ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

ועדת השרים לענייני אפילה – איפה שר התקשורת? סיקור צל שני

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כזכור, המו"לים שלנו בחרו לרדת לעומק המנגנון שבכל שבוע מבטל מחדש את מעמדה של הכנסת וקובע בפועל את חיינו ואת עתידנו, המנגנון שביטל באופן רשמי את הפרדת הרשויות – ועדת השרים לענייני חקיקה.

מה אנחנו רוצים? לפרסם את הצבעות השרים. אם הצעה נדחית – לנמק מדוע. זוהי זכות הציבור לדעת.

מי כן מפרסמות ומאמינות בדין וחשבון? איילת שקד וגילה גמליאל.  קראו על זה כאן

אז מה אנחנו עושים בסקירה הנוכחית? מנגישים לכם את החוקים שעולים, מקטלגים אותם, ומאפשרים לכם להשפיע.

שבוע ראשון של יוני: ההצעות לסדר היום

הפעם שכללנו את השיטה. עברנו על סדר היום של ועדת השרים חוק חוק. קטלגנו את החוקים לפי כמה משתנים. המרכזיים שבהם:

  • מי חתום על החוק? (אם הוא מגיע רק מהאופוזיציה – מחקנו אותו)
  • האם יש מחלוקת קואליציונית? (עניינים של ימין ושמאל ודת ומדינה הם טעונים ולא יעברו בקלות)
  • השלכות תקציביות משמעותיות (כאלו שעשויות לדחוף את הממשלה להוציא המון כסף)

על פי הקריטריונים האלה, מצאנו שבע הצעות ״ניטרליות״ ומעניינות:

  1. הקלה רגולטורית לעסקים – יאפשר לעסקים שנדרשים לחדש היתרים להפעלת עסק שנת חסד.
  2. שירות אזרחי בבתי חולים – עיגון בחקיקה של השירות הלאומי בבתי החולים.
  3. תיקון לפקודת הסמים המסוכנים – יאפשר לקחת סמים שנתפסו על ידי המשטרה ו"להלבין" אותם לשימוש רפואי.
  4. שמירה על חופים – הסדרת היתרי בניה שניתנו על קו החוף. חוק שתכליתו הגנה על רצועת החוף מפני בניה.
  5. הענקת שני מועדי בחינה ללומדים לתואר שני – כיום כל מוסד אקדמי פועל על פי רוחו. הצעת החוק תעגן את שני המועדים כחוק.
  6. החלת החוק הפלילי על מועדוני חשפנות – החוק יתייחס למופע חשפנות כעבירת מין.
  7. הצעת חוק נוספת שלא נכנסה לתוך הסינון היא של ח"כ אחמד טיבי. החוק יחייב את קופת חולים X לקבל מרשם מקופת חולים Y בבית המרקחת שלה. הבעיה שכיום מתקיים מעבר למרשמים דיגיטאליים המשוגרים ישירות לבית המרקחת של הקופה. פעולה זו מקשה על מימוש המרשם בבתי מרקחת שלא שייכים לקופה. אנו מציינים את הצעת החוק הזו מכיוון שלח"כ עודד פורר מהקואליציה יש הצעה דומה שלא עולה לוועדה השבוע למרות שהייתה אמורה לעלות. ואם זה לא מספיק. לח"כ יואב קיש יש הצעה דומה שהעלה ב 2015 ומעולם לא קודמה. הצעה חשובה, רלוונטית, עם קונצנזוס ואין סיבה שלא תקודם בכנסת. נעקוב.

אלו הצעות חוק שסיננו ולא מצאנו שום סיבה שלא יתקיים עליהם דיון ראוי בכנסת. וזאת במקום השלילה המיידית שמתרחשת עכשיו, בעיקר מתוך אינטרסים פוליטיים.

על שתיים ממהצעות ביצענו בדיקה מול הלשכה של הח"כים היוזמים:

יואב קיש

ח"כ יואב קיש מהליכוד מבקש לאפשר לקחת קאנביס שנתפס בידי המשטרה ולאחר בדיקת מעבדה "להלבין" אותו למריחואנה רפואית. החוק יביא למיחזור של החומר ואולי אף יכניס כסף לקופת המדינה, אם ינוהל נכון.

פנינו לשאול אותו כיצד פעל שהחוק לא ייגנז. מלשכתו של ח"כ קיש מסרו לנו שח"כ מקדם חוקים כדי שיעברו ולא יישארו על הנייר ושהצוות של קיש בהחלט פועל לאישור החוק בוועדת השרים. לפני סגירת הכתבה עדכנו אותנו כי הדיון בחוק ידחה. למה אנו מספרים לכם? כי יכול מאד להיות שלמרות עשרות החוקים שמופיעים על סדר היום – הממשלה מחליטה מראש על סדר היום האמיתי. חשד שלנו שנמשיך לבדוק. האם סדר היום של ועדת השרים לחקיקה שמפורסם לציבור הוא סדר יום למראית עין?

דב חנין

חוק נוסף שעולה הציע ח"כ דב חנין וחתומים עליו ח"כים מכל המפלגות. הוא נועד להסדיר את כל היתרי הבניה שניתנו טרם חוקק חוק החופים ב-2004 כדי לאסור על בניה במרחק של 100 מטר מקו החוף. הבעיה בחוק הקיים הוא שאינו חל על היתרי בניה שניתנו טרם חוק החופים ומאפשר לבנות על פי היתרים ישנים יותר.

מכיוון שהחוק עוסק בחופים השרים הרלוונטיים ביותר לחוק זה הם השר יריב לוין, שר התיירות והשר זאב אלקין, השר לאיכות הסביבה. משיחה עם לשכתו של ח"כ חנין למדנו כי השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר האוצר משה כחלון יתמכו בהצעה.

רוב ההצעות מהאופוזיציה

עובדה מעניינת שעולה מסדר היום של ישיבת הוועדה הקרובה היא שמתוך 39 הצעות, 21 מהן יזמו באופוזיציה.

מה יעלה בגורלן? נראה ביום ראשון.

עשרה שרים לא הצליחו לשבור את נוי שמר בשנה האחרונה. עד שגם לה נמאס

המאבק על ועדת השרים לחקיקה אינו מתחיל עם סקירת הצל הזו. כבר למעלה משנה שמתנדבת מיזם מאה ימים של שקיפות נוי שמר שולחת בכל יום ראשון הודעת טקסט לכל השרים החברים בוועדה ולעוזריהם, בבקשה שיפרסמו את הצבעותיהם.

שבוע אחר שבוע שהיא העבירה לשרים טופס מסודר לפרסום ההצבעה (טופס שהכין המתנדב הנוסף שלנו ושל הסדנא לידע ציבורי ירון דינור) אך אינה מקבלת מענה – למעט שקד, גמליאל, ובעבר אבי גבאי.

בסוף מושב הכנסת הקודם היא התייאשה (ובצדק). ביקשנו מנוי שתסכם את פעולתה בנושא. וזה מה שכתבה לנו: ״בכל יום ראשון בשנה האחרונה, רגע לפני שהוועדה מתכנסת, דאגנו להזכיר לשרים החברים בוועדה מה החשיבות של חשיפת ההצבעות שלהם. הרי כל הצעות החוק מטעם הממשלה עוברות את אישורה של הוועדה בטרם יובאו לכנסת. העובדה שכיום פעילות הוועדה מתנהלת בעלטה גמורה וללא כל שיתוף של הציבור פוגעת קשות באפשרות שלנו, כאזרחים, לבקר את תהליך החקיקה. מעל שנה וכמעט ואף שר לא חשף את הצבעותיו״, מדווחת שמר, ״למעט איילת שקד, גילה גמליאל ועוזריהן – ששיתפו איתנו פעולה מתחילת הדרך.

נוי שמר

נוי מדגישה: מי השרים ששיתוף הציבור לא ממש מעניין אותם? משה כחלון, יריב לוין, אורי אריאל, מירי רגב, אופיר אקוניס, זאב אלקין, איוב קרא, יואב גלנט, דוד אזולאי וסופה לנדבר״.

כרוניקה של תגובה, או: איפה שר התקשורת?

במסגרת ההתמקדות שלנו בשר איוב קרא, חבר הוועדה, פנינו אליו בבקשה לחשיפת עמדתו על הצבעות החוק שיעלו בוועדה.

בשבועיים האחרונים רדפנו אחרי העוזרים והיועצים של השר ורק ביקשנו לדעת את עמדתו. פנינו לירון, שהעביר אותנו לשירלי שיף. שירלי התכתבה איתנו אבל לא נתנה תשובות. התקשרנו. ביום ראשון שלחנו את טופס ההצבעה, בנוהל, אך לא קיבלנו תגובה. ביום שני הצלחנו לתפוס את שירלי היועצת בטלפון. אמרה שהעניין לא באחריותה ושאני ״צריך לשוחח עם אבי שמידט״. וזה אומר לי בדיוק מה שזה אומר לכם. כלום.

ביקשתי את הטלפון של אבי שלא ענה. שלחתי הודעה. אין תגובה. התקשרתי אליו שוב ביום חמישי. אבי לא עונה. שלחתי הודעה. דממה. אז טלפנתי לשר קרא. העוזר שלו מג'די ענה. שוחחתי עם מג'די שהפנה אותי חזרה לשירלי: "רק דרכה" אמר לי. שלחתי הודעה לשירלי ועדכנתי אותה שאבי לא חוזר אלי. ואין תגובה.

התקשורת מבקשת תגובה משר התקשורת, אבל אין

ניסנו להבין מהפייסבוק והטוויטר מה כל כך מעסיק את אנשי הצוות של איוב קרא. נראה שהם טרודים בחגיגות יום ההולדת של שירלי? אם פספסתם את האירוע הזה, אגב, לפחות תנו לה איזה ״מזל טוב״ בתגובות.

ואולי הצוות היה עסוק בדברים החשובים באמת, כמו שמירת הכיסא הצמוד לכיסא ראש הממשלה?

לכו תדעו.

מה שאנחנו כן יודעים הוא שביום ראשון הקרוב יעלה בוועדת השרים לחקיקה חוק התקשורת של מיקי זוהר, הנוגע במישרין לשר קרא. לחוק השלכה משמעותית על תלות תאגיד השידור בממשלה. הנחתנו היא שהשר קרא יבקש לדחות שוב את הדיון בנושא לאחר שנדחה פעמיים. חוקים כאלו טעונים שומרים במגירה "לשעת הספין". למה הכוונה? לטענתנו וממעקב הצל נראה שישנם חוקים שנועדנו רק להעסיק את התקשורת בשדה אחד כאשר ההתרחשות המשמעותית מתרחשת במקום אחר.

ובינתיים, אם מישהו רואה את השר איוב קרא, שימסור לו שאנו מחפשים אותו. לא נוותר ונפנה לשר ולצוותו גם בשבוע הבא. מי אתם רוצים שיהיה השר הבא שנתחיל להתקרצץ עליו עד שיענה?

ייעוץ והכוונה: תומר אביטל

עריכה: שיר שטיין

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

מוזמנים לפנות לשרים וליועציהם (שהם מקבלים משכורת בין השאר בשביל זה- לשמוע את הציבור) ולוודא שהם פועלים לתמיכת שאר חברי הממשלה.

אנחנו מזמינים אתכם גם לעיין בסדר היום המלא. אולי יש שם הצעה שנוגעת אליכם. הנה כבר כמה מספרים רלוונטיים:

זאב אלקין zelkin@KNESSET.GOV.IL רוני- 0506237203
יריב לוין ylevin@KNESSET.GOV.IL לילך – 050-6237451
איוב קרא kayoob@KNESSET.GOV.IL שירלי – 050-6367243

נמשיך לשפר את הטבלה לנוחיותכם.

יש לך הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכיר/ה מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!