ערכת שאלות לפוליטיקאים

עיתונות אזרחית חושפת בלבול מוח של יו"ר ארגון המורים

איך ארגון המורים ממשיך להצדיק את העובדה שהוא מבזבז את כספי המורים בחוסר שקיפות?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

קרדיט תמונה: תצלום מסך מיוטיוב, חדשות 2

| ניר בן-צבי, נתן מייזלס |

איך ארגון המורים ממשיך להצדיק את העובדה שהוא מבזבז את כספי המורים בחוסר שקיפות?

בראיון טרי שנתן לכלכליסט רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, נשאל בידי הכתב (שחר אילן) מדוע הארגון ממשיך לפעול כאגודה עות'מאנית.

להזכירכם: מדובר במסגרת שקיימת מימי שלטון טורקים בארץ ומאפשרת לשורה של ארגוני עובדים ענקיים בישראל לנהל כספי ציבור, בסכומי עתק, בלי כל שקיפות.

ארז ענה: "הארגון פנה בעבר לרשם העמותות, ביקש להירשם כעמותה וקיבל תשובה שארגוני עובדים שנרשמו לפני 1988 לא יכולים להפוך לעמותה".

הקורא הנהדר שלנו, נתן מייזלס, נתקל בתשובתו של ארז וחשד כי משהו לא מסתדר. אז הוא פנה על דעת עצמו בשאלה למשרד המשפטים – והתשובה שהוא קיבל פשוט מדהימה: "אגודה שנוסדה לפי החוק העות'מאני רשאית להגיש לרשם בקשה להירשם כעמותה […] לפיכך, הטענה לפיה אגודה עותמ'אנית שנוסדה לפני חקיקת חוק העמותות (וכמובן גם לפני 1988) אינה יכולה להפוך לעמותה, הינה שגויה".

חד וחלק. אם ארגון המורים, או ההסתדרות, או הר"י או כל אגודה עותמ'אנית אחרת הייתה רוצה להפוך לעמותה מן המניין – המסגרת המודרנית והשקופה, שבה פועלים ארגונים ללא מטרות רווח בישראל בכמעט 40 השנים האחרונות – אז הם יכולים לעשות זאת מאוד בקלות. רק צריך לפנות לרשם העמותות במשרד המשפטים.

ואם נחזור רגע לתשובה המאוד לא-מדויקת (בלשון המעטה) שנתן רן ארז בראיון – אז הרי שגילינו כי הפנייה אותה הזכיר התרחשה בשנת 1991 – לפני 28 שנים! אנחנו ממליצים לארגון המורים העל-יסודיים לפנות שוב. התשובה הפעם כנראה תהיה שונה.

רן ארז וארגון המורים העל-יסודיים בחרו לא להגיב לפנייתנו.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת ניר בן-צבי

ניר בן-צבי
מייסד-שותף, מנכ"ל נולדתי בנגב, גדלתי בגליל המערבי. בוגר 8200, פריק של עיתונות, טכנולוגיה, סדר ותהליכים. נשוי לרעות, אבא לנעמי. לפני שקוף עבדתי כעשר שנים בעולם ההייטק (בישראל ובקליפורניה) – מרביתן בסטרטאפ בתחום אבטחת המידע – במהלכם ניהלתי צוותים של בדיקות תוכנה, אוטומציה, תמיכה טכנית, הטמעות, פיתוח עסקי וניהול מוצר. ב-2018 הקמתי עם תומר אביטל את "שקוף" – סטארטאפ חברתי, מתוך מטרה לבנות כלי תקשורת רחב היקף ומשנה מציאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.