ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

יועצי רה"מ הכפולים

הוכחת הזהב שנתניהו לא מעוניין במדינה טובה יותר
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הפעם בטרחנות_לשבת (על הדברים שכולכם מרגישים שצריך לתקן, אך ממשיכים כאילו אין דין וחשבון ולכן אמשיך לחפור עליהם עד שיתוקנו): יועצי רה"מ הכפולים.
נכון שמה ש"התפלק לו" הפעם יכול לקרות לכולנו: שסביב עסקת צוללות שנרכוש במיליארדים – ובניגוד לעמדת משרד הביטחון – תתגלה תעשיית שוחד. לא רק זאת, אלא שהלוביסט של חברת הצוללות יהיה יועצנו הקרוב ביותר ובן משפחתנו, מבלי שנדע על כך.
אבל הנה מה שלא אמור לקרות: שהפרצה הזו תישאר פתוחה.

גם אם לראש ממשלתנו לא היה מושג שיועציו סייעו שוב ושוב לחברות מסחריות שהוא רק במקרה פתח את להן הדלת, אין סיבה בעולם שרה"מ הבא יוכל ליפול לפח הזה גם הוא. אבל נתניהו רק מתנצל על העבר, ולא עושה דבר כדי לשנות את העתיד.
לכן אני כועס עליו. לכן אני רותח. זו הוכחת הזהב לכך שנתניהו איננו מעוניין באמת במדינה טובה יותר. כי אם היה רוצה לסייע לנכדים שלנו, היה מעביר מיד חוק המחייב יועצים חיצוניים לממשלה לחשוף את שמות לקוחותיהם כדי למנוע כל ניגוד אינטרסים אפשרי.
היועצים לא רוצים לחשוף? אל תעבדו בממשלה. אל תעזו לשבת בפורומים הרגישים ביותר.
המדינה מעסיקה אינספור עובדי ציבור במשרה מלאה לאותה מטרה: ייעוץ מקצועי. לרה"מ עשרות כאלו. ואם נבחרי ציבור מעוניינים בכל זאת להתהדר ביועצים יוקרתיים מבחוץ, אין שום סיבה שאלה לא יחשפו ניגודי עניינים. כלומר אינטרסים כלכליים משלהם.
חשוב להדגיש – רק אור השמש יעשה את העבודה.
אם רשימות הלקוחות נשארות בכספת, אנו עלולים להתעורר בוקר אחד ולגלות שוב שראש הממשלה משרת – במקרה, כמובן – את הלקוחות של יועציו. גישה לכספת הרי אין לו. ובהינתן אפילה, התסריט הלא תיאורטי והמזוויע הזה מתגשם שוב ושוב בקולנוע של חיינו. אנחנו יוצאים מן ההצגה היומית, משפשפים את העיניים בתדהמה, ואז נופלים שוב בהקרנת הערב.

גם ברק מזלזל בציבור

ובכל זאת נתניהו, שנכווה בעצמו, כפי שהוא מבקש שנאמין, כתוצאה מכללים רופפים ומחוסר ידיעה, משאיר את הטיפול בפרצה לראש הממשלה הבא. האם אין לו זמן בנושא? הוא רק צריך לזרוק מילה, וחוק מתאים יגובש ויעבור מיד: עלות תקציבית אין, וגם לא שיקולי שמאל-ימין. אבל הוא לא רוצה. וזאת בעיה אמיתית. ובגללה על תומכיו להתנער ממנו.
אל תטעו. גם אהוד ברק מזלזל בציבור. אחרת היה משקיע את כל מרצו בקריאה לשינוי הכללים במקום לדרוש תיקון פרסונלי והתפטרות של נתניהו. וכמוהו כל שרי הממשלה. לא על טובת המדינה הם חושבים אלא רק על הטווח הקצר, במקום על המקום שבו יחיו נכדיהם. אי נגיעה בתפוח אדמה לוהט זה – הינו הוכחה ללב ערל.
ואם לא די בכך, בימים אלה מקדמת הקואליציה חוקים שיאפשרו לפוליטיקאים לבזוז את הקופה הציבורית ולקבל חסינות מחקירות.
וכאן זה המקום להבין למה. הרי נבחרי הציבור אינם מרושעים. לא. הם פועלים לפי מערכת תמריצים. והתמריצים מובילים נבחרים כיום לעסוק בעיקר בסוגיות ביטחון, דת ומדינה. לא בדין וחשבון. הרי על זה הם מקבלים גזרים ומקלות ממתפקדי הליכוד והבית היהודי.
רק ביום בו הציבור לא יוותר ולא ירפה סביב סוגיות של דין וחשבון – הכללים ישתנו. רק אז, לראשי ממשלה יהיה הרבה הרבה יותר מסובך להסתאב.
אז מה אפשר לעשות? להתפקד. להצטרף לסיירת השקיפות. להסביר לתומכי הקואליציה שחבריה עובדים לטובת עצמם ולרעת כ-ו-ל-נ-ו. וכאשר אלה יתלוננו שאולמרט, שרון וכל השאר היו גרועים עוד יותר, יש להסכים. להבהיר שפוליטיקאים מכל הסוגים והאסכולות יעבדו תמיד למען עצמם, כל עוד הציבור יאפשר זאת ויהיה מוכן לאכול את הלוקשים שלהם. ואז יש להוסיף שזו לא גזרת גורל.

—————————

הכתבה היא חלק מפינת "טרחנות לשבת" השבועית בפייסבוק. לפינות קודמות –

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

אז מה אפשר לעשות? להתפקד. להצטרף לסיירת השקיפות. להסביר לתומכי הקואליציה שחבריה עובדים לטובת עצמם ולרעת כ-ו-ל-נ-ו. וכאשר אלה יתלוננו שאולמרט, שרון וכל השאר היו גרועים עוד יותר, יש להסכים. להבהיר שפוליטיקאים מכל הסוגים והאסכולות יעבדו תמיד למען עצמם, כל עוד הציבור יאפשר זאת ויהיה מוכן לאכול את הלוקשים שלהם. ואז יש להוסיף שזו לא גזרת גורל.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!