שמפקחות על התנהלות הממשלה במשבר הקורונה: ועדת חוקה חוק ומשפט, ועדת הקורונה והוועדה לביקורת המדינה – שלושתן ועדות שמפקחות על עבודת הממשלה ועוסקות בחקיקה הקשורה במשבר באופן ישיר. 
 • מאז יצאה לדרך הכנסת ה-23 בנט לא יזם אפילו הצעת חוק אחת. הוא הצטרף רק לשלוש הצעות חוק שיזמו ח"כים אחרים: ביוני 2020 הוא חתם על הצעת חוק של חברו למפלגה בצלאל סמוטריץ' שנועדה למנוע חקירות עתידיות של רה"מ; בנובמבר צירף את חתימתו להצעת חוק שיזמה איילת שקד לפיזור הכנסת ה-23; ואחר כך צרף את חתימתו להצעת חוק אותה יזם ח"כ מיקי זהר מהליכוד למתן זכויות לעצמאים. הצעת החוק האחרונה, באמת עוסקת בצרכי הציבור, וחתומים עליה 70 חברי כנסת מכל סיעות הבית. 
בנט נוכח לעיתים רחוקות. מליאת הכנסת,
 • בסיכום מדד הנוכחות בכנסת, שפרסמנו לפני קצת יותר מחודש, מצאנו כי בנט נמצא בתחתית הרשימה ביחד עם ח"כ חיים כץ (הליכוד), שהוא יו"ר ועדת העבודה והרווחה. בנט מסר לנו אז כי "צעקות בכנסת לא בולמות את הנגיף; פעולות בשטח כן". לאור העובדה שאנחנו נמצאים כבר אחרי סגר שני, אולי לקראת סגר שלישי והתחלואה עולה – נראה שנכון לעכשיו גם פעולותיו של בנט בשטח, יהיו אשר יהיו, לא בולמות את המגיפה.
 • מאז נבחרה הכנסת ה-23 בנט לא הגיש ולו שאילתה אחת לאחד השרים. גם בתחום הזה הוא בתחתית המדד שפרסמנו לאחרונה. מדובר בפריבילגיה שניתנת לחברי הכנסת, כלי שמאפשר להם לפנות ישירות לכל שר ושרה ולהשפיע על טיפולם בנושאים שנוגעים למשרדם, לייצג מולם את האזרחיות והאזרחים באופן ישיר, ולקבל מענה לסוגיות שאין שום דרך אחרת לקבל עליהן התייחסות – ברמה פרטנית וברמה העקרונית. בנט כנראה החליט ששאילתות זה עניין משעמם. "לא מספר השאילתות מעניינות את בנט, אלא מספר האנשים להם הוא סייע", מסרה לנו לשכתו, כאמור. 
 • בנט ביקש להעלות הצעה אחת על סדר היום, בחודש אוגוסט, בנושא היעדר תקציב. זאת בדומה לאביגדור ליברמן ויאיר לפיד, גם הם ראשי מפלגות מהאופוזיציה, שביקשו גם הם להעלות נושא אחד בלבד לסדר היום במהלך אותה התקופה, אבל פחות מיו"ר של מפלגת אופוזיציה אחר, איימן עודה. שהעלה חמישה נושאים. 
 • גם להצבעות בנט לא מרבה להגיע. מתוך 1,479 הצבעות שהתקיימו במליאה עד כה, בנט נכח רק ב-190 (כ-13%). הוא נכח ב-17 ימי הצבעה מתוך 59 ימים.
 • אז מה כן? נאומים במליאה. זה הכלי הפרלמנטרי שבנט עושה בו שימוש. מאז הושבעה הכנסת ה-23, בנט נאם במליאה 19 פעם – בדומה לאביגדור ליברמן (יו"ר ישראל ביתנו) שנאם 20 פעמים, אך בהפרש ניכר מאיימן עודה (יו"ר הרשימה המשותפת) שנאם 40 פעם ויאיר לפיד (יש עתיד), יו"ר האופוזיציה, שנאם 50 פעם.

דפוס התנהגות דומה ראינו בעבר גם אצל יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שלא לקח חלק בפעילות פרלמנטרית כשראה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. וכך, גם ציפי לבני. פוליטיקאים שרואים את עצמם מתאמים לראשות הממשלה אבל לא עובדים בשביל הציבור עם המנדט שכבר יש להם ביד. 

סיורים בארץ כל אחד יכול לעשות אם רק יתנו לו שכר ראוי, צוות יועצים חשבון הוצאות ורכב ממשלתי. אבל הכלים הפרלמנטרים: חקיקה, שאילתות, הצבעות שמורות רק ליחידי סגולה. אם בנט, או כל ח"כ אחר, חושב שהם לא מספיק אפקטיביים ראוי שינסה לתקן אותם או שיוותר על מקומו בכנסת. אין לנו ח"כים לוותר עליהם.

*

מלשכתו של נפתלי בנט, נמסר בתגובה לפנית "שקוף" כי: "ח"כ נפתלי בנט פועל סביב השעון כדי לסייע לבעלי עסקים קורסים וכדי להילחם בקורונה. לא מספר השאילתות מעניינות את בנט, אלא מספר האנשים להם הוא סייע על מנת למנוע את אובדן מקום עבודתם. בנט ימשיך לפעול למען הציבור – בשטח".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

6 תגובות

 1. סייע לאנשים? שנים של פגיעה בכל שכבות האוכלוסיה דיבורים כמו חול ואין מה לאכול. שיתן שם אחד שמוכן להעיד שבנט עזר לו… אין!

 2. בנט אלוף העולם בלרכב על הציבור, על המחלה , אלוף העולם באקזיט, פירק את הימין, את המפלגה שנתנה לו בית, הכל לטובת עצמו גם המחלה המצוקות כך נראה נולדו עבורו

 3. מסייע לציבור? יש לו שכונה גדולה בפתח תקווה שחצי ממנה הצביעה לו/סמוטריץ, יש לשכונה כיום בעיה רצינית עם ביטול צומת מרכזית כחלק מבניית שכונה גדולה שתבנה( ותגרום לעומס ענק על תשתיות רעועות ופקקי ענק שכבר היום קיימים).
  איפה בנט??? משחק כמו שחקן בבימה מול התקשורת שהוא חכם גדול מול הקורונה.
  חושב שהוא יגיע לשבת שבוע לפני הבחירות, יעשה מרתון בתי כנסת וכולם יצביעו לו? zobi.
  פה בשכונה הוא הפסיד אלפי קולות.

 4. דמגוגיה!! דמגוגיה בגרוש. ככה עובדת הפוליטיקה, כדי להבחר- צריך להתחבר לעם. לגיטימי לחלוטין שמספסלי האופוזיציה יעבוד כדי לחזור לעשיה ממשלתית

 5. חשוב לומר שיש כאלו עם יכולות עשיה ויש כאלו עם יכולות פרלמנטריות. לבנט אין כמעט בכלל ניסיון פרלמנטרי.
  שיטת הממשל בישראל היא כזאת שאם אתה ראש מפלגה ואתה חלק מהקואליציה אתה מקבל תפקיד שר. בנט מההתחלה נכנס כראש הבית היהודי, הוא מעולם לא היה חבר כנסת מן המניין ומה שהוא יודע לעשות זה להיות חלק מהרשות המבצעת ולא המחוקקת.
  לדעתי הוא היה שר טוב בשלושת המשרדים בהם הוא כיהן.
  לדוגמה, רק היום התפרסם מדד הטימס שמראה שתלמידי ישראל זינקו למעלה במדעים ובמתמטיקה וזה כנראה הודות למהפיכה שבנט עשה בחינוך כשהוא דחף חזק לעודד ולהשקיע בתחומים אלו.
  יש כאלו שגם יודעים להיות חברי כנסת טובים ונמרצים וגם הצליחו בתפקיד שר. דוגמה מצויינת היא בצלאל סמוטריץ במשרד התחבורה. שוב, לא כולם טובים בהכל. אבל אם בנט מצליח להיות שר טוב ברשות המבצעת אז אני אשמח שיעמוד בראש הרשות המבצעת ויהיה ראש הממשלה.

  1. אז שוב כמו שהם אמרו, עבודה בשטח יכולה להעשות בשטח שלא על ידי חברות כנסת, לחברי כנסת יש פריבילגיות פרלמנטריות כדי שישתמשו בהן, חבר כנסת שלא משתמש בהן מוזמן לתקן או לעזוב את הכנסת "אין לנו חכ לבזבז"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!