ערכת שאלות לפוליטיקאים

מיהו רועי כהן, מקורבו של אפי נוה ויו"ר מפלגת העצמאים?

עו"ד רועי כהן, עד לאחרונה סגנו ומקורבו של אפי נוה בלשכת עורכי הדין, הוא גם נשיא "להב" (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), מנכ"ל ארגון נפגעי פעולות האיבה ועכשיו גם יו"ר של מפלגה חדשה - "העצמאים". האם הוא באמת מתכנן להתמודד בבחירות?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

"חברים וחברות, מפלגת העצמאים יצאה היום לדרך! בעוד 3 חודשים המציאות של 530 אלף משפחות בישראל הולכת להשתנות".   

זה ציטוט מתוך פוסט שפורסם לפני כשלושה שבועות בעמוד הפייסבוק של "להב" – ארגון המייצג את העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ומאגד כמה מהגילדות הגדולות והחזקות במדינה: לשכת סוכני הביטוח, לשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין ואיגוד המוסכים. עו"ד רועי כהן, הוא נשיא "להב" ועתה גם יו"ר מפלגה חדשה בשם "העצמאים" שמצהירה כי מטרתה "להביא לכל מימוש הזכויות שמגיעות כדין לעצמאים והשני תבלום לחלוטין כל פגיעה עתידית בעצמאים ובעלי עסקים מעתה ועד עולם".

עו"ד רועי כהן. התמונה מתוך אתר להב

תפקידים אלה הם רק קצה הקרחון של עיסוקיו הרבים והמגוונים של כהן, איש רב פעלים לכל הדעות: משנה ליו"ר לשכת עורכי הדין עד לפני חודשיים, חבר מועצת המוסד לביטוח לאומי, גזבר פורום סגני ראשי הרשויות בישראל, בעל משרד עו"ד עצמאי, מנחה של תוכנית רדיו שבועית ברדיו תל-אביב (שעדיין משדרת בימים אלה), ועד לאחרונה גם סגן ראש עיריית חולון (ללא שכר).

וזה עוד לא הכל. לצד שלל תפקידיו, כהן משמש גם כמנכ"ל בתשלום, במשרה מלאה, בארגון נפגעי פעולות איבה. מדובר בארגון שמייצג באופן רשמי את כל נפגעי הטרור בישראל ואת משפחותיהם. כך מתואר הארגון באתר האינטרנט שלו: "ארגון נפגעי פעולות איבה הינו ארגון א-פוליטי ועל-מפלגתי […] בשנת 1998 זכה הארגון בהכרה ממשלתית כארגון היציג הבלעדי של נפגעי פעולות איבה […] הארגון חרט על דגלו לפעול למען רווחת נפגעי פעולות איבה וליישום זכויותיהם מול הביטוח הלאומי".

מנכ"ל בחופשה?

תקנון ארגון נפגעי פעולות איבה אוסר מפורשות על כל עובדי הארגון לעסוק בפעילות פוליטית. הדבר בוודאי נכון על אחת כמה וכמה בעבור כהן, המשמש כאמור כמנכ"ל הארגון – תפקיד עבורו הוא מקבל משכורת של כ- 17 אלף שקל בחודש.

איסור פעילות פוליטית לפי תקנון ארגון פעולות האיבה

התקנון אוסר על:

(1) מתן הסכמה, בעל פה או בכתב, לפרסום שמו מטעם מפלגה או מטעם גוף המזדהה עם מפלגה.

(2) ארגון אסיפה פומבית בעלת אופי פוליטי.

(3) השתתפות בתעמולה פומבית, בכתב או בע"פ, לבחירות לכנסת או למועצה של הרשות המקומית.

(4) שימוש ברכוש ובשירותים המשרדיים לפעילות מטעם מפלגה או למען מפלגה.

טרם פרסום הכתבה ביקשנו לוודא כי כהן עדיין מכהן כמנכ"ל העמותה אז טילפנו למשרדי הארגון. לשיחה ענתה אחת העובדות שמסרה כי כהן אינו נמצא כרגע אך הציעה לקחת עבורו הודעה. שאלנו ישירות אם כהן עדיין  מנהל את הארגון מצדו השני של הקו נאמר לנו: "בינתיים כן".

פנינו לכהן לשאול אם הוא עדיין עובד בעמותה והוא ענה: "לידיעתך כבר ב- 2/1 הודעתי ליו״ר הארגון, מר אייבי מוזס, על יציאתי לחופשה עם קבלת אישור רישום המפלגה וב- 23/1, בישיבת הוועד, תבוא הצעה למינוי ממלאת מקום מנכ״ל בתקופת היותי בחופשה. מי שמסר לך אינפורמציה מטעה חשוף להשלכות המשפטיות של פרסום לשון הרע והוצאת דיבה".

האם כהן כבר נמצא בחופשה עכשיו שמערכת הבחירות בעיצומה ומפלגתו הוכרזה באופן רשמי? פוסט שפרסם ארגון נפגעי פעולות האיבה מוקדם יותר השבוע (21/1) עדיין מציג את כהן כמנכ"ל הארגון.

לאחר פניתנו לכהן הפוסט תוקן ושמו הוסר מההזמנה. לטענתו: "אירוע זה תוכנן עוד בחודש נובמבר אשתקד, כמובן לפני שהוחלט לקיים בחירות לכנסת, ההזמנה הוכנה מבעוד מועד ולכן צורפה לפוסט שפורסם, למען הסר כל ספק אין בכוונתי להשתתף בערב זה לאור הודעתי על יציאתי לחופשה וההזמנה תוקנה" .

"מקום של עוצמה וכוח"

שיחות שקיימנו עם שורה של גורמים מעלות כי כהן פנה לאחרונה לכמה מפלגות גדולות במטרה לקבל שריון במקום ריאלי ברשימותיהן לכנסת בבחירות הקרובות. ייתכן והקמת מפלגת "העצמאים" עצמה נועדה למעשה להוביל לבסוף לאיחוד עם רשימה גדולה יותר, וכך לקבל את השריון המיוחל. כך כתב על הנושא צבי זרחיה בכלכליסט:

"בשנה האחרונה העריכו גורמים בכנסת כי כהן עשוי לנסות להגיע אל המשכן באמצעות אחת המפלגות החברתיות. בעבר הרחוק היה כהן חבר במפלגת העבודה. ב־ 2006 הצטרף למפלגת קדימה, עמד בראש סניף המפלגה בחולון ואף שימש כיועצו של אבי דיכטר, שהיה השר לביטחון פנים. גם עכשיו יש מי שמעריכים כי ההכרזה על הקמת מפלגת עצמאים נועדה בעיקר לצורך הפגנת כוח וכי כהן וראשי הארגונים שהולכים אתו עשויים להצטרף לאחת המפלגות הגדולות – דבר שכהן מכחיש. הוא מדגיש כי '1,500 בעלי עסקים ועצמאים כבר נרתמו להתנדב ולסייע ואנו הולכים לפתוח 30 מטות בחירות ברחבי הארץ אין לי שום כוונה להיות נער פוסטר של מפלגה אחרת. המטרה היא להשפיע בכנסת ממקום של עוצמה וכוח'".

תשתיות להב כבמה לקידום פוליטי

הזליגה של הפוליטיקה המפלגתית הגיעה גם לתפקידו של כהן ב"להב" – ארגון היציג של העצמאים, שאמור להישאר על-מפלגתי. כהן משתמש בתשתיות הארגון להקמת מפלגתו, כך לראייה שידר את ההכרזה על הקמת המפלגה בעמוד הפייסבוק של להב, העלה פוסט נוסף באותו היום על כך שמדובר ביום היסטורי לעצמאים בזכות הקמת המפלגה, ואף שלח מייל הזמנה מטעם להב למסיבת העיתונאים.

במעשים אלו ישנו חשש לעבירה על חוק מימון מפלגות: "לא יבצע אדם או חבר בני אדם, בין שהוא מאוגד ובין שאינו מאוגד, פעילות בחירות בשווי כולל, בכסף או בשווה כסף, העולה על 100,500 שקלים חדשים, ולא יגייס תרומות למטרה זו בשווי כולל כאמור, אלא לאחר שנרשם אצל מבקר המדינה, כפי שיקבע המבקר, כגוף פעיל בבחירות שמטרתו ביצוע פעילות בחירות". ספק גדול קיים בשאלת היכולת לרשום את "להב" כגוף פעיל בבחירות מאחר, ומדובר כאמור בארגון יציג לעסקים.

בתגובה טען כהן: "הנהלת להב אישרה פה אחד את החלטתה על תמיכתה הפומבית והציבורית בהקמת מסגרת פוליטית בראשות נשיא להב, החלטה זו אושררה גם ע"י מועצת להב וזאת בהתאם למטרות ארגון להב הקבועות בתקנון. כל הוצאות הקמת המפלגה ממומנים על-ידי בלבד והתמודדות היא אישית במפלגה עצמאית".

הקרבה לאפי נוה

נקודה קטנה לסיום: על-פי כתבתה של שרון שפורר ב"מקום הכי חם בגיהנום", רועי כהן הוא "חבר ועד לשכת עורכי הדין מטעם רשימתו של נוה, שאף מונה על ידי הלשכה לשמש נשיא הארגון לעסקים קטנים ובינוניים". עוד מוזכר כי אשתו של כהן נבחרה בפברואר החולף לתפקיד רשמת בכירה של בתי משפט השלום במחוז תל-אביב – בתמיכת נציגי הלשכה, ובתוכם אפי נוה עצמו.

"הקשר בין כהן לנוה קרוב מאוד. לא רק שהיו שותפי דרך פוליטיים, אלא שמיד אחרי שנבחר לנשיא להב מינה כהן את דדי סויסה לתפקיד יועץ בארגון. סויסה נחשב לאיש סודו של נוה ואף קיבל שכר בעבור ייעוץ מלשכת עורכי הדין עד השנה האחרונה, עת פרש מהלשכה".

כהן מסר בתגובה לכתבה זו כי: "המינוי של רעייתי הוא בזכות כישוריה ויכולותיה ותפקידו בלשכה אינו אמור לפגוע באפשרויותיה המקצועיות".

*

תגובות

הפננו לכהן עוד מספר שאלות וביקשנו את התייחסותו לסוגיות העולות מהכתבה:

  1. תקנון העמותה למען נפגעי פעולות האיבה קובע איסור על "השתתפות בתעמולה פומבית, בכתב או בע"פ, לבחירות לכנסת או למועצה של הרשות המקומית" – כיצד הדבר מתיישב עם כהונתך כחבר מועצה וסגן ראש עיר בשנים האחרונות?

התקבלתי לעבודתי בחודש יוני 2014 לאחר גמר הבחירות המוניציפליות. בחוזה העבודה נכתב כי הנני חבר מועצה וסגן ראש עיר ללא שכר ואינני חבר באף מפלגה אלא חבר ברשימה עצמאית למועצת העיר בלבד. הסכם העבודה  אושר ע"י ועד הארגון, היועמ"ש ומבקר הארגון.

  1. מתי התחלת לאסוף את החתימות הנדרשות להקמת "מפלגת העצמאים"?

החתימות נאספו ב- 2/1/2019 בכינוס בבית סוקולוב ובאותו היום הודעתי בכתב ליו"ר הארגון (נפגעי פעולות איבה) על יציאתי לחופשה לרגל כוונתי להתמודד בבחירות לכנסת וזאת בהתאם לתקנון הארגון.

  1. להבנתנו התפקיד של נשיא "להב" אמור להיות א-מפלגתי – כיצד הדבר מתיישב עם הקמת המפלגה והריצה שלך לכנסת הקרובה?

הנהלת לה"ב אישרה פה אחד את החלטתה על תמיכתה הפומבית והציבורית בהקמת מסגרת פוליטית בראשות נשיא להב, החלטה זו אושררה גם ע"י מועצת להב וזאת בהתאם למטרות ארגון להב הקבועות בתקנון. כל הוצאות הקמת המפלגה ממומנים על-ידי בלבד והתמודדות היא אישית במפלגה עצמאית .

  1. ביום הקמת המפלגה הודעת על הקמתה בעמוד הפייסבוק של להב, שידרת אותה בשידור חי מהעמוד, שלחת מייל בשם הארגון ואתה ממשיך להציג את עצמך כנשיא להב. האם דיווחת למבקר המדינה כי להב הוא גוף פעיל בבחירות? האם הכוונה להפוך את להב למפלגה פוליטית?

בתאריך 3/1/2019 הוגשה בקשה להקמת מפלגת העצמאיים והעסקים בישראל, לידיעתך המפלגה עדיין לא נרשמה. למפלגה יש יועמ"ש ורו"ח ואנו פועלים עפ"י הכללים וההנחיות של מבקר המדינה. להב איננה מפלגה, להב במוסדותיה קיבלה החלטה לתמוך פומבית וציבורית במסגרת פוליטית שתייצג את העצמאיים והעסקים הקטנים וזאת בהתאם למטרות העמותה.

  1. האם אתה מחזיק בתפקידים נוספים כשכיר מלבד תפקידך מנכ"ל נפגעי פעולות האיבה?

הנני בעל משרד עו"ד עצמאי משנת 2008 ואינני מחזיק בתפקידים כשכיר מלבד בארגון נפגעי פעולות איבה.

הנני מודיע כי אני פועל עפ"י ייעוץ משפטי וייעוץ מקצועי ונמצא בקשר רציף מול גורמי מבקר המדינה לקבלת הנחיות וכללים בהקמת מפלגה חדשה וכי אפעל עפ"י הכללים הדרושים וההנחיות של מבקר המדינה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

3 תגובות

  1. מתוך למידה רצינית לגבי האדם הזה , אני סמוך ובטוח שיש לו יכולות ואחריות לעשות שינויים רציניים !
    מן הראוי שאדם כמוהו אכן יכהן בכנסת ישראל
    ברק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.