ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

איך הטייקונים מכניסים לנו יד לכיס בחסות הקורונה?

בזמן שכולנו מדברים על הקורונה והתקשורת והפוליטיקאים עוסקים במשבר שנגרם מהמגפה, גופים כלכליים רבי עוצמה מזהים שעת כושר לקידום מהלכים נכלוליים. ככה מנסים הטייקונים והחברות הגדולות להכניס לכל אחד ואחת מאיתנו יד לכיס, בשעה שאנחנו בכלל מחפשים את המסכה והאלכוג'ל. טור אורח של מנכ"לית לובי99 עו"ד לינור דויטש
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

יצחק תשובה

| עו"ד לינור דויטש |

לפני כשבועיים וחצי פרסם משרד האוצר תכנית חירום לסיוע לעצמאים ולעסקים קטנים. חשוב מאד. רק חבל שבתוכה מצאנו סעיף שקובע שהציבור יממן מחצית מעלות הקמת צינור הגז בין ישראל למצרים, בסך של מעל 300 מיליון שקלים, צינור שהמרוויח העיקרי ממנו הוא מונופול הגז. מה הקשר לקורונה? מה למונופול הגז ולעסקים קטנים? אין קשר. מדובר בהחלטה שהייתה תלויה ועומדת במועצת הגז ושעבדנו לסכלה כבר חודשים ארוכים. בעקבות פנייתנו והמתקפה הציבורית שהתעוררה נסוג משרד האוצר מכוונתו.

אבל זה רק מחטף אחד מני רבים המוגש לציבור בחסות הקורונה. בואו תקשיבו איך מכניסים לכל אחד ואחת מכם יד לכיס בזמן שאתם מחפשים את המסכה והאלכוג'ל.

מה קורה עם כספי הפנסיה שלנו?

נמשיך עם קבוצת דלק, שבבעלות יצחק תשובה. החברה נמצאת בצניחה חופשית לעבר התספורת הגדולה ביותר שנראתה במדינת ישראל אי פעם. זה אומר חיתוך משמעותי בכספי הפנסיות של כולנו. בימים כסדרם זה אמור היה לפתוח מהדורות. בימינו, התקשורת המסורתית טובעת בענייני קורונה וממשלת אחדות.

יצחק תשובה

התספורת לא מגיעה יש מאין. יש אשמים שצריכים לשאת באחריות. גם הבנקים וגם הגופים המוסדיים המנהלים לנו את הפנסיות בחרו לתת לתשובה הלוואות ענק ללא בטוחות ראויות, ועדיין נאלמו דום וישבו על הגדר בזמן שתשובה הוריד את הערך של הבטוחות שלהם וחשף אותם לסיכון עצום.

הבנקים הזרים לעומתם, שאינם פראיירים של תשובה, לא מצמצו, הלכו לממש את חובותיו ולכן קיבלו את כספם. כל זאת בשעה שהבנקים והמוסדיים בישראל סופגים הפסדים – על חשבוננו. מאחר והספינה הזו כבר הפליגה והכסף כנראה נשרף, מה שחשוב כעת הוא לקחת ממנו את השליטה בקבוצת דלק כדי שלא יוכל "להשתקם" שוב ולחזור לסורו, בדיוק כפי שהיה עם התספורת של 1.4 מיליארד ש״ח שכבר עשה לנו בדלק נדל״ן ב-2012.

אז מה עושים? פנינו לפיקוח על הבנקים כדי שלא יאשרו לבנקים למחול לתשובה על החובות אלא יתנו לו לפשוט רגל, וכן שיחקרו כיצד שוב קורה שטייקון מותיר חובות במיליארדים, פחות משנה לאחר שוועדת החקירה הפרלמנטרית לכשלי האשראי לטייקונים הגישה את מסקנותיה. גם ביקשנו מהממונה על שוק ההון, הפנסיה והביטוח שיתערב ויעיר את המוסדיים לפעולה.

איך הבנקים מנצלים את המשבר ל"גניבת סוסים"?

לעומת הפסיביות שמגלים הבנקים בישראל סביב יצחק תשובה, בנושאים שנוחים להם הם מגלים פעלתנות רבה. אחרי למעלה מעשור שבו מתנהלת פרשת הסיוע של מספר בנקים ישראלים להלבנות הון בארה״ב, בנק הפועלים מצא כי דווקא עכשיו זה הזמן המושלם לעדכן את הציבור על סגירת הסכמי הכופר מול הרשויות בארה"ב.

עלות ההפרשות על המעורבות הפלילית של הבנק עברה את ה-4 מיליארד שקלים, ולוותה בהודעה על הקמת "ועדת בדיקה". אלא שכל תכלית הוועדה הייתה בסופו של דבר לחלץ את הבנקאים מאחריות אישית, בדיוק כמו שעשו בבנק לאומי ובבנק מזרחי, ולהטיל את הקנס האימתני הזה על בעלי המניות, כלומר על הפנסיות שלנו. וזה בכלל עבירות שלהם, כן?

באופן לא מפתיע גם בנק מזרחי טפחות חשב שזה זמן טוב להודיע כי הוועדה המיוחדת שהקים לבחינת המעורבות של בכיריו באותה פרשה מצאה, למרבה הפלא, כי לא המנכ"ל, אלדד פרשר (שהיה באותה העת יו"ר הסניף של הבנק בשוויץ, דהיינו, מעורב ישירות בפרשה), ולא איש מהדירקטורים – אשם. וכך, הבנק שילם כופר של 200 מיליון דולר שמגולגל כולו על הציבור. איש לא נושא באחריות, הציבור משלם, ועולם כמנהגו נוהג.

מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות אלדד פרשר

ומשום שדברים טובים באים בשלשות, אז עוד קטנה על הבנקים. דווקא בשיא משבר הקורונה, כשאנשים זקוקים לאשראי יותר מכל – הבנקים בחרו לייקר לעסקים את ההלוואות ודורשים את פירעונן המיידי – גם אם אין לעסקים כסף לעמוד בזה.

למעשה הבנקים ניצלו סעיף בהסכמי ההלוואה שמאפשר לייקר דווקא עכשיו את הריביות. הדילמה לעסקים היא לא פשוטה – לשלם כסף שאין להם – או לקרוס. סחיטה. לאור העובדה שהרווח השנתי המצרפי הנקי של הבנקים עומד על כ-10 מיליארד ש״ח בשנה, מה שמבהיר מעבר לכל ספק שאין שום סכנה ליציבותם, טוב עשתה המפקחת על הבנקים שנזפה בהם בפומבי על התנהלותם ודרשה מהם לספק אשראי ולא לעשוק עסקים קטנים ובינוניים.

ממילא גם על דלק ישראלים רגילים לשלם יותר

ואם חשבתם שרק הבנקים מצדיקים את המוניטין השלילי שלהם בזמן המשבר, אז זה בגלל שטרם הגענו לחוצפה של חברות הדלק (דלק, פז, דור אלון ועוד). מסתבר שהן פנו לשר האנרגיה כדי לדרוש שיעצור את הירידה הצפויה במחיר הדלק. רגע, מה?

מחירי הנפט העולמיים נמצאים בצניחה זה תקופה ומחיר הבנזין הוזל משמעותית במדינות רבות מסביב לעולם. בתחילת אפריל אמור היה המחיר בישראל להתעדכן ולרדת. אלא מה? חברות הדלק, אלה שהדוחות הכספיים שלהן מעידים על רווחים ודיבידנדים של מאות מיליוני שקלים בשנה, החליטו לנצל את כוחן וגישתן למקבלי ההחלטות כדי לדרוש את הקפאת הירידה במחיר הדלק בשל הירידה ברווחיהן.

רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר (עדיין) משה כחלון והשר לבט"פ גלעד ארדן

אולי קשה להם בזמן הקורונה. לבנו נכמר, אבל למאות אלפי האנשים שאיבדו את פרנסתם לא קשה? מעניין שאת מה שחברות הדלק הרוויחו עד כה הן לא זכרו לחלוק עם הציבור, אבל עכשיו הגיוני שהציבור יספוג את הירידה ברווחיהן. עזות מצח מדהימה. שיגרנו לשר פנייה נגדית בדרישה שלא ימנע את ירידת מחיר הדלק. לשמחתנו השר לא נכנע ללחצים ומחיר הבנזין אכן ירד כמתוכנן.

הזיהום יאושר בחסות הקורונה?

ואם חשבתם שכל שיאי הציניות נשברו עד כה, זה כי לא הבנתם ששומרים את הטוב לסוף. יום אחרי מסע יח"צ על כך שכימיקלים לישראל (כי״ל), שבבעלות עידן עופר, משתמשת בקשריה בסין לטובת רכישת ציוד לקורונה בסך 20 מיליון ש״ח, הוציא מנכ"ל כי״ל מכתב שמאיים לפטר 1,000 עובדים אם הממשלה לא תיענה במיידית לדרישות כי"ל לגבי כריית פוספטים בשדה בריר, סמוך לעיר ערד. פוספט הוא מחצב המשמש לייצור דשנים, ובהליך הכרייה שלו מתפזרים חלקיקים מסוכנים שעשויים להגדיל את שיעורי החולים בסרטן ובמחלות ריאות נוספות ביישובים הסמוכים למכרה. לכן משרד הבריאות מתנגד לכרייה.

מדובר במחלוקת שנמשכת כבר מעל 20 שנה ולא קשורה בשום צורה לקורונה. אבל למה לא להשתמש במשבר כלכלי שגרם למעל מיליון מובטלים כדי לאיים בעוד 1,000 מובטלים ולקבל את מבוקשך?

הרפורמה בסלולר ז"ל?

זה לא הסוף לצערי. משרד התקשורת החליט לעצור למשך שבועיים את הניוד במספרי הסלולרי. במקביל הוגשה בקשה לרשות התחרות ומשרד התקשורת למיזוג של החברות סלקום וגולן טלקום, בדיוק אותו מיזוג שנפסל על ידי משרד האוצר ורשות התחרות בסה"כ לפני ארבע שנים בטענה שאם יאושר יפגע קשות בתחרות. אם יאושר המיזוג הוא צפוי להעלות לנו את המחירים בלפחות מאה ש"ח לקו. במילים אחרות, חשבון הסלולר של כל משפחה יתייקר במאות שקלים בחודש. וזה עוד נושא שמטואטא מתחת לשטיח, בחסות המגפה והמיתון.

לינור דויטש. צלם: יונתן בלום

למה לשמוע את האופוזיציה אם לא חייבים?

גם ראשי הרשויות מצאו דרך לנצל את המצב. ההגבלות על התקהלות של מעל 10 אנשים חלו גם על ישיבות מועצה, ובאופן נוח אלו שהוצאו מהישיבות היו חברי האופוזיציה, שאמורים לבקר ולפקח על הפעילות של הרשות המקומית. בהמשך, כשהישיבות עברו ל״זום״, אפשר היה לשים דווקא את חברי האופוזיציה על MUTE. כך הרבה יותר קל להעביר תקציבים והחלטות. גם את זה הצלחנו לעצור בלובי99 באמצעות פניה דחופה למנכ״ל משרד הפנים שהכניס שינוי בתקנות שמחייב לאפשר לחברי האופוזיציה להשתתף בישיבות.

כל זה קרה בסך הכל בחודש של משבר. היד עוד נטויה, תחזיקו חזק והישארו עימנו.

*

עו"ד דויטש היא מנכ"לית לובי99 והלוביסטית הציבורית הראשונה

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

9 תגובות

 1. תודה לכם
  בנוסף האם יש לכם עצה לתת למשקיעים
  מבדיקה שערכתי מרבית חברות הפנסיה משקיעות בדלק או בחברות אחרות של המושחת תשובה
  אפילו באג"ח הוא שולט
  מחצית מכספי הפנסיה שלי ירד (ברירת מחדל 75%מניות)
  העברתי לאג"ח
  נלחמתי איתם
  מה לא עשיתי
  עד שחזר הכסף שוב יורד רק שהפעם אין לי לאיפה להעביר את הכסף
  בנתיים זה יורד
  מה אפשר לעשות ???
  אולי להקים חברת השקעות של הציבור

 2. חובה להבין !!!
  אדון תשובה החצוף משחק בכסף של הפנסיה שלנו.עושה שטויות והבנקים מוחכים לו 500 מיליון שח בעוד הלקוח עם מינוס 5.000 שח צריך להתמודד.
  צריך להעיף אותו זה אדם מאוד מסוכן לציבור ולמשק עובד על כולם

 3. כאשר חברות התעופה קוקרעו, ניצלו זאת היטב בתי המלון בארץ ובראשם הנהתן פתאל. שחט בלי רחמים ודרש מהציבור עשרות אלפי שקלים לחג הפסח, בעיקר לאילת. הגורל רצה אחרת וכמו שקירקע את המטוסים כך הטיס מאיתנו את הסחטנים וסגר להם את המלונות. אותם סחטנים שניצלו אותנו בעת מצוקה מתבכיינים עכשיו ומבקשים סיוע ממשלתי. מה יוצא ? כשהיה ניתן לסחוט אותנו אז לא חשבו פעמיים. כשלא יכלו יותר אז הם דורשים שבאמצעות כספי המיסים שלוקחים מאיתנו – להעבירם לסחטנים כפיצוי על שלא עלה בידם לסחוט אותנו. חבל שקפקא וקישון לא בחיים….

 4. גם בנציבות כבאות והצלה חוגגים.
  1. שינו את נוהל סדר היום, פרק 200, דווקא עכשיו במצב חירום.
  מדובר בסדר יום שמחייב את הכבאי בזמן שיגרה, מדגיש שוב זמן שיגרה.
  למשל 1.הורידו את זמן ארוחת הבוקר. עיבדים 24 שעות בלי לאכול ארוחת בוקר.
  2. מחייבים את הנהג לנהוג בחצי מיגון עליון, למרות שזה מסוכן ולא אפקטיבי, מהסיבה שכדי להתמגן מיגון מלא יש לשים קודם כל מיגון תחתון בגלל השלייקס שמחזיק את המכנס.
  3. הגדילו את זמן הכוננות לילה מהשעה 19:00 לשעה 23:00.
  4. הודיעו על איסור זקנים, למרות שכל גופי החירום מורשים לגדל זקן.
  5.בלילה מחייבים אנשים לשמור, במקום להביא חברות שמירה כמו בשאר גופי החירום.
  בכללי נשלחות עשרות הודעות מדי יום, היוצרות תחושה של פחד ומחנק, לכל כבאי שיעיז לדבר ולהתלונן.
  שברו את נציגי העובדים, דרך התקשורת שנתנה להנהלה במה. יצרתם חוסר לגיטימיות "לפה של העובדים"=ועד העובדים, מול ההנהלה.
  בכך התקשורת עזרה לרומם גוף דיקטטורי חסר בקרה חיצונית ופנימית לכל מעשיו.
  הפכתם גוף אזרחי לגוף דיקטטורי. חסר ליברליות ניהולית המצופה מאתגרי הניהול החדשים במגזר הציבורי, לגוף מאובן, שבע, שקציני המטה נותנים את הטון ביהירות ובחוסר מורא פנים, מבלי משים חשבון ודין לאזרח בהתייחסות אליו כ"לקוח".
  הפכתם גוף שלא מפחד מביקורת פנימית בדמות ועד העובדים וסירסתם את הלגיטימיות בהעברת ביקורת פנימית על מהלכים לא חוקיים.
  בעוונותיכם, עשיתם מעשה שהוא אנטי ליברלי אנטי דמוקרטי אנטי ערכי, בהערצה עיוורת אחר הדרגות של המנהלים וברצון שלכם לראות את גוף הכיבוי כצבא הנהנה מחוסר ביקורת חיצונית.
  השתמשתם במילים הורגות ומשתקות בציבוריות, בהבינכם כי הציבור חשדן במעשה ועדים ורואה בהם מונעים מאיגו אישי. הוועד הוא העובדים, העובדים הם הוועד זאת האמת, נציגי העובדים נבחרים בדרכים דמוקרטיות ומצודדים בחוק, מה שלא נמצא בהסכמי העבודה הולך לבירור בבית המשפט, מה רע במעשה הזה? רע יותר לעבור על החוק, לעבור על הסכמי העבודה, אך לא ראיתם את זה כך.
  תמכתם במילים צבאיות הנאמרות על ידי אנשי צבא שפרשו בגיל צעיר מאוד מהצבא, משכו פנסיות תקציביות. רימו את הציבור כפורשים,ונכנסו לעבוד שוב כעובדי מדינה בכירים בשירות הציבור ולגזור עוד משכורת על חשבון הציבור. כל ההנהלה הבכירה בכיבוי הובאה מפורשי הצבא שלא רואים בעין טובה את האיכות האזרחית שיש באירגון. מתיחסים למי שאינו בעל דרגות כמו לטירונים ולא רגילים לקבל סירוב או ביקורת.
  תמכתם בגנרלים שלא טעמו עשן ואש, שלא רגילים ליחסי עובד מעביד, אלה ליחסי עובד עבד.
  תעשו תשובה, עדיין לא מאוחר לתקן.

 5. האם יש עילה להגיש תביעה ייצוגית נגד הבנקים והגופים המוסדיים בגין הפקרה וחוסר נאמנות לשמירה סבירה של כספי הציבור?

  1. השחיתות חוגגת על חשבון החוסכים כבר עשרות שנים זאת שיטה בורסאית לשתות את כספו של הציבור וגם לשרוף אותו בעסקים כושלים .אין דין ואין דיין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,992 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!