ערכת שאלות לפוליטיקאים

הנתונים של משרד הבריאות מצביעים על התפרצות מטורפת של חצבת בחודש האחרון

ממשיכים לעקוב אחר החצבת: הנתונים של משרד הבריאות מצביעים על התפרצות מטורפת של המחלה בחודש האחרון, האזורים הבעייתיים ביותר: פתח תקווה, צפת וירושלים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בשבוע שעבר פרסמנו כאן כי דו"ח המגפות השבועי של משרד הבריאות לא הופץ במשך למעלה מחודשיים. באותו היום, ולאחר שבפנינו למשרד הבריאות, הושלמו הדו"חות החסרים של חודש אוגוסט. אתמול, יום רביעי, פורסמו גם דו"חות חודש ספטמבר. הנתונים מבהילים.


בחודש האחרון לבדו נדבקו 146 בני אדם בחצבת. להזכירכם, בכל שנת 2017 נדבקו 31 בני אדם בלבד, וב- 2016 רק 11. כלומר, בתקופה האחרונה, נדבקים בחצבת *בכל שבוע* יותר אנשים מבשנת 2017 כולה!


חפרנו לעומק בניסיון להבין את מגמת ההידבקות: מצאנו קפיצה חדה שמתחיל בחודש אפריל (המספרים בגרף המצורף מייצגים שבועות בשנה). מה שמדאיג במיוחד הוא קצב השינוי בגידול ולא רק הגידול עצמו. שיפוע חד זה רע. אנחנו לא מומחים להתפרצות מחלות, אבל המגמה מדאיגה.

איפה נדבקים הכי הרבה?
הקו הכחול שמנסה לקרוע את מסגרת הגרף הנוסף מייצג את לשכת הבריאות בירושלים – והוא נעשה תלול באופן מפחיד בחודשיים האחרונים (זו, במקרה, תקופת הדו"חות החסרים מהדיווח המקורי שלנו). בשבועות הראשונים של ספטמבר לבדם אובחנו 125 חולים באזור ירושלים. עוד "מככבות" במספר החולים עד עתה השנה: הלשכות בצפת (92 מתחילת השנה) ופתח-תקווה (70 מתחילת השנה).


ח"כ יעל גרמן – Yael German, שרת הבריאות לשעבר, מסרה לנו: "הדו"ח משקף עליה מדאיגה בעיקר בעיר ירושלים. בהתפרצות הפוליו נרתמו הרבנים וקראו לציבור להתחסן, אין לי ספק שגם במקרה החצבת הרבנים צריכים להתגייס ולעודד את החיסון נגד חצבת. הגשתי דיון מהיר כדי להעלות את הנושא על סדר יומה של הכנסת".

לא התחסנתם בילדותכם? לכו לעשות זאת.
אנחנו נמשיך לעקוב.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.