ערכת שאלות לפוליטיקאים

שינוי עמדות? על הצהרותיו ההפוכות של ח"כ זוהר לאורך השנים

הצהרותיו של ח"כ מיקי זוהר בשבוע שעבר בעניין ניגודי העניינים של היועץ המשפטי של הכנסת, עריצות הרוב והעתירות לבג"ץ, החזירו אותנו לדברים שאמר מאז שנבחר לכנסת. איך התנהל מול המיעוט כשהיה הרוב, מה היו טענותיו כנגד התערבות הרשות השופטת וכיצד קידם שכונה מבלי לציין שאשתו עובדת בה כסוכנת נדל"ן ומחזיקה בה בחמישה נכסים. זוהר: "כתבה מוכוונת מטרה אך ורק כדי לפגוע בי ובשמי"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ מיקי זוהר אינו אדם עקבי. הוא נוהג לאמץ תפיסת עולם התואמת את הפוזיציה הנוכחית שלו, ומשנה אותה ברגע שהתמונה הכללית משתנה. חזרנו לשלוש סוגיות מרכזיות בליבה של הדמוקרטיה הישראלית, ובדקנו את הצהרותיו של זוהר והתנהלותו סביבן: עקרון הכרעת הרוב, עצמאות הרשות השופטת וניגודי עניינים.

ביטול בג"ץ

היום: "נגיש לאורך החודש עוד הרבה עתירות לבג"ץ. נבוא לפתח בית המשפט על כל סוגיה שהיא עוול חמור מצד השמאל" אמר מיקי זוהר בראיון לרזי ברקאי ברשת ג' בשבוע האחרון.

עד לא מזמן: רק לפני כמה שבועות טען זוהר שאסור לבג"ץ להתערב בהחלטות הכנסת, כשהוגשה עתירה כנגד החלטה להטיל הרכבת ממשלה על ח"כ המואשם בפלילים.

זוהר גם זעם בעבר על בג"ץ כשפסל מועמדים לכנסת, טען שהוא לא מאפשר לציבור להחליט מי יהיו נבחריו, וקרא לריסונו המיידי: "אנו עדים להתערבות בית המשפט העליון בלב ליבה של הדמוקרטיה בישראל…"

גם בדיוני הכנסת הזכיר מיקי זוהר את בג"ץ לשמצה. כשקידם את חוק המצלמות, פירט זוהר על חזון ריסוק עקרון הפרדת הרשויות ומתן חסינות לנתניהו: "פסקת ההתגברות עוברת, בג"ץ לא כתובת, חוק החסינות עובר – ביבי תקוע אתכם לעוד עשר שנים – מה תעשו?".

https://www.facebook.com/678549368/videos/10158121320244369/

רוצים עוד? הייתה גם האמירה הזו של זוהר על עצמאות הכנסת מחודש מאי השנה: "עצמאותה של הכנסת – מאבני היסוד של הדמוקרטיה".

בציוץ מהשבוע האחרון, לאחר שכבר הגיש בג"ץ, יצא זוהר כנגד חיובו של אדלשטיין לכנס את מליאת הכנסת: "לא ניתן לחייב את יו"ר הכנסת לכנס את המליאה. גם בג"ץ לא יוכל לחייב אותו משום שזו זכותו וחובתו לשמור על עצמאות הכנסת".

בשורה התחתונה: זוהר כנראה חושב שאין בעיה בהתערבות בג"ץ בהחלטות הכנסת – אך תלוי אם הוא מסכים עם ההחלטה.

הרוב קובע

היום: זוהר התקומם על התנהלות 'כחול לבן' וטען שהוא מעולם לא העז "לשבור את הכללים בלי הבחנה".

https://www.facebook.com/zoharm7/videos/478544949496263/

עד לא מזמן: זוהר, שהיה עד לאחרונה יו"ר הוועדה המסדרת, נהג בלעומתיות ובגישת "הרוב קובע". באחד הדיונים שסיקרנו זוהר אף הסביר שהוא מצביע באופן לא ענייני נגד האופוזיציה, רק בגלל שהם אופוזיציה:

בכנסת ה-21 קידם זוהר את שינוי חוק יסוד הממשלה כדי להגדיל את מספר השרים, ואפילו הניח בעצמו את ההצעה לפיזור הכנסת, במטרה למנוע מח"כ אחר מלבד נתניהו להקים ממשלה. והיה גם את חוק המצלמות בכנסת ה-22, כחלק מתעמולת "גונבים לנו את הבחירות" – ימים ספורים לפני הבחירות. בזמן הזה, זוהר היה יו"ר הוועדה המסדרת ופעל ללא הסכמת שאר המפלגות, רק בגלל שהוא הרוב.

בשורה התחתונה: לתפיסתו של זוהר הרוב יכול לעשות מה שהוא רוצה – כל עוד זוהר הוא חלק ממנו.

ניגודי העניינים – בגלל אשתו 

היום: זוהר טוען שעיסוקה של אשתו של יועמ"ש הכנסת, איל ינון, עשוי להעמיד אותו בניגוד עניינים, ועל כן יצא נגד עיסוקו בכינוס ועדת כנסת שתבחן הענקת חסינות לנתניהו וגם הגיש בג"ץ בנושא – עתירה שעדיין עומדת.  "בת זוגתך, עמית מררי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הינה בכירה בצוות הפרקליטים שגיבשו את כתב האישום כנגד רה"מ", טען זוהר במכתב ששלח לינון. "מדיווח זה עולה חשש כבד לניגוד עניינים חמור ביותר בשבתך בעניינו של רה"מ בנימין נתניהו". עוד הוסיף: "לא יתכן שיד אחת מחליטה על כתב אישום כנגד רה"מ, בעוד היד השנייה מסכלת את הבקשה לחסינותו".

2016-2017: במשך עשרה חודשים בשנים 2016-2017 קיים זוהר שלושה דיונים שונים, כדי לקדם את ענייני שכונת כרמי גת אשר בקרית גת, מתוקף תפקידו כיו"ר "הוועדה לצדק חלוקתי", ועדה שהוקמה לכבודו. זוהר יזם את הדיונים על הסכם הגג שחתמה הממשלה עם עיריית קרית גת, ודן בגני הילדים בשכונה, מחלף הכניסה ועוד. רק מה, הוא עשה זאת במקביל לכך שאשתו, בעלת חברת תיווך נדל"ן בעיר, סחרה בדירות בשכונה ואף החזיקה בה במספר נכסים.

בתוך שלושת הדיונים שקיים זוהר בנושא, לא אמר על כך מילה. לאחר שנחשפו האינטרסים הכלכליים שלו על ידי שוקי שדה בדה מרקר אמר: "לא מצאתי עניין ציבורי לעדכן ולפרט על נכסיה הפרטיים של אשתי".

עוד הוסיף: "אין כל חשש לניגוד עניינים (בכרמי גת נבנות כ–8,000 יחידות דיור). בהתאם להנחיות היועץ המשפטי, טיפלתי בעסקי הקודמים עד לסוף ספטמבר 2015, ובתום תקופה זו הסתפקתי בייעוץ לאשתי, כמו כל בן זוג סביר, ולקחתי חלק פעיל בבניית ביתנו הפרטי".

לימים מצאה ועדת האתיקה שזוהר פעל בניגוד עניינים. הוועדה קבעה: "המקרה שלפנינו הוא מקרה מובהק שבו התמקד הדיון בבעיית התשתיות לא באזור הדרום או בעיר קריית גת כולה, אלא בשכונה ספציפית שבה עתיד חה"כ זוהר להתגורר, ושבה יש לרעייתו חמישה נכסים נוספים, ושילוב נסיבות זה מוביל למסקנה כי על חבר הכנסת זוהר היה להימנע מייזום הדיון כמו גם מניהולו".

בשורה התחתונה: לתפיסתו של זוהר מה שבן הזוג שלנו עושה משפיע עלינו ומונע מאיתנו לעסוק באותם נושאים – חוץ מאם מדובר באשתו שלו.

ח"כ זוהר מסר בתגובה לכתבה כי "ניכר היטב שזו כתבה מוכוונת מטרה אך ורק כדי לפגוע בי ובשמי. לצערי רוב מוחלט מהדברים שנכתבו הוצאו מהקשרם רק כדי לנסות ולנגח אותי. אני מניח שזה יחמם את הלב של ציבור הקוראים שלכם אך מה לעשות שלפרשנות המוזרה שלכם ולמציאות אין ממש קשר."

למיטיבי לכת: הדיונים בכרמי גת וניגודי העיניינים של זוהר- הסיפור המלא

"אם צריכים לקיים חמישים דיונים, נקיים חמישים דיונים"

הדיון הראשון שקיים זוהר  ב-1 באוגוסט 2016 בוועדה לצדק חלוקתי, נגע לשכונה בה יש לו ולאשתו עניין כלכלי פרטי. כשזוהר פתח את הדיון, ציין אמנם שכיהן בעבר כחבר מועצה בעיר וסגן ראש עיר, וגם שהוא קנה שם בית ועתיד להתגורר בשכונה. אך במהלך הדיון מעולם לא ציין כי יש לו גם אינטרס כלכלי כבד במיוחד בשכונה, בדמות חמישה בתים.

הבחירה לדון בשכונה בה יש לו אינטרס כלכלי משמעותי כבר בדיון הראשון של הוועדה עשויה להעיד על מידת החשיבות שנתן לנושא. כך ניתן ללמוד גם מהתבטאויותיו במהלך הדיון: "..נקיים חמישים דיונים עד שמשרדי הממשלה יגיעו ויתנו פתרון וגם יתנו מענה". בהמשך אף איים זוהר להקפיא סוגיות אחרות שמגיעות לוועדה, מאחר ומשרד האוצר לא הגיע לדיון שלו: "אם כן, האוצר לא נמצא כי הוא צריך להביא את הכסף, אבל זה בסדר גמור, אנחנו נזמין אותו עוד הרבה פעמים עד שהוא יבוא. מעכשיו כל מה שירצה האוצר להביא לפתחה של הוועדה, זה יתעכב עד שהוא יבוא לתת תשובות לוועדה".

מיקי זוהר – מתוך אתר הכנסת

בהמשך, כשהדיון נסוב סביב עניין גני הילדים בשכונה, הציע זוהר לחבר את אשתו (מתווכת הנדל"ן) שמנהלת את עסקיהם לרם נהרי, ממשרד החינוך: "אני אתן לאשתי את מספר הטלפון שלך והיא תשאל אותך כל יום-יומיים מה עם הגן של הילד". גם אם במקרה האחרון הדברים נאמרו בהלצה, קשה להתעלם מכך ששכח לספר שהיא בעלת חברת תיווך נדל"ן ומשווקת בתים בשכונה.

שלושה חודשים אח"כ דיון נוסף: "מה קורה עם מתחם כרמי גת?"

הדיון השני ב-8 בנובמבר שוב נגע לשכונת כרמי גת. גם בדיון זה לא ציין זוהר שאשתו סוכנת נדל"ן בשכונה, ושהוא מרוויח מכך באופן אישי. כשהגיעו לדון בנושא המחלפים והכניסה והיציאה מהעיר אמר: "מה עם מתחם כרמי גת?"

"מיטל הומינר (משרד התחבורה): "יש פה פרויקטים שנבחרו על-ידי רשות מקרקעי ישראל ביחד עם משרד האוצר לביצוע לצורך תוכנית דיור. אחד מהם הוא מחלף קריית-גת הנמצא על כביש 40 ונותן גישה לשכונות המערביות של קריית-גת".

מתוך אתר הכנסת

היו"ר מכלוף מיקי זוהר: "מה קורה עם מתחם כרמי גת? 7,500 יחידות דיור בו שווקו, ניתנו שם 2,500 היתרי בנייה ואנשים בערך בעוד שנה מהיום, אפילו פחות, 10 חודשים, יגורו שם. איך הם ייסעו בכל בוקר לעבודה?"

בסוף הדיון קבע כהחלטת הוועדה ש"עיכוב העברת המשאבים מונע את התקדמות הפרויקטים בכרמי גת באופן ספציפי ומעכב בפועל ובאופן משמעותי את אכלוס הרוכשים בפרויקט."

חצי שנה אח"כ, מאי 2017, קיים זוהר את הדיון השלישי והאחרון (בערך) בעניין נכסיו 

זוהר מציין שוב שהוא הולך לגור בשכונה אך לא שאשתו משווקת דירות בה: "אני אמרתי כבר אין ספור פעמים ואני אחזור על זה שוב, גם אני הולך להיות תושב כרמי גת, גם אני בונה את ביתי. אגב, אני צפוי להיכנס לשם בעוד שלושה-ארבעה חודשים לגור. אדוני ראש העיר, עשית לי כבר מדרכה? אני שואל איפה הילד שלי יהיה, באיזה מעון הוא יהיה".

ומה עם השכונה שלכם קוראים יקרים? האם היא קיבלה כזו תשומת לב מהכנסת?

סוף מאי, כתבתו של שוקי שדה: אשתו של זוהר מתווכת עסקאות נדל"ן בשכונה בזמן שזוהר מקדם בכנסת את האינטרסים הכלכליים של השכונה

שבועיים לאחר הדיון השלישי בשכונת כרמי גת, פרסם שוקי שדה בדהמרקר כי זוהר מחזיק בשכונה בחמש דירות נוספות מעבר לדירה שרכש וכן שבמקביל לכך שזוהר מקדם את ענייני השכונה אשתו משווקת שם בתים: "הוא קנה שם מגרשים מאנשים שזכו במכרזי בנה ביתך, ובסך הכל היו בבעלותו חמש יחידות דיור, כפי שמאשרים מקורביו. בשלב מסוים נוצר קשר עם שלושה בעלי יחידות דיור לצורך קבלת הצעות מחיר מקבלנים שיבנו את הבתים. עוד הוסיף: "חמשת הבתים האלה נמצאים בבעלות פרטית של אשתו של זוהר, ימית, שעוסקת בתיווך נדל"ן בקרית גת. וכך כתב: "רק בשבוע שעבר, לדוגמה, היא שוחחה עם רוכשים פוטנציאלים והציעה להם דירה למכירה בכרמי גת: בתים צמודי קרקע בטווח מחירים של 2–2.5 מיליון שקל, וגם דירה בת חמישה חדרים שתהיה מוכנה בעוד שנה וחצי. בשיחות האלה עלו, באופן טבעי, סוגיות כמו הקמת בתי ספר ומוסדות חינוך בשכונה, עניינים חשובים ביותר לזוגות הצעירים הרוכשים דירות במקום".

כאמור, עד לאותו פרסום זוהר בחר שלא לעלות את עסקי הנדל"ן שלו ושל אשתו בשכונה על שולחן הדיונים: "לא מצאתי עניין ציבורי לעדכן ולפרט על נכסיה הפרטיים של אשתי" השיב לכתבת דהמרקר, והוסיף: "אין כל חשש לניגוד עניינים (בכרמי גת נבנות כ–8,000 יחידות דיור). בהתאם להנחיות היועץ המשפטי טיפלתי בעסקי הקודמים עד לסוף ספטמבר 2015, ובתום תקופה זו הסתפקתי בייעוץ לאשתי, כמו כל בן זוג סביר, ולקחתי חלק פעיל בבניית ביתנו הפרטי".

הפנייה ליועץ המשפטי של הכנסת ולוועדת האתיקה

ביוני 2017 פנינו יחד עם המשמר החברתי ליועץ המשפטי של הכנסת, בתלונה על התנהלותו של זוהר. התלונה נדונה גם בוועדת האתיקה של הכנסת, שקבעה שעל זוהר לחדול מהעיסוק בענייני השכונה מאחר והוא נמצא בניגוד עניינים. בתגובתו להחלטה נמסר מטעמו של זוהר כי הוא "בחר שלא לשתף את ענייניה הפרטיים של רעייתו מתוך ידיעה ברורה שאין להם כל קשר לדיון".

אולם ועדת האתיקה דחתה את גרסתו של זוהר, וקבעה: "המקרה שלפנינו הוא מקרה מובהק שבו התמקד הדיון בבעיית התשתיות לא באזור הדרום או בעיר קריית גת כולה, אלא בשכונה ספציפית שבה עתיד חה"כ זוהר להתגורר, ושבה יש לרעייתו חמישה נכסים נוספים, ושילוב נסיבות זה מוביל למסקנה כי על חבר הכנסת זוהר היה להימנע מייזום הדיון כמו גם מניהולו".

בהמשך כתבה הוועדה: "אין לקבל את הטענה כי נכסיה של רעייתו של חה"כ זוהר באותה שכונה הם בבחינת "ענייניה הפרטיים" וכי 'אין להם כל קשר לדיון'. העובדה שבבעלות רעייתו של חה"כ זוהר נכסים בשכונה היא רלוונטית לבחינת שאלת ניגוד העניינים, שכן על פי כללי האתיקה, בן זוגו של חבר הכנסת כמוהו כחבר הכנסת בכל הנוגע לקבלת טובות הנאה ולבחינת ניגוד עניינים, ואין זה משנה בהקשר זה אם הנכסים נועדו לשימוש המשפחה או לצרכים עסקיים."

זוהר פסק מלעסוק בענייני קריית גת - בערך

רגע לפני סגירת הוועדה לצדק חלוקתי (שנסגרה כי זוהר קיבל את ועדת הכנסת) יזם זוהר דיון בשם "קיפוח תושבי הפריפריה- הקמת תחנת כוח בדרום". שם  שמאחוריו שוב עמדה מילת הכסף של זוהר: "כרמי-גת". לא היה דבר שיסגיר זאת, אך זוהר ניסה להזיז הקמת תחנה כוח בסמוך לקרית גת וכרמי גת. היועץ המשפטי של הכנסת בירר את הנושא עם זוהר שמצידו הבהיר לו שזה לא נוגע לנדל"ן שלו.

ולמרות זאת, אנחנו מצאנו כמה טעמים לפגם בתהליך:

  •  ברשימת המוזמנים שפורסמה לא הופיעה עיריית קריית גת, או ראש העיר קריית גת. בפועל הישיבה עוכבה על ידי ח"כ זוהר בחצי שעה, מכיוון שראש העיר וחברת מועצת קריית גת טרם הגיעו (מה שמעיד שבקרית גת וכרמי גת עסקינן).
  • בדיון ולא נכחו נציגי ישובים נוספים.
  • יו"ר הועדה לא דאג לזמן את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לדיון.
  • יו"ר הועדה לא אפשר למשרדי הממשלה להציג עמדה סותרת לשלו. 

האיש שמחזיק ב"קודים המתאימים" לקבלת אישורים

במסגרת סיקור הצל שלנו על מיקי זוהר, מצאנו גם את השירותים אותה מספקת החברה של אשתו של זוהר – תיווך זוהר. ביניהם: טיפול בהיתרי בנייה (האתר כיום לא עובד). בדברי ההסבר ליתרונות החברה נכתב המשפט: "גילינו את הקודים המתאימים הפותחים את השערים על מנת לקבל את הטפסים, אם אתם באמת רוצים להבטיח לעצמכם את קבלת הטפסים בזמן תצרו אתנו קשר כדי שתהיו מובטחים שאתם צועדים בבטחה לקראת המטרה".

אם כן: בשנת 2017 זוהר חשב שעיסוקה של אשתו לא רלוונטי לעבודתו בכנסת. בפתחה של 2020 זוהר כבר מאמין שהדבר מהווה ניגוד עניינים חריף.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,152 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.