ערכת שאלות לפוליטיקאים

פרלמנט ׳שביל ישראל׳ – מקום המפגש הסודי והנייד של בכירי המשק

׳פרלמנטים׳ חברתיים הם תופעה נפוצה. זה קורה בדרך כלל בימי ששי. נפגשים על כוס קפה, מתעדכנים על השבוע שהיה, קוראים עיתון. אך יש גם פרלמנטים אחרים, כאלו שיושבים בהם בכירי המשק, ולא רק מתעדכנים אלא גם חותכים החלטות, סוגרים דילים, ממנים. באחד מאותם פרלמנטים הם אפילו לא יושבים. הם הולכים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כשהמידע על פרלמנט ׳שביל ישראל׳ הגיע למיזם מאה ימים של שקיפות לא היינו בטוחים שהוא ראוי לפרסום. נכון – חברים בו בכירים שמקושרים לקצפת המנהיגותית של ישראל. ועדיין, הם אפילו לא נבחרי ציבור.

אבל אז התפוצצו פרשות השחיתות, והסתבר שכמה וכמה מחברי הקבינט המהלך הסודי הזה נקראים לחדרי החקירות, וחלקם חשודים בלקיחת שלמונים מכספי הציבור. כתוצאה נולד אינטרס ציבורי לשים תחת הזרקור גם את חברי פרלמנט המושכים בחוטים שבחיוג המהיר שלהם נמצאים קברניטי המדינה.

אז הנה הוא: בפרלמנט חברים ח״כ לשעבר נחום לנגנטל, הלוביסט משה ליאון, פרופ׳ ידידיה שטרן, ראש מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, איש העסקים אורן מוסט והאפוטרופוס הכללי לשעבר עו״ד שלמה שחר.
הפרלמנט שלהם בתנועה. הם לא אהבו לשבת בבתי קפה ורצו מקום מבודד, מקום בו אף אחד לא יוכל לצותת להם. אז מ-2008 מדי חודשיים נפגשו ליומיים של טיול אינטינסיבי. רביעי-חמישי. בימים האלו הם צעדו ב׳שביל ישראל׳, ובכל מפגש שתו עוד כמה קילומטרים בדרך דרומה. לעתים בחרו חלק ספוראדי של השביל וגמעו אותו בהליכה ספורטיבית.

הם לא מטיילים רגילים – חלק באו עם נהג, אחרים חלקו רכבי שרד. הם ישנו בצימרים, ובזמן ההליכה דיברו ביזנס. על הקו בכירים בשירות הציבורי – וכל זה במקום שאף אחד לא יכול לראות אותם. הגרעין המקורי כלל מלבד לנגנטל, לאון, שטרן, שחר, מוסט וליברמן- גם את מנכ״ל ידיעות ספרים דובי איכנולד. הנספחים שהצטרפו היו אנשי עסקים מובילים. חלק קשורים בדרך זו או אחרת למעוז הציונות הדתית – גבעת שמואל.

בשעות ההליכה- 20 קילומטר ביום – התרחש מינגלינג מהדרגה הראשונה. על קו הטלפון של הצועדים, בעיקר של לאון, מוסט ולנגנטל – בכירים במערכת הפוליטית, לעתים ראש הממשלה בנימין נתניהו או שר החוץ אביגדור ליברמן. שמות אחרים שנזרקו בהליכה וכללו את ציפי לבני, שי פירון ויאיר נווה. אך אלו נכחו רק ברוחם ולא הגיעו לעולם לטיולים.

״דברים נסגרו שמה״, מספר אחד הנוכחים. אחר טוען שזה בעיקר ״היה בשביל הכיף״, ושלנגנטל היה הרוח החיה. אחרים שרצו להצטרף היו זקוקים לאישור החברים – ולעתים הם קיבלו אותו והגיעו לחלקים של השביל. כמה טסו לטיולים צדדיים, למסעות סקי, וכעת רובם תומכים בנחקרים.

מתוך כתבה של שוקי שדה בהמרקר שהתפרסמה לאחר מכן ובה הוזכר הפרלמנט - http://goo.gl/048b7N
מתוך כתבה של שוקי שדה שהתפרסמה לאחר מכן ובה הוזכרה חשיפת הפרלמנט שלנו – http://goo.gl/048b7N

בימים אלו החבורה שהלכה ותפחה נמצאת לפני סיום השביל. המסע שהתחיל לפני 6 שנים אמור להסתיים ממש בקרוב. אלא שמסיבת הסיום, אולי, תיערך בקנטינה של מעשיהו.

גם אם החשדות יבוטלו הקשרים האלו חייבים להיות בחוץ. מגיע לאזרחי ישראל לדעת מי מנהל את המדינה – בייחוד כשהפרשות החמורות הנחשפות חדשות לבקרים מלמדות כיצד אנו נפגעים מקשרים אפלים – נתחים שמנים מהעוגה הציבורית מנותבים למקורביהם בלבד.

השביעיה:

נחום לנגנטל – חבר כנסת לשעבר מטעם המפד"ל וסגן ראש עיריית גבעת שמואל בתחילת שנות ה-90. הוצגו טענות כי היה מעורב בסחר פנים בקרקעות בגבעת שמואל. חבר דירקטוריון בחברת בנייה.

דובי אייכנוולד –  מנכ"ל ידיעות ספרים. חבר הקרן לקולנוע ישראלי.

ידידיה שטרן – פרופ' למשפטים, סגן הנשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. חבר דירקטוריון בנק לאומי.

אורן מוסט – בכיר בגולן טלקום, ולשעבר המשנה לנשיא סלקום ומועמד למשרת מנכ"ל רכבת ישראל. דירקטור במספר חברות.PikiWiki_Israel_19072_Geography_of_Israel

משה לאון – מנהל משרד ראש הממשלה לשעבר שרץ בחסות אביגדור ליברמן לראשות עירית ירושלים. היה מעורב בפרשיות מגוונות, הוצג לאחרונה כאחראי להפלת חוק "לבנת פורן". יושב במגוון  דירקטוריונים ונעצר בפרשת קירשבנאום.

בנצי ליברמן – ראש מנהל מקרקעי ישראל, לשעבר יו"ר מועצת יש״ע, הואשם במינויי מקורבים ואנשים חסרי תנאי סף במנהל.

שלמה שחר – כיהן כאפוטרופוס הכללי, הכונס הרשמי והנאמן הציבורי לשעבר (2002-2011). חבר במשרד עורכי דין "שרקון, בן עמי, אשר ושות'"- ראש שתי מחלקות: מחלקת כינוסים פירוקים ומשפט מסחרי ומחלקת ניהול הון אנושי.

אישים נוספים שהצטרפו לחבורה הם אייל שסקין מנכ"ל מפעל דפוס "כתר", מנהל קרן ההשקעות צביקה יוכמן, בעל חברה לפיתוח בשומרון, דירקטורים בחברות נדל״ן בבנקים וחברות הכבלים, עורכי דין ודירקטורים מרחבי המשק, בכירים לשעבר ב׳דלק׳, ׳תדיראן׳ ועוד.

תגובות

פרופ׳ שטרן ושלמה שחר ביקשו שלא להתייחס לנושא. משה ליאון מסר: ״מעולם לא טיילתי עם בנצי ליברמן״ (אף שבידינו ראיות סותרות) וסירב לענות על שאלות נוספות.
מאה ימים של שקיפות בפייסבוק
אל תיבת ההדלפות הסופר מאובטחת שלנו

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

7 תגובות

 1. אתם נכנסים לאזור בעייתי כאשר אתם קובעים – לא לכאורה, לא חלקם, לא חשודים – קובעים "נתחים שמנים מהעוגה הציבורית מנותבים למקורביהם בלבד.". איזה נתח שמן מהעוגה הציבורית העביר ידידיה שטרן למקורביו. ומה עשה דוב אייכנוולד שמגיע לו הבוץ והרפש שאתם זורקים עליו. אני מציע שעם כל ההתלהבות שבמיזם חדש ורוח הנעורים – כדאי שתסייגו את עצמכם ותנקטו לשון זהירה יותר.

  1. תודה מיכאל. ההערה שלך בהחלט מתקבלת. חשוב לי כבר להדגיש שאין פה שום האשמה של החברים האחרים. לדעתי (תומר) ברגע שאתה נבחר ציבור/לוחש לאזנו של נבחר ציבור- צריכים לחול עליך סטנדרטים אחרים. על אחת כמה וכמה אם אתה חשוד בפלילים. אחד הסנטדטים האלו הוא שקיפות. בגלל שאנחנו לא יודעים על האנשים הכי חשובים במדינה- אלו שמנווטים אותה- כמעט כלום ממה שבאמת משנה, אז לכל הפחות אנו יכולים להוביל לקומץ של שקיפות כפויה שתעזור לנו להבין אותם – מפות הקשרים, מצב ההון שלהם, החלטותיהם המשפיעות על הציבור (יש היום פורומים מרכזיים ולא בטחוניים שסגורים בפנינו) וכו׳. הם יכולים לטייל, לרכל ולכייף כמה שהם רוצים- אבל עדיף, לדעתי, שזה יהיה לאור השמש. אחרת שוררת חשיכה- וכמו שאנו רואים עכשיו בפרשת קירשנבאום- איפה שיש אפילה צומחת שחיתות (ישראל ביתנו הם גם הלוחמים מספר אחת נגד שקיפות שלטונית).
   בתור מישהו שכמעט כל יום מתחקר, ומחפש קשרים – גם קשה להוכיח מי ׳מקורב׳ למי, ולכן להבין באמת אם החלטות הן לטובת הציבור הרחב או מקורבים. בדיוק ידיעות כאלו מסייעות לכל התחקירים העתידיים שלמרבה הצער הצורך בהם ממשיך לצוץ. שוב, בדובי ובשטרן אין רבב- אך הקשרים האלו חייבים להיות בחוץ כשמסתבר שחצי מהפרלמנט נחקר על פרשות שחיתות שכולנו סובלים מהם

 2. מה שמנהל את המשק והמדינה הם האזרחים.
  כל עוד מאסה קריטית של כלומניקים מהעולם השלישי מובאת לישראל אך ורק כדי להצביע למה שהטמבלוויזיה אומרת להם,
  אז זה בדיוק מה שקורה.
  כל עוד אפשר להפחיד את הציבור כדי שיזכור להצביע למי שאומרים לו רק כי הפחד מניע לפעולה: אז, תאמינו או לא; גם אז כלומניקי העולם השלישי מנהלים את ישראל.

 3. ואת החונטה שהציבה את לפיד שכחתם?
  השם הלל קוברינסקי והחבורה שבראשותו שתכננה שנים קודם לפרטי פרטים את הצבתו כבובה שלהם ועדיין מתכננת את מעשיו והחלטותיו שכחתם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.